PočetnaOstaloPoslovne vijestiIzjava poslovodstva o stanju Ericsson Nikola Tesla Grupe

Izjava poslovodstva o stanju Ericsson Nikola Tesla Grupe


Izjava poslovodstva o stanju Ericsson Nikola Tesla Grupe te bilješke uz financijska izvješća za 2013. godinu

Osnovne značajke:

  • Prihodi od prodaje: 1.345,2 milijuna kuna
  • Bruto marža: 16,4%
  • Operativna dobit: 127,2 milijuna kuna
  • Neto dobit: 144,4 milijuna kuna
  • Novčani tok od poslovnih aktivnosti: 141,2 milijuna kuna

    .

Komentar Gordane Kovačević, predsjednice Ericssona Nikole Tesle:

„Unatoč izazovnom poslovnom okruženju na svim tržištima, Ericsson Nikola Tesla je u 2013. godini ostvario odlične poslovne rezultate i osnažio svoju tržišnu poziciju. Tijekom godine nastavili smo raditi na nizu strateških projekata i inicijativa oslanjajući se na tehnološko liderstvo, znanje naših zaposlenika te partnerstvo s kupcima. Dobrim rezultatima pridonijele su aktivnosti usmjerene na poboljšanje učinkovitosti i optimizaciju troškova, što je rezultiralo porastom profitabilnosti.

Sukladno tome, operativna dobit bilježi porast od 9,1% dok je neto dobit veća za 13,7% u odnosu na prethodnu godinu. Bruto marža porasla je na 16,4% prvenstveno zbog povoljnijeg asortimana prodanih proizvoda i usluga. Povrat od prodaje (ROS) bilježi porast na 10,7%. Ukupna novčana sredstva uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu krajem 2013. godine iznose 521,2 milijuna kuna. Godinu smo završili sa solidnim novčanim tokom od poslovnih aktivnosti u iznosu od 141,2 milijuna kuna i konverzijom novca od 98%. Kompanija ima stabilnu bilancu s ukupnom imovinom od 1.048,1 milijun kuna te udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 64%.

Prihodi od prodaje bilježe pozitivan trend na gotovo svim tržištima. Na domaćem tržištu telekom

operatori su nastavili ulagati u tržište elektroničkih komunikacija prvenstveno zbog prelaska na nove

tehnologije (IMS, proširenje 3G mreže, uvođenje LTE-a…). Tijekom 2013. godine ojačali smo tržišni

udio na hrvatskom tržištu i ostvarili porast prihoda od prodaje unatoč neizvjesnoj ekonomskoj situaciji

Na tržištima u regiji također je ostvaren značajan porast prihoda od prodaje, gdje smo između ostalog potpisali strateški ugovor u području transformacijskih sustava za operativnu podršku (OSS) na bosansko-hercegovačkom tržištu, radili na uvođenju 3G mreže na Kosovu te pustili u rad LTE mrežu u Crnoj Gori. Na tržištima Zajednice Neovisnih Država kompanija se repozicionira kako bi se prilagodila izazovnom i dinamičnom tržišnom okruženju. Prihodi od prodaje bilježe pad u odnosu na prethodnu godinu, što je očekivano s obzirom na veliki ugovor s Rostelekom koji smo potpisali i gotovo u potpunosti realizirali u 2012. U tijeku su aktivnosti na projektima modernizacije i izgradnje mobilnih mreža s kupcima u Gruziji i Rusiji te na implementaciji pilot projekta informacijskog sustava zdravstvene skrbi u Armeniji.Nastavljamo doprinositi ispunjenju vizije umreženog društva i Ericssonovom tehnološkom liderstvu inovativnim e-rješenjima poput e-Zdravstva, e-Poziva, e-Katastra i zemljišnih knjiga i dr.

Značajan dio naših aktivnosti odnosi se na istraživačko-razvojne te druge ekspertne aktivnosti unutar Ericssonovog tržišta. Tijekom godine ojačali smo svoju poziciju što je rezultiralo porastom volumena poslovanja i novim odgovornostima. Prihodi ostvareni od razvojno-istraživačkih aktivnosti u segmentima naprednih radio mreža, platformi i poslužitelja fiksnih mreža te od aktivnosti ostalih ekspertnih centara čine 42% ukupnih prihoda od prodaje.

U 2013. godini osnažili smo naše temeljno poslovanje, zaposlili 160 novih stručnjaka uglavnom za rad na poslovima istraživanja i razvoja te obilježili 60 godina partnerstva s korporacijom Ericsson. Poduzeli smo i važne korake u izgradnji liderske pozicije u novim i ciljanim ključnim područjima (4G/LTE, OSS/BSS, TV i medijska distribucija, usluge, rješenja u oblaku). Postupno povećavamo alokaciju resursa te kontinuirano razvijamo kompetencije u naznačenim ključnim područjima. Nadalje, ostajemo usmjereni na profitabilan rast, veću učinkovitost, daljnje poboljšanje obrtnog kapitala i konkurentnost.

S vremenom očekujemo oporavak telekomunikacijske industrije na našim tržištima. Predviđa se daljnji rast potrebe za brzim i ultra brzim pristupom Internetu, multimedijalnim sadržajem kao i uslugama u oblaku. Značajno će rasti broj korisnika “smart’ mobilnih korisničkih uređaja (smartphone i tableti). Snažno će porasti podatkovni promet u fiksnim i mobilnim mrežama. Širokopojasni pristup mobilnim tehnologijama nastavit će intenzivan rast daljnjom implementacijom 3G i 3,5G mobilnih tehnologija, a u Hrvatskoj i intenzivnijom implementacijom LTE tehnologije.

U rubnim i jezgrenim mrežama nastavlja se transformacija prema „all IP‘ konvergentnim mrežama sljedeće generacije. Također očekujemo modernizaciju OSS (operativni sustav podrške) i BSS (poslovni sustav podrške) sustava kao i IPTV platformi, a sve to će u konačnici omogućiti operatorima pružanje širokog spektra konvergencijskih usluga s naglaskom na veće zadovoljstvo krajnjih korisnika (user experience).

 

Dugoročni temelji naše industrije ostaju atraktivni i uz naše strateške inicijative dobro smo pozicionirani za daljnju podršku našim kupcima u transformacijskom ICT tržištu.“

Financijski naglasci:

■     Prihodi od prodaje manji su 29,7% u odnosu na 2012. godinu godine te iznose 1.345,2 milijuna kuna (2012.: 1.913,3 milijuna kuna). U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 25,3%, a izvoz 74,7% (Ericssonovo tržište 42,3%, dok ostala izvozna tržišta sudjeluju s 32,4%).

■     Prodaja u segmentu mreža iznosi 769,1 milijun kuna (57,2% ukupnih prihoda od prodaje), u segmentu usluga 535,2 milijuna kuna (39,8% ukupnih prihoda od prodaje), a u segmentu rješenja podrške 40,9 milijun kuna (3% ukupnih prihoda od prodaje).

■     Bruto dobit iznosi 220,1 milijun kuna (2012.: 211,6 milijuna kuna), što je porast od 4% u odnosu na prethodnu godine. Bruto marža bilježi porast na 16,4% (2012.: 11,1%) kao posljedica povoljnijeg asortimana prodanih proizvoda i usluga.

■     Prodajni i administrativni troškovi smanjeni su 3,9% na 93,4 milijuna kuna (2012.: 97,2 milijuna kuna).

■     Operativna dobit bilježi porast od 9,1% te iznosi 127,2 milijuna kuna (2012.: 116,6 milijuna kuna) prvenstveno kao rezultat asortimana prodanih proizvoda i usluga, daljnjeg porasta efikasnosti te upravljanja financijskim rizicima.

■     Dobit od financijskih aktivnosti manja je 29,9% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznosi 17,1 milijuna kuna (2012.: 24,4 milijuna kuna), kao rezultat manjih prihoda od kamata što je djelomično ublaženo dobicima od tečajnih razlika.

■     Neto dobit porasla je 13,7% u odnosu na prethodnu godinu te iznosi 144,4 milijuna kuna (2012.: 126,9 milijuna kuna). Povrat od prodaje (ROS) iznosi 10,7% (2012.: 6,6%).

■     Novčani tok od poslovnih aktivnosti iznosi 141,2 milijuna kuna (2012.: 297,8 milijuna kuna). Konverzija novca iznosi 98%.

■     Ukupna novčana sredstva uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu na dan 31. prosinca 2013. godine iznose 521,2 milijuna kuna (49,7% ukupne imovine), dok su krajem 2012. godine iznosila 657 milijuna kuna (56,2% ukupne imovine) .

■     Kompanija ima stabilnu bilancu s ukupnom imovinom od 1.048,1 milijun kuna. Udio vlastitog kapitala u ukupnoj imovini iznosi 64%.

■      Na dan bilance 31. prosinca 2013. ukupna izloženost Ericssona Nikole Tesle vezano za potraživanja iznosi 365 milijuna kuna (kraj 2012.: 385,3 milijuna kuna).

■      S povezanim društvima ostvarena je prodaja proizvoda i usluga u iznosu od 576,4 milijuna kuna (2012.: 567,1 milijun kuna), dok nabava proizvoda i usluga iznosi 477,7 milijuna kuna (2012.: 1.088,3 milijuna kuna).

■      Stanje potraživanja prema povezanim društvima na dan 31. prosinca 2013. iznosi 71,8 milijuna kuna (kraj 2012. godine: 81,2 milijuna kuna), a stanje obveza 60,9 milijuna kuna (kraj 2012.: 115,7 milijuna kuna).

■      Radi usklađivanja izvještaja sa zahtjevima MSFI-a te konsolidacije Ericsson Nikola Tesla Grupe, financijski podaci za prošlu godinu su reklasificirani kako bi bili usporedivi s tekućim izvještajnim razdobljem.

Poslovna situacija na glavnim tržištima

Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 341 milijun kuna prihoda od prodaje, 27% više u odnosu na prethodnu godinu.

Tijekom 2013. nastavljena je uspješna suradnja sa strateškim partnerom Vipnetom na raznim područjima. Nastavljeno je širenje i modernizacije radio pristupne infrastrukture, uključujući četvrtu generaciju mobilnih mreža (LTE), te testiranje novih funkcionalnosti koje doprinose povećanoj kvaliteti kao i novim uslugama za krajnje korisnike. Nastavljena je i suradnja na izgradnji i modernizaciji radijske transmisijske mreže kao i proširenja paketske jezgrene mreže. Uspješno su završeni pregovori i potpisan je ugovor o nastavku suradnje na području modernizacije i proširenja IMS sustava što otvara brojne mogućnosti za nova konvergentna rješenja i usluga.

Poslovna suradnja s Hrvatskim Telekomom (T-HT) rezultirala je uspješnom integracijom rješenja baziranog na IMS okosnici za pružanje usluga nove generacije, usmjerenih zahtjevnijim poslovnim korisnicima. Zajednički se nastavlja i program migracije na all-IP mrežu, kao strateške odrednice HT-a u svojoj transformaciji prema modernom operatoru, tako da se ubrzano povećava broj migriranih korisnika koji koriste all-IP okruženje kao primarnu telefonsku liniju. U samom smo završetku implementacije i izvršenja prihvatnih testova projekta integracije centraliziranog RCS (Rich Communication Suite) rješenja u IMS okolinu, čime će T-HT početi koristiti potencijale konvergentne arhitekture. Dodatno, Ericsson Nikola Tesla i T-HT paralelno rade i na nizu drugih projekata čime će se povećati efikasnost poslovanja.

Tijekom godine s mobilnim operatorom Tele2 kontinuirano smo radili na daljnjoj izgradnji 2G i 3G infrastrukture te uvođenju novih funkcionalnosti, s posebnim naglaskom na povećanje brzine i pokrivenost uslugom mobilnog širokopojasnog pristupa internetu. Uspješna suradnja s ovim operatorom potvrđena je i potpisivanjem ugovora o sveobuhvatnoj modernizaciji jezgrene mreže te ugovora o usluzi cjelovite podrške za sve nove čvorove. U četvrtom tromjesečju je dovršena modernizacija jezgrenih čvorova Tele2 mreže, kojom je operatoru omogućeno efikasno uvođenje novih usluga umreženog društva.

Na području ICT rješenja za poslovni segment industriju i društvo, glavne aktivnosti su na projektima nadogradnje nacionalnog ICT sustava vezanog za informatizaciju zdravstva, nastavak informatizacije zemljišno-knjižne administracije i nadogradnje/proširenja komunikacijske infrastrukture komunalnih i transportnih poduzeća.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonovog tržišta) prihodi od prodaje iznose 435,5 milijuna kuna, što je smanjenje od 60% u odnosu na prethodnu godinu, kao posljedica manjih prihoda s tržišta Zajednice Neovisnih Država.

Na tržištima u regiji (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) prihodi od prodaje porasli su 25% u odnosu na prethodnu godinu te iznose 256,6 milijuna kuna.

Nastavljena je suradnja s operatorima u regiji na nadogradnji i modernizaciji njihovih mreža. S BH Telecomom, najvećim telekom operatorom u Bosni i Hercegovini, kontinuirano se radi na širenju i modernizaciji 2G i 3G mreža te je u tijeku pilot projekt vezan uz uvođenje LTE tehnologije (4G). Treba istaknuti ugovor s BH Telecomom u području sustava za operativnu podršku telekom operatora (OSS). U četvrtom tromjesečju potpisan je i ugovor o modernizaciji dijela jezgrene mreže ovog operatora. U okviru ugovora planirana je nadogradnja i povećanje kapaciteta postojećeg MSS komutacijskog podsustava. Ugovor obuhvaća i najnoviju verziju E/// IP Multimedia sustava koji će ovom operatoru omogućiti ponudu novih multimedijskih usluga i daljnji razvoj u smjeru IP-fikacije i konvergencije.

S HT Mostarom radi se na proširenju pokrivanja cijelog područja BiH s novim 3G baznim stanicama kao i na njihovom povezivanju s radio relejnim sustavima (Mini link). U Crnoj Gori glavne aktivnosti su na nadogradnji i modernizaciji mobilne jezgrene mreže, IMS jezgrene mreže, širenju i optimizaciji performansi radio pristupne mreže te uvođenju LTE tehnologije.

Na Kosovu glavne aktivnosti su vezane za uvođenje 3G tehnologije. Početkom godine s operatorom Ipkom potpisan je okvirni ugovor kojim se definiraju strateški odnosi za sljedeće razdoblje. Također su realizirani i ranije ugovoreni projekti vezani za hardversku i softversku nadogradnju pojedinih čvorova postojeće mreže odnosno modernizaciju elemenata mreže koji su u Ipkovoj mobilnoj mreži zaduženi za prijenos podataka, kao i uvođenje novih WiFi rješenja.

U segmentu ICT rješenja za industriju i društvo radi se na integraciji i proširenju ICT infrastrukture Operativno komunikacijskog centra (OKC) 112 u BiH.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje iznose 178,9 milijuna kuna, što je smanjenje od 80% u odnosu na prethodnu godinu. Pad prihoda u odnosu na prethodnu godinu je očekivan s obzirom na veliki ugovor o isporuci opreme za 2G i 3G generaciju mobilnih mreža Rostelekomu, koji smo potpisali i gotovo u potpunosti realizirali u 2012. U tijeku su aktivnosti na projektima modernizacije i izgradnje mobilnih mreža s kupcima u Gruziji i Rusiji. U Armeniji je potpisan ugovor za isporuku pilot projekta umreženog informacijskog sustava zdravstvene skrbi (sustav eZdravstva). Implementacija ovog sustava uključuje i izvedbu središnjeg bolničkog informacijskog sustava.

Na Ericssonovom tržištu ostvareno je 568,7 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 3% u odnosu na prethodnu godinu.

Centar za istraživanje i razvoj (R&D) Ericssona Nikole Tesle uspješno nastavlja s radom na razvoju novih funkcionalnosti te širi svoj portfelj i odgovornosti na globalnoj razini. U segmentu jezgrenih mreža razvijen je niz novih funkcionalnosti vezanih za internet protokole uz visoku kvalitetu isporuka. Na poslovima upravljanja korisničkim podacima (User data management) naši su razvojno-istraživački timovi pridonijeli završetku razvoja nove generacije proizvoda. Prototip virtualnog prikaza opreme (Cabinet Viewer prototype) realiziran u Ericssonu Nikoli Tesli uvršten je u standardnu Ericssonovu proizvodnu liniju.

Jedinica za razvoj radio platforme je preuzela aktivnosti verifikacije IP sigurnosti mikro RBS proizvoda, te je i općenito proširila odgovornosti u djelokrugu ispitnih ciklusa kontinuirane integracije. Na području nepokretnih jezgrenih mreža, gdje imamo globalnu odgovornost za razvoj, isporuku i održavanje softverskih paketa i pružanje usluga kupcima diljem svijeta, široka ekspertna znanja pridonijela su kontinuitetu odličnih rezultata. Treba istaknuti projekte za Morocco Telecom, MoC Kuwait, CTM Macao, Telenor Sweden.

Proširena su i istraživanja vezana za „računarstvo u oblaku“ koja su financijski potpognuta od strane EU fondova a u strateškom su fokusu za daljnji razvoj telekomunikacijskih funkcionalnosti i usluga. Nastavljena je rad na projektu pod nazivom eWall za razvoj podrške životu starijih osoba.

Udaljeni nadzor pacijenata razvijen za AT&T u sklopu kojeg je Ericsson Nikola Tesla razvio m2m SE (m2m Service Enablement) platformu, pušten je u komercijalnu upotrebu.

Stručnjaci centara za usluge i rješenja radili su na brojnim projektima za sljedeće kupce: A1 Austrija, Deutsche Telecom, KPN Group Belgija, Eircom Irska, EPT Luksemburg, Magyar Telecom Mađarska, Mobistar Belgija, Polkomtel Poljska, Swisscom Švicarska, Telefonica O2 Velika Britanija, Telenor Švedska, Vodafore Češka, Vodafone Gruzija, Vodafone Nizozemska te Vodafone Njemačka. Možemo istaknuti preuzimanje posla u segmentu mobilnih sustava (SWAP) za EPT Luksemburg, IPTV projekt za Telenor Švedska, VoLTE IP BB dizajn i integraciju mreža za Deutsche Telecom, aktivnosti na području LTE sustava za Swisscom Švicarska, Telefonicu O2 Velika Britanija i Vodafone Njemačka te OSS/BSS projekte za mnogobrojene kupce u Regiji Zapadna i Srednja Europa.

Stručnjaci centara također su pružali konzultantske usluge te usluge optimizacije, konfiguracije i dimenzioniranja za A1 Austrija, EE Velika Britanija, H3G Austrija, MCCI Iran, Mosaic Irska, One Makedonija i P4 Poljska, Slovak Telecom, Telefonica Velika Britanija, Tele2 Norveška, Ufone Pakistan i Vodafone Nizozemska. Usluge vezane za upravljanje mobilnim mrežama kao i pripadajući alati za optimizaciju mreža isporučeni su u Španjolsku, Švicarsku, Italiju, Njemačku i Japan. Jedan od naših proizvoda Smart laptop prepoznat je na globalnoj razini i u tijeku je program implementacije u sve Ericssonove regije.

Globalnom centru kompetencija dodijeljene su nove odgovornosti u segmentu IMS, IP i User Data Management. Smart Rollout Support alat razvijen u našem centru postao je službeni NRO (network rollout tool) za Ericssonovu Regiju Zapadna i Srednja Europa.

 

Ostale informacije

Pregled najvećih dioničara Ericssona Nikole Tesle (na dan 31. prosinca 2013.)

Broj dionica Udio u tem. kapitalu %
Telefonaktiebolaget LM Ericsson

653.473

49,07

Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. / Raiffeisen obvezni mirovinski fond

123.444

9,27

Societe Generale-Splitska banka d.d. / Erste Plavi obvezni mirovinski fond

32.961

2,48

PBZ d.d. / State Street client account

31.467

2,36

Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. / PBZ Croatia osiguranje obvezni mirovinski fond

30.615

2,30

Zagrebačka banka d.d. / zbirni skrbnički račun za Unicredit Bank Austria AG

22.802

1,71

PBZ d.d. / The Bank of New York as custodian

18.284

1,37

Societe Generale-Splitska banka d.d. / AZ obvezni mirovinski fond

15.376

1,15

PBZ d.d. / skrbnički zbirni račun klijenta

12.969

0,97

Societe Generale-Splitska banka d.d.

8.062

0,61

Ostali dioničari

382.197

28,71

 

 

 

Podaci o cijeni dionice u 2013. godini:

Najviša (kn) Najniža (kn) Zadnja (kn) Tržišna kap. (u mil. kn)
1.584,00 1.234,00 1.470,00 1.957,5

 

 


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular