Isprobali smo dvojac Seagateovih profesionalnih SSD-ova namijenjenih serverskim aplikacijama koji se mogu pohvaliti solidnim performansama i pristupačnom cijenom
Dugo vremena smo priželjkivali da velika imena iz svijeta tvrdih diskova predstave neke od svojih uređaja koji koriste NAND flash čipove za pohranu podataka. No Seagate je na tržište SSD-ova ušao još 2010. godine kada je predstavio seriju uređaja Pulsar prvenstveno namijenjenih serverskim aplikacijama koje zahtijevaju veliku brzinu i pouzdanost.
Piše: Dalibor Misaljević
Entry level za serverske aplikacije
Ove godine kada je ovaj gigant predstavio nekoliko novih serija SSD-ova kojima pokriva različite segmente i standarde, od onih sa SATA i SAS sučeljima, pa sve do PCIe modela koji nudi vrhunske performanse za iznimno zahtjevne aplikacije.
Ovog puta smo na testiranje dobili dva modela od 120 i 240 gigabajta koji pripadaju Seagateovoj seriji profesionalnih SSD-ova ulaznog segmenta (klasa iznad klijentskih SSD-ova po navodima proizvođača).
Diskovi nose pomalo nedefinirano ime (Enterprise SSD) koje potencijalne korisnike može navesti na pogrešan zaključak o tome kojoj klasi pripadaju. Premda je orijentirana ka profesionalnoj upotrebi ova serija diskova ipak spada u niži segment proizvođačeve ponude čiji članovi po pristupačnoj cijeni mogu ponuditi brz i pouzdan rad manjim serverima sa umjerenim opterećenjem diskovnog podsustava. Također, Enterprise modeli mogu biti zanimljiva opcija za odabir diska u naprednim radnim stanicama kojima klasični SSD-ovi ne predstavljaju dovoljno pouzdanu opciju. Diskovi koriste MLC NAND čipove koji u odnosu na superiornije SLC čipove imaju manji broj ciklusa pisanja/brisanja i nižu propusnost, ali i veći kapacitet po svakom NAND pakiranju, a samim time i nižu cijenu.
No kada su u pitanju detalji i tehnički podaci, Seagate cijelo vrijeme ima pomalo misteriozan stav oko svojih SSD-ova i kao zmija noge skriva podatke o korištenim komponentama.
Obavijeni velom tajni
Do određenih je informacija (kontroler, NAND) dosta teško doći, osim ako sami ne zavrnemo rukave i pogledamo o čemu se zapravo radi. No obzirom da je im je kućište dizajnirao tako da kada ih (sa mukom) otvorite više ih nije moguće dovesti u početno stanje, tako da ovog puta nismo uspjeli zaviriti ispod haube i vidjeti o kojim se komponentama radi. Obzirom da su nove generacije Seagateovih SSD-ova bazirane na LAMD-ovim kontrolerima i Toshibinim Toggle NAND čipovima, moglo bi se zaključiti kako i Enterprise SSD modeli koriste slične komponente sa posebno prilagođenom upravljačkom logikom. No dok ne budemo imali konkretne podatke o ovim pojedinostima, do daljnjeg sve ostaje samo na pretpostavkama.
Enterprise seriju čini velik broj modela čiji se kapaciteti rastežu od skromnih stotinu pa sve do onog od 480 gigabajta. Premda pripadaju istoj seriji i dijele određene sličnosti (sučelje, arhitektura NAND čipova) između pojedinih modela postoje i određene razlike koje se tiču maksimalnih brzina nasumičnog pisanja 4-kilobajtnih datoteka (4K test), odnosno broja ciklusa pisanja/brisanja ćelija NAND čipova. S jedne strane imamo skupinu koju čine modeli „okruglog“ nazivnog kapaciteta (100, 200 i 400 GB), dok drugu čine modeli od 120, 240 i 480 gigabajta. Ovi prvi se mogu pohvaliti dosta boljim karakteristikama u spomenutim segmentima, a naročito je velika razlika u broju ciklusa pisanja/brisanja između 100 i 120 gigabajtnog modela – 2200 naspram samo 200 ciklusa kod 120 GB modela.
Vrlo brzi
Obzirom na spomenuti nesrazmjer između pojedinih modela za pretpostaviti je kako se cijela serija oslanja na isti kontroler, dok su razlike vjerojatno prisutne u tehnologiji izrade MLC čipova i sofisticiranosti upravljačkog softvera (firmware).
U svakom slučaju, pomalo smo ostali začuđeni ovakvom podjelom unutar iste serije koja bespotrebno komplicira stvari kod odabira.
Što se tiče performansi, 120 i 240 gigabajtni modeli se drže blizu jedan drugom, a nekakva značajnija razlika je primjetna kod nasumične brzine pisanja. No Seagate ionako naglašava kako su ovi modeli dizajnirani za kontinuirana čitanja u slučajevima downloada i streaminga podataka, rada virtualizacijskih platformi, drugih cloud aplikacija i slično. I jedan i drugi model se može pohvaliti iznimno niskim vremenom pristupa i odlično se snalaze u radu sa malim datotekama što su u serverskim okruženjima jedne od odlika koje imaju velik utjecaj na ukupne performanse u kontinuiranom radu sa velikom količinom podataka. Jedini je realno nedostatak spomenuti broj ciklusa pisanja/brisanja, no obzirom na veliko iskustvo koje ima na polju serverskih diskova vjerujemo kako ovakvim specifikacijama Seagate zna što želi postići.
SPECIFIKACIJE
kapacitet 120 GB (ST120FN0021), 240 GB (ST240FN0021), MLC NAND flash, sekvencijalna brzina čitanja: 520 MB/s, sekvencijalna brzina pisanja: 300 MB/s (ST120FN0021), 400 MB/s (ST120FN0021), nasumična brzina čitanja (4K): 80000 IOPS (ST120FN0021), 85000 IOPS (ST240FN0021) nasumična brzina pisanja (4K): 8000 IOPS (ST120FN0021), 11000 IOPS (ST240FN0021), broj ciklusa pisanja/brisanja: 200 (ST120FN0021), 560 (ST240FN0021), podrška za TRIM, SATA III (6 Gb/s), format 2,5 inča
USTUPIO
ASBIS-CR d.o.o.
(01) 60 09 900
www.seagate.comCIJENA
1611 kn (120 GB)
2790 kn (240 GB)ZA
solidne performanse, nisko vrijeme pristupa, cijenaPROTIV
mali broj ciklusa pisanja/brisanjaOCJENA
4/5