Android telefoni koje koristimo uvijek povlače sa sobom pitanje izvedbe pa iz njihovih specifikacija redovito donosimo zaključke o razinama kvalitete rada.
Pravi test izvedbe telefona zapravo bi trebalo biti benchmark testiranje koje se kao pojam redovito vezuje uz računala.
Kod Android telefona također se može provesti benchmark testiranje komponenti jer je to najbolji način da se dobije uvid u kvalitetu rada svih područja koja su važna za funkcioniranje uređaja kao što su, na primjer, procesor ili baterija.
U ovom tekstu navest ćemo aplikacije koje možete koristiti za benchmark testiranja svog Android telefona te opisati na koji način to možete uraditi.
Jesu li benchmark testiranja korisna?
Kod pitanja relevantnosti benchmark testiranja uvijek treba uzeti u obzir da se radi o korisnom načinu dobivanja važnih informacija o uređaju, no ne radi se o jedinoj metodi s kojom se testira izvedba.
Vaš telefon može imati izvrsne rezultate u benchmark testiranju, no ono što je zapravo pravi test za njega je svakodnevna upotreba u stvarnim uvjetima.
Benchmark testiranja su, jednostavno rečeno, objektivni načini za međusobnu usporedbu izvedbi telefona i vrlo su korisna kad se želi dobiti više detalja o radu njihovih komponenti.
Aplikacije potrebne za benchmark testiranja
Potrebne su vam sljedeće aplikacije kako bi mogli raditi benchmark testiranje svog Android telefona:
Testiranje SOC-a
U vašem se Android telefonu nalazi SoC ili System on a Chip. Za razliku od računala gdje se procesor, grafička kartica i ostale komponente nalaze odvojeno, na telefonima se u pravilu koristi jedinstveni spomenuti čip koji kombinira sve komponente u jednom.
Procesor na telefonu i dalje radi sve najvažnije zadatke te i on ima određeni broj jezgri.
Za testiranje izvedbe procesora na Android telefonu trebat će vam Geekbench 6 aplikacija jer može pokazati brzinu putem aktivnosti pojedinačne jezgre procesora te svih jezgri zajedno. Posebno treba obratiti pozornost na rezultate koji uključuju izvedbu svih jezgri zajedno jer na najbolji način reflektira izvedbu telefona u stvarnim uvjetima.
Nakon što ste preuzeli Geekbench 6 aplikaciju, otvorite je i započnite testiranje tako da kliknete na „Run CPU Benchmark“ opciju na dnu zaslona.
Sve će ići automatizmom, ali prije se svakako morate pobrinuti da vam telefon ne radi u nekom od modova za očuvanje baterije jer će to utjecati na krajnji rezultat testiranja.
Nakon što je testiranje završilo, predstavit će vam se rezultati za izvedbu kod aktivnosti jedne te svih jezgri procesora. Kad kliknete na neku od tih dviju varijanti, pokazat će vam se tablice s prikazom usporedbe vašeg telefona s ostalim modelima koji su testirani u aplikaciji.
Testiranje grafičke kartice
Kod Android telefona naći ćete i grafičku karticu zajedno s procesorom, a njen je zadatak renderiranje svih prikaza koje vidite na zaslonu.
Njeno testiranje je korisno jer se s njime može pokazati u kakvoj je mjeri vaš telefon sposoban za gejming.
Za ovo testiranje potrebna vam je GFXBench aplikacija.
U aplikaciji ćete vidjeti da je dostupan veliki broj testova, no neće vam svi trebati. Svakako preporučujemo da onemogućite testove koji će prikazati rezultate tzv. „offscreen“ verzija jer oni ne uzimaju u obzir rezoluciju zaslona vašeg telefona.
Kliknite na „Test selection“ opciju s kojom ćete odabrati testove koji će se pokrenuti.
Testovi koje preporučujemo su sljedeći:
- GFX T-Rex
- GFX Manhattan
- GFX Manhattan 3.1
- GFX Car Chase
- GFX Aztec Ruins Vulkan Normal
- GFX Aztec Ruins Vulkan High
- GFX Aztec Ruins OpenGL Normal
- GFX Aztec Ruins OpenGL High.
Pobrinite se da je vaš telefon postavljen na najveću vrijednost frekvencije osvježavanja (koju je moguće naći u postavkama zaslona) ako se radi o uređaju koji može ići i preko 60 Hz. Uređaji kojima je maksimum 60 Hz ne traže dodatno podešavanje jer su rezultati unutar aplikacije zadani na 60 sličica u sekundi.
Nakon odabira testova kliknite na „Start“ u gornjem desnom kutu, a telefon pustite u stanju mirovanja neko vrijeme.
Rezultati testiranja pokazat će različite vrijednosti, a na dnu zaslona imate „Compare“ opciju s kojom ćete moći napraviti usporedbu svog telefona s ostalim modelima.
Testiranje baterije
Još jedan važan element svakog Android telefona je baterija. Najjednostavnija metoda za testiranje baterije je putem PC Mark for Android aplikacije koja će vam dati vrlo detaljne rezultate.
Kad preuzmete i otvorite aplikaciju, benchmark testiranje koje vam treba ima naziv „Work 3.0“. Njega ćete morati instalirati unutar aplikacije pa je potrebno kliknuti na „Install“ gumb. Kada je instalacija gotova, kliknite na „Run“ gumb.
Ono što je važno znati prije provođenja testiranja je da baterija vašeg telefona mora biti napunjena barem do 80 posto. Svakako je najbolje da je ona u cijelosti napunjena do 100 posto.
Još nešto što utječe na rezultate testiranja baterije je svjetlina pa bi zaslon trebao biti na vrijednosti od 120 nita ako želite preciznije rezultate te bi trebali onemogućiti funkciju automatske svjetline (auto-brightness).
Ako nemate volje ulaziti u detalje, preporučujemo da klizač za svjetlinu postavite negdje na razinu od malo ispod polovice. Ova vrijednost će biti optimalna kod većine Android telefona.
Testiranje brzine punjenja
Test koji trebate učiniti za kraj je provjera brzine punjenja vašeg Android telefona i za njega vam nisu potrebne aplikacije.
Ovaj jednostavni test zahtijeva da samostalno mjerite vrijeme. Stavite telefon na punjenje i postavite mjerač vremena na 15 minuta. Kada dobijete obavijest da je 15 minuta prošlo, provjerite postotak baterije i ponovno namjestite odbrojavanje od 15 minuta.
Mnogi moderni Android telefoni imaju brzo punjenje s kojim se dostižu vrijednosti od 60 do 90 posto baterije u pola sata pa ćete uz opisani način mjerenja moći testirati koliko zaista traje punjenje.
Primjena intervala od 15 minuta može biti i kod onih pametnih telefona kojima brzo punjenje drugačije funkcionira ili čije punjenje općenito duže traje, samo ovdje ipak treba pratiti razinu baterije s vremena na vrijeme kako bi se dobio točan podatak o tome kada je baterija puna.
Testiranja koja smo preporučili uvijek je korisno napraviti kako bi dobili potvrdu da je vaš Android pametni telefon zaista uređaj koji je ispunio očekivanja. Izvrsna je stvar što testiranja komponenti u pravilu uključuju i usporedbe s ostalim pametnim telefonima pa možete vidjeti kako se vaš telefon rangira.
U slučaju da su testiranja pokazala slabije rezultate nego što ste očekivali, shvatite to kao korisnu informaciju koja će vam pružiti uvid u nedostatke vašeg telefona te dati poticaj za kupnju uređaja drugog brenda kada za to dođe vrijeme.
Ervin Mičetić