SSD je u odnosu na HDD bolji i kvalitetniji u praktički svim segmentima osim u jednom – dugotrajnosti.
Iskusniji korisnici znaju da SSD ima ograničen broj operacija tj. pisanja. Kada se jednom dođe do njega, SSD jednostavno prestaje raditi. Treba biti jasno da se ovdje ne radi o fizičkom hardveru koji funkcionira kao HDD i kod SSD-ova može biti mnogo teže vratiti podatke ako se dogodi greška u radu diska.
Ono zbog čega korisnici ipak mogu odahnuti je činjenica da većina modernih SSD-ova ima sigurnosnu značajku zbog koje korisnik može sačuvati sve podatke s njih kada dođe kraj njihovom radu.
Samostalno praćenje atributa
SSD-ovi su zapravo dizajnirani na vrlo pametan način. Svaki upućeni korisnik zna da oni imaju ograničeni životni vijek, no malo je poznato kako postoji sustav na temelju kojeg se mogu vratiti i sačuvati podaci kada se počnu događati nepovoljne stvari.
SSD kao i HDD ima sustav pod nazivom „SMART“ koji zapravo znači „Self Monitoring, Analysis and Reporting Technology“. On se aktivira u situacijama kada disk započne imati probleme s radom.
Navedeni sustav ima do 255 raznih atributa pomoću kojih se mjeri i evidentira status zdravlja diska. Često se događa da i sami proizvođači razvijaju i implementiraju ove atribute.
Primjera radi, Western Digital diskovi kod SMART sustava prate tzv. Logical Block Addresses atribute tj. broj pisanja koji je ostvaren od trenutka početka upotrebe diska. Ova vrsta atributa nije prisutna ni kod jednog drugog proizvođača i čini tehnologiju pomoću koje Western Digital prati stanje svojih diskova.
SSD na kraju životnog ciklusa odlazi u read-only mod
Mnogi SSD-ovi koristit će SMART sustav kako bi pratili koliko je SSD blizu svom kraju. Jednom kad SSD zaista odradi svoje zadnje operacije, automatski će se zaključati i napraviti prelazak u read-only mod. To znači da na SSD-u ne postoji više mogućnost pisanja, a istodobno se radi o jasnom znaku da korisnik mora čim prije spremiti i sačuvati sve podatke koji se nalaze na njemu.
Da je SSD prešao u read-only mod znat ćete po tome da ga nećete više moći otključati kako bi na njega nešto zapisali. Pisanje po disku je zapravo prilično grub postupak za SSD koji je došao do kraja svog rada pa bi dopuštanje takve aktivnosti samo dovelo do toga da se podaci nepovratno oštete te postanu neupotrebljivi.
Iz navedenog se može zaključiti da kao korisnici zapravo možemo biti vrlo mirni kad SSD dođe svom kraju jer se s njega svi podaci mogu preuzeti u cjelovitom obliku bez gubitaka. Istodobno treba biti jasno da svoje računalo nećete moći koristiti pa ćete morati pristupiti promjeni SSD-a. Bezobzira na to što ste kao korisnik prilično sigurni u ovakvim situacijama, uvijek se preporučuje izvođenje kontinuiranih backupova podataka na druge uređaje za pohranu kako bi se spriječila moguća iznenađenja.
Ervin Mičetić