Nova Intelova perjanica ponude procesora za entuzijaste zahvaljujući 6 jezgri nudi vrhunske performanse, međutim nije osjetno brža od prethodnika
Intel je početkom rujna predstavio dugo očekivanog nasljednika high-end procesora Sandy Bridge E u obliku Ivy Bridge E. Starija je generacija predstavljena prije nešto manje od dvije godine kada je svjetlo dana ugledala i dalje aktualna platforma X79 koja je na svojem LGA2011 ležištu ugostila ove procesore.
Piše: Krešimir Matanović
Ivy Bridge za entuzijaste
S tom smo platformom po prvi puta dobili četverokanalnu memoriju, a Sandy Bridge E je bio samo nadogradnja na mainstream desktop platformu koja je predstavljena početkom 2011. godine, ali je po strukturi bio vrlo sličan Sandy Bridge EP Xeonima. Ta je high-end serija tada prekinula sve povezniuce sa punokrvnom serverskom platformom svojeg prethodnika Gulftowna koji je imao sabirnicu QPI, a ovaj najnoviji Ivy Bridge E zadržava osnovnu arhitekturu prethodnika. Novosti su međutim 22- nanometarski proizvodni proces i tranzistorska tehnologija Tri-gate.
Analogija se dakle povlači sa desktop platformom Ivy Bridge o kojoj smo na stranicama PC Chipa pisali još prošle godine. Zbog toga dublje u samu analizu arhitekture nećemo ulaziti. Potrebno je samo znati kako je Ivy Bridge E dolazi u LGA2011 izvedbi, kako donosi šest jezgri s podrškom za Hyper Threading, te četverokanalnu memoriju. Uz to, spomenimo i kako procesori imaju površinu jezgre od 257 kvadratnih milimetara, te kako broje 1,86 milijardi tranzistora.
6 jezgri po 1000 dolara
Intel je predstavio tri nova procesora na dan predstvaljanja, a riječ je o modelima i7-4820K, 4930K i 4960X. Imenovanje kao što vidimo ne prati mainstream modele, pa je tako Sandy Bridge E imao prvu oznaku Ivy Bridge procesora (3), a ovaj Ivy Bridge E ima početnu oznaku Haswell modela (4). Najslabiji 4820K je 4 jezgreni model s podrškom za Hyper Threading (8 logičkih jezgara). Radi na osnovnom taktu od 3,7 GHz s maksimalnim Turbo taktom od 3,9 GHz. Procesor ima 10MB L3 priručne memorije, TDP pd 130 vata i preporučenu cijenu od 310 USD. Ovaj model ima malo nezahvalnu ulogu jer se izravno bori sa i7-4770K procesorom, koji je sličnih performansi i cijene. Nadalje, 4930K model ima 6 fizičkih jezgara, tj. 12 logičkih, te radi na osnovnom taktu od 3,4 GHz i maksimalnom Turbo taktu od 3,9 GHz. L3 memorije ima 12 MB, TDP mu je 130 vata, a preporučena cijena 555 USD.
Najjači i model kojeg danas testiramo nosi oznaku 4960X (ovime se sugerira dolazak i modela 4970X, kao i u seriji ranije). Procesor ima 6 fizičkih i 12 logičkih jezgri, te radi na osnovnom taktu od 3,6 GHz i maksimalnom Turbo taktu od 4 GHz. Trećestupanjeske memorije ima 15 MB, a TDP mu je 130 W. Ovaj trenutno najjači Intelov procesor košta 990 USD. Svim je procesorima zajednička podrška za X79 platformu i četverokanalnu memoriju brzine do 1866 MHz. Svi procesori isto tako podržavaju i Turbo Boost tehnologiju druge generacije, AVX i AES, te SSE4.1 i SSE4.2 instrukcije. Standrdno, svi imaju 40 PCI Express stazica po PCIe 3.0 standardu.
Minimalni porast performansi
Po Intelu, očekivani porast performansi u odnosu na stariji i7-3960X procesor je u prosjeku oko 5 % na temelju višeg takta i sitnijih promjena u arhitekturi, a najveći dobici su vidljivi u testovima odnosno aplikacijama za 3d renderiranje. U odnosu na i7-4770K koji se temelji na novijoj arhitekturi, 4960X bi trebao biti brži oko 25 %, ponajprije naravno u multithreaded aplikacijama.
Značajnijih izmjena kod overclockinga nema, osim što je maksimalni množitelj podignut sa 57 na 63 što će prvenstveno zanimati overclockere koji koriste tekući dušik ili helij, jer sa zračnim ili vodenim hlađenjem takve je radne taktove nemoguće postići.
Kontrola napajanja je odvojena za svaku jezgru posebno, baš kao i za memoriju te System Agent. Intel uz ovaj procesor preporučuje vodeno hlađenje TS13X razvijeno u suradnji sa Asetekom, koje se prodaje uz procesor, ali i odvojeno.
Nakon testova na tvorničkim taktovima procesor smo overclokirali podizanjem napona i množitelja, a maksimalni stabilni takt je iznosio 4.4 GHz pri 1.42V. Sve više od toga je zahtjevalo veći napon pri čemu bi procesor s tradicionalnim zračnim hladnjacima bio nastabilan. Samo za usporedbu, 3960X je bez većih problema postigao 4.9 – 5.0 GHz. Entuzijasti će tako ipak ostati skloniji starijoj seriji. Usporedimo li performanse starih i novih procesora serije E, novi Ivy Bridge E je u prosjeku brži za oko 5% na istom taktu, što svakako nije veliki skok.
Sve u svemu novi procesor ne nudi ništa revolucionarno u odnosu na starije modele, no donosi maleni pomak u performansama i nešto nižu potrošnju što će određeni krug korisnika znati cijeniti.
SPECIFIKACIJE
LGA 2011, 6-jezgreni procesor s podrškom za HyperThreading, osnovni radni takt: 3,6 GHz, turbo takt: 4 GHz, L3 cache: 15 MB, TDP: 130 W
USTUPIO
IntelCIJENA
990 USDZA
performanse, nešto niža potrošnja u odnosu na prethodnika.PROTIV
cijena, nije osjetno brži u odnosu na prethodnika, overclocking potencijalOCJENA
5/5