PočetnaHardverKomponenteGigabyte G1 Sniper Z8

Gigabyte G1 Sniper Z8


Cjenovno pristupačna Z87 ploča koja se može pohvaliti vrlo dobrim performansama i uzornom opremljenošću

Gigabyte je u zadnje vrijeme jako popularizirao svoju seriju igrački nastrojenih ploča.
Sada je pred nama model sa najjačim Intelovim chipsetom za navedene procesore – Z87, a uz to se ploča diči AMP-UP, Creative Sound Core 3D, Killer E2200 i sličnim tehnologijama. Za kvalitetnu zvučnu pod jedinicu izabrani su i kvalitetni Nichicon kondenzatori, pozlaćeni su Audio konektori a tu je i pozlaćeni USB DAC-UP konektor.

Atraktivan izgled

Ploča je pretežito crne boje (PCB i dio konektora), dok je drugi dio u kričavo zelenoj boji, pa je kontrast zapravo vrlo dobar i ploča dobro izgleda. Raspored komponenata na PCB-u standardnih ATX dimenzija je pravilan, bez nelogičnosti, pri čemu tek malo veća gužva vlada na južnoj strani ploče. Ploča je sazdana na Ultra Durable 4 Plus tehnologiji, što znači kako su sve komponente predviđene za duži životni vijek i otporne na rad pod visokim opterećenjem (dizajn sa svim Solid kondenzatorima i Low RDS(on) MOSFET-ima).

Oko LGA1150 ležišta sa pozlaćenim konektorima dovoljno je mjesta za velike hladnjake, a dva aluminijska hladnjaka na napojnoj jedinici su dizajnirani tako da ne smetaju. Kontrola napojne jedinice je jasno digitalna, a ona sama je solidno dimenzionirana pa će isporučivati kvalitetnu struju i prilikom overclockinga procesora. Rashladni je sistem učinkovit dok ne overclockiramo, kada ga ipak treba prisilno hladiti. Ploča maksimalno podržava 32GB DDR3 memorije brzine do 3000MHz kada overclockiramo.

S obzirom da je riječ o gaming ploči, bitno za naglasiti je i podrška za SLI te Crossfire konfiguracije, gdje je moguće smjestiti dvije kartice u 2 x8 kombinaciji brzine PCIe slotova. Ukoliko je riječ o samo jednoj kartici, tada će ona u prvom slotu raditi na x16. Uz to, proširenja su moguća i putem tri PCIe x1, te dva stara PCI slota.

Jači čipset donosi i bolju podršku za SATA uređaje (6 x SATA 6Gbps), te podršku za RAID 0/1/5 i 10 polja. USB konektora je ukupno 13. Šest ih je po USB3.0 standardu (četiri straga i dva na ploči), te sedam po USB2.0 standardnu (tri straga i četiri na ploči). Svaki od USB portova na stražnjem I/O portu ima svoj osigurač pa ukoliko se bilo što desi sa jednim od njih, ostali ostaju funkcionalni, a svi su USB portovi i LAN port zaštićeni i od ESD-a.

Zvuk za 5

Zvučni se podsistem sastoji od Creativeovog Sound Core 3D čipa koji se nalazi ispod pozlaćene ESD zaštite, a tu je i zasebno pojačalo za slušalice, baš kao i poznati AMP-UP, tj. izmjenjivo operacijsko pojačalo, te Gain Boost prekidači za 2.5x ili 6x pojačanje u ovisnosti o izlaznom uređaju. Audio kondenzatori su Nichiconovi, a cijela je audio jedinica fizički odvojena unutar PCB-a. Sve ovo rezultira vrlo kvalitetnim zvukom bilo da korisnik koristi kvalitetne slušalice ili zvučnike. Uz to sve, pozlaćeni DAC-UP USB2.0 konektor po tvrdnjama proizvođača vanjskom DAC-u osigurava „čišću“ struju bez fluktuacija.

Uz to, Gigabyte je ovu ploču opremio i Killer E2200 mrežom koja uz pomoć Stream Detecta detektira i ubrzava mrežni promet podataka vezanih uz igru koju korisnik igra. Kao standardan tu je i Dual BIOS, čije je UEFI sučelje malo poboljšano no i dalje to nije na razini konkurencije. Ipak, i prosječno informiran korisnik će se lako snaći, pa čak lako i overclockirati sa ovom pločom.

Performanse i overclocking

Kada smo kod overclockinga recimo kao je ova ploča najprimjerenija za upotrebu sa i5-4670K i i7-4770K procesorima, te kako su joj overclocking performanse i potencijal sasvim dovoljne za izvlačenje maksimuma iz oba. Mi smo jedino primijetili kako je overclocking uzrok pojačanom zagrijavanju hladnjaka na ploči i kako ih je potrebno prisilno hladiti usmjeravanjem zračne struje preko njih. To je naravno najbolje napraviti pametnom konfiguracijom ventilatora unutar dobro provjetrenog kućišta. Sa softverske strane Gigabyte donosi svoje provjerene aplikacije (APP Center, Easy Tune, @BIOS, EZSetup itd), koje još uvijek nisu uhvatile korak sa konkurencijom no ipak su dovoljno upotrebljive.

G1.Sniper Z87 je kompletan i kompetitivan proizvod kojeg će igrači voljeti jer donosi pregršt opcija i opreme, a uz to nudi i dobre overclocking mogućnosti. U domaćim se dućanima cijena ove ploče kreće između 1100 i 1200 kuna što se sasvim korektan iznos za sve što ova ploča nudi.

SPECIFIKACIJE

Podrška za Intel Socket 1150 procesore četvrte Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR3 memoriju, maksimalnog kapaciteta 32GB, i maksimalne brzine 3000 MHz (OC); 1x PCIe 3.0/2.0 x16; 1x PCIe 3.0/2.0 x8; 3x PCIe x1, 2x PCI; Gigabit LAN kontroler – Qualcomm Atheros Killer E2201; Creative Sound Core 3D chip 6-Channel High Definition Audio CODEC; 6x SATA 6Gb/s; 6x USB3.0, 7x USB2.0; ATX Form Factor.

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.gigabyte.com

CIJENA
1107 kn

ZA
kvaliteta izrade i komponenata, solidne OC performanse, odličan zvučni podsustav, cijena

PROTIV
ništa značajno

OCJENA
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular