Najkraće rečeno, LTPO je tehnologija zaslona koja u sebi objedinjuje energetsku učinkovitost s prilagodljivim brzinama osvježavanja.
Zbog ovih mogućnosti LTPO je idealan za pametne telefone koji spadaju u visoki razred. S obzirom na to, može se reći kako LTPO polako preuzima AMOLED, koji je već godinama standard u ”premium” segmentu. No, što je zapravo LTPO i je li, kada se sve zbroji i oduzme, bolji od AMOLED-a?
Što označava LTPO standard?
LTPO je kratica za polikristalni oksid niske temperature ili na engleskom ”Low-Temperature Polycrystalline Oxide”. No, puni naziv ne otkriva puno o tehnologiji. LTPO je tehnologija ploča za OLED zaslone, koja omogućuje zaslonima dinamičku promjenu stope osvježavanja ovisno o različitim uvjetima.
Uvjeti se u ovom slučaju odnose na ono što korisnik radi. Na primjer, ako korisnik na svom pametnom telefonu igra vrlo zahtjevnu igru, kao što je Call of Duty Mobile, zaslon pametnog telefona mora moći pratiti brze pokrete. U tom će slučaju LTPO zaslon namjestiti brzinu osvježavanja kako bi zadovoljio potrebe korisnika.
Za druge aktivnosti, kao što su pregledavanje društvenih mreža ili čitanje internetskog sadržaja neće vam trebati više stope osvježavanja te će sukladno tome zaslon automatski smanjiti brzinu osvježavanja.
LTPO tehnologija postala je svojevrsno pravilo za pametne telefone iz visokog razreda. Na primjer, OnePlus 12 i Samsung Galaxy S24 Ultra neki su od pametnih telefona koji koriste ovu tehnologiju.
Kako se LTPO tehnologija prilagođava različitim potrebama razina osvježavanja zaslona?
Standardni AMOLED zasloni koriste polikristalni silicij niske temperature (LTPS) u tranzistorima tankog filma (TFT), koji čine stražnju ploču zaslona. No umjesto toga, LTPO AMOLED matrice koriste kombinaciju LTPS TFT-ova kako bi upravljali sklopnim krugovima, ali isto tako koriste i drugačiji materijal za samo pokretanje zaslona.
To omogućuje LTPO matricama znatno bržu promjenu brzine osvježavanja. S druge strane, Apple koristi LTPS TFT-ove u kombinaciji s ”Indium Gallium Zinc Oxide” (IGZO) TFT-ovima. Samsung isto tako posjeduje vlastitu tehnologiju za LTPO AMOLED matrice, koja koristi kombinaciju LTPS TFT-ova, hibridnog oksida i polikristalnog silicija (HOP).
Prednosti LTPO tehnologije
Nakon što su zasloni pametnih telefona s visokom stopom osvježavanja postali svojevrstan standard, proizvođači pametnih telefona ubrzo su naišle na jedan problem: povećavanje stope osvježavanja dovelo bi do brže potrošnje energije baterije.
Kako bi riješile taj problem, razvijena je LTPO tehnologija. Dinamičkom promjenom brzine osvježavanja, OLED zasloni dodatno štede energiju baterije, što znači da je LTPO tehnologija svojevrsna nadogradnja za OLED tehnologiju.
Je li LTPO tehnologija bolja od OLED tehnologije?
Ukratko, LTPO AMOLED matrice bolje su od standardnih AMOLED matrica. Prilikom kupnje pametnog telefona iz visokog razreda, možete primijetiti da neki koriste standardne AMOLED zaslone, dok drugi koriste LTPO AMOLED zaslone.
Na ovo treba obratiti pozornost, budući da su LTPO AMOLED zasloni prvo i najprije bolji u pogledu potrošnje energije baterije uređaja, u odnosu na standardne AMOLED zaslone.
Iako je AMOLED bolji u pogledu potrošnje energije u odnosu na LCD zaslone, mogućnost namještanja različitih razina osvježenja negativno utječe na potrošnju energije. LTPO služi kao svojevrstan korektor tog problema i s obzirom na to, nadopunjuje ono što AMOLED matrica već pruža.
Alan Milić