Alva Nanoface


Zvučna kartica namijenjena snimanju i produciranju glazbe u kućnim studijima svojom će kvalitetom s lakoćom zadovoljiti apetite i nešto ozbiljnijih audiofila

Njemačka kompanija Alva je relativno nedavno uplovila na tržište elektroničke opreme, a njihova zvučna kartica Nanoface zapravo predstavlja prvi izlet u audio vode PC segmenta. No za razliku od većine proizvoda orijentiranih ka potrošačkom segmentu (na koje je većina čitatelja ovdje uglavnom navikla) ovog puta imamo nešto ozbiljniji komad hardvera koji je prije svega namijenjen korisnicima koji se bave audio produkcijom, DJ-ingom i slično.

Piše: Dalibor Misaljević

Mali, ali…

Riječ je o svojevrsnom vanjskom modulu karakterističnom po prijenosnim odlikama, jednostavnom dizajnu i dobrim zvučnim karakteristikama, a pritom opremljenom velikim brojem različitih ulaza i izlaza koji korisniku omogućavaju priključivanje određenih instrumenata, mikrofona i druge audio opreme. Proizvođač se prilikom dizajniranja njegova sučelja vodio filozofijom što jednostavnije to bolje kako bi se korisnici mogli fokusirati na ono najvažnije – kreativnost. Tako je sva filozofija upravljanja preusmjerena na korisnikovu digitalnu audio radnu stanicu (DAW), poput Samplitudea, Sonara, Pro Toolsa, Reasona, Cubasea, Albetona Live i drugih, kako bi se izbjeglo trošenje vremena za proučavanje nekih novih funkcija dodatnog softvera. Ionako je već sve integrirano u samu DAW platformu, od miksera, pluginova, monitoringa i slično (podržani su upravljački programi ASIO/WDM za Windows te Core Audio Mac OS X platformu).

S računalom se povezuje putem USB priključka iz kojeg dobiva potrebnu energiju za rad. To znači da nema dodatnog vanjskog napajanja, pa samim time niti popratnog strujnog kabela. Ovakva konfiguracija u sprezi sa kompaktnim dimenzijama i malom masom omogućava korisnicima Nanofacea veliku fleksibilnost i mobilnost što je naročito korisno prilikom česte potrebe za promjenom radne okoline, odnosno nastupima uživo. Glazbenici koji često idu okolo sa svojim prijenosnim računalom već dobro znaju koliko im ovakav uređaj može olakšati život.

Pregršt ulaza i izlaza

No Nanoface nije jedina lako prenosiva zvučna kartica dostupna na tržištu. Ima tu i mnogih drugih rješenja, poput RME-a (kojemu Nanoface dosta nalikuje, ali samo po pitanju vanjskog izgleda), Apoggeja, Prodipea, Focusritea, Echoa, itd. Međutim, prednost Nanofacea u odnosu na konkurenciju je prije svega pristupačna cijena i dobra zvučna podrška. Nešto manje od 1400 kuna se za ovakav tip zvučne kartice čini više nego povoljnim.
Kao što smo dijelom spomenuli, dodatna pogodnost se pored kompaktnih dimenzija i povoljne cijene ogleda u velikom broju dostupnih audio ulaza i izlaza, odnosno odgovarajućim MIDI sučeljem. Većina njih se nalazi na takozvanom breakout kabelu koji se račva u dva XLR ulaza sa mogućnošću korištenja 48 V fantomskog predpojačala za kondenzatorske mikrofone, RCA stereo ulaz i izlaz, odnosno MIDI sučelje sa dva izlazna i jednim ulaznim priključkom za povezivanje klavijatura, dodatnih kontrolera i slično. S druge strane kabela je standardno D-Sub sučelje kojim se povezuje na Nanoface. Ostali priključci su smješteni na samom kućištu.

Od svih dostupnih ulaza muzičarima će možda najzanimljiviji biti takozvani Hi-Z ulaz, visokoimpedantni instrumentalni priključak koji omogućava direktno povezivanje gitare ili basa bez potrebe za korištenjem vanjskog predpojačala – idealno za snimanje sekvenci ili sviranje uživo pred manjom publikom.

Jednostavno, ali moćno

Pored gomile analognih dostupni su i po jedan digitalni optički ulaz i izlaz popraćeni pristojnim DAC čipsetom i podrškom za AC3 pass-through kako bi se zadovoljile potrebe i neke druge skupine korsnika. Snimati se može u do 96 kHz pri rezoluciji od 24 bita (priložen i softver Samplitude Pro X Silver) – više nego dovoljno da zadovolji apetite većine korisnika.

Premda se Nanoface na prvu ruku može učiniti rudimentarnim i prejednostavnim (ovdje nećete naći brdo utora i kojekakvih prekidača), riječ je zapravo o dosta naprednijem sučelju od običnih generatora zvučnih valova. Uređajem dominira poveće rotacijsko kolo nazvano simboličnim imenom „Encoder“ kojim se obavlja navigacija i upravljanje pojedinim funkcijama Nanofacea. Princip korištenja Encodera je dosta jednostavan: vrtnjom u lijevu ili desnu stranu definiramo pojedini ulaz ili izlaz (popraćeno odgovarajućim indikatorskim LED-icama i simbolima), odnosno obavljamo uključivanje određenih funkcija (preamp za mikrofon, Hi-Z) ili rutanje signala (monitoring za slušalice sa glavnim izlazom), dok pritiskom na kotačić potvrđujemo odabir. Pored ovog načina upravljanja dostupan je i GUI koji nam kroz vizualno iskustvo omogućava jednostavno i brzo podešavanje svih opcija kartice softverskim putem. Uglavnom, jednostavnije od ovoga ne može biti, a mogućnosti prilagodbe su doista odlične.

SPECIFIKACIJE

sučelje USB, čipovi za AD i DA konverziju Wolfson Microelectronics WM8776S, sample rate i rezolucija: 96 kHz 24bit, ASIO upravljački programi, priključci: 1 x 6,3 mm izlaz za slušalice, 1 x 6,3 mm Hi-Z ulaz (gitara, bas), stereo RCA (nebalansirani) izlazi i ulazi, 2 x XLR ulazi sa mikrofonskim predpojačalom, 1 x MIDI ulaz, 2 x MIDI izlaz, digitalni priključci: 1 x optički izlaz i ulaz, podrška za Windows XP/Vista/7/8 i MacOS X 10.4+ operativne sustave, dimenzije 159 x 140 x 71 mm, masa 207 g

USTUPIO
Sonarscope
091 13 31 461
www.alva-audio.de

CIJENA
1368 kn

ZA
odličan odnos cijene i kvalitete zvuka, broj priključaka, Hi-Z ulaz, XLR ulaz sa mikrofonskim predpojačalom, jednostavno korištenje, male dimenzije i masa

PROTIV
ništa značajno

OCJENA
4/5 (Preporuka)


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular