Kako riješiti ovaj dosta nezgodan problem?
Je li vam se kada dogodilo da se vaš USB stick počeo jako zagrijavati kada biste ga spojili na vaše računalo? Što točno uzrokuje ovaj dosta nezgodan problem? Što može dovesti do toga, da se neki USB stick zagrijava do vrlo visokih temperatura nakon što ga spojite na vaše računalo?
Što uzrokuje podizanje temperature na USB sticku?
Obično može biti više potencijalnih uzročnika ovog problema. Ovo su najčešći:
- Učestalo zapisivanje i učitavanje podataka. Svaki USB stick se grije kada na njega odjednom kopirate ili ako odjednom prebacujete jako puno podataka sa sticka na računalo. Ovo je normalno i događa se svaki puta kada je USB stick ”pod opterećenjem”, tako da ovo nije razlog za zabrinutost.
- Dugotrajno korištenje. Ako je vaš USB spojen na računalo dugo vremena, postoji vjerojatnost da će se jako zagrijati.
- Previsoka temperatura okoliša u kojem se stick koristi. Ako je vaše računalo u vrlo toploj prostoriji i spojili ste stick u računalo te želite na njega ili sa njega kopirati neku veliku datoteku, postoji velika vjerojatnost da će se stick jako ugrijati.
- Metal a ne plastika. Ako je USB stick uglavnom izrađen od metala i ako je u metalnoj ”košuljici”, postoji veća vjerojatnost da će se jako ugrijati, u odnosu na one stickove koji su u plastici.
- USB otkazuje ili se bliži vrijeme njegovom otkazivanju. Još jedna stvar koja može uzrokovati zagrijavanje ili pregrijavanje USB sticka je naravno hardverski problem.
Što se može dogoditi ako se USB flash memorija pregrije?
Iako je za USB memoriju normalno da se nekada zagrije, previsoka temperatura može uzrokovati velik broj problema:
- Previsoka temperatura diska, pogotovo ako je disk duže vrijeme pod visokom temperaturom, može dovesti do smanjivanja performansi diska ili pogona.
- Visoka temperatura može čak dovesti i do gubitka podataka.
- Ako je pogon duže vrijeme zagrijan, odnosno ako duže vrijeme trpi visoku temperaturu, do može dovesti do oštećenja unutrašnjih komponenti USB pogona, što u konačnici može dovesti do toga da pogon bude neupotrebljiv.
- Ako se USB pogon, bilo da se radi o sticku ili vanjskom disku, jako zagrije do točke pregrijavanja, a spojen je na vaše računalo, to može dovesti do nestabilnosti cijelog sustava, pa čak i do toga da se cijeli operativni sustav ”sruši”.
Koja su potencijalna rješenja za ovaj problem?
Što se može učiniti ako se suočite s ovakvim problemom? U nastavku slijede neka od potencijalnih rješenja:
- Na određeno vrijeme prestanite koristiti USB pogon. Kada primijetite da se vaš USB pogon zagrijava, prestanite ga koristiti na određeno vrijeme. Odspojite ga od računala i stavite ga na neko relativno hladno mjesto, kako bi se mogao ohladiti.
- Prebacite podatke sa problematičnog USB pogona na neki drugi. Ako primijetite da se vaš USB pogon stalno jako zagrijava, prebacite podatke s tog USB pogona na računalo ili na neki drugi. Ovo je preventivna mjera, budući da se nikada ne zna kada bi vam taj problematični USB pogon mogao trajno otkazati. Ako se to dogodi dok u sebi sadrži podatke, to bi mogao biti veliki problem, pogotovo ako su ti podaci važni.
- Koristite jedan od dostupnih programa za mjerenje temperature. Ako želite znati do koje temperature se zagrijava vaš USB pogon, za tu namjenu možete koristiti jedan od dostupnih programa, koji služi za provjeru temperature. Tako ćete znati koju temperaturu doseže vaš USB pogon i s obzirom na to moći ćete pravodobno reagirati.
- Neka vaše komponente uvijek budu dobro prozračene. Pravilno prozračivanje i adekvatna temperatura jako su važni za sprječavanje prevelikog zagrijavanja bilo koje računalne komponente, pa tako i USB pogona. Neka vaše računalo uvijek bude u prostoriji koja nije ni previše topla ni previše hladna.
- Provjerite disk, postoji li kakva greška na njemu ili loš sektor. Redovito provjeravajte diskove računala, kao i USB pogone. Nekada se može dogoditi greška, koja može zahvatiti USB pogon, što onda može dovesti do toga da pogon ne radi kako treba. Možete koristiti ugrađeni alat za provjeru grešaka ili možete koristiti neki od alata treće strane. Windows 10 i 11 imaju u sebi ugrađeni alat za provjeru grešaka. Unutar File Explorer sučelja desnim klikom miša kliknite na USB pogon i idite na Svojstva. Nakon toga, kliknite na Alate pa na Provjeri.
Što ako moje računalo ne može prepoznati USB memoriju (stick ili disk)?
Vaš USB flash pogon ne može se otkriti kada računalo ne uspije učitati USB pogon zbog više uzroka: problema s upravljačkim programom, problemom s USB memorijom, sukobom zbog naziva USB pogona, itd.
- Pokušajte odspojiti i ponovno spojiti USB pogon ili ga pokušajte spojiti na drugi utor
- Odspojite USB pogon.
- Spojite ga prvo na drugi utor, a nakon toga, ako to ne uspije, na drugo računalo.
- Ako USB pogon savršeno normalno radi ako ga spojite na drugi utor, to znači da je problem s prvim utorom.
- Ažurirajte ili deinstalirajte upravljački program za USB pogon
Još jedan od razloga zašto vaše računalo ne može prepoznati USB pogon jest zato što je njegov upravljački program zastario ili ne radi kako treba. Ovo možete popraviti deinstaliranjem upravljačkog programa ili njegovim ažuriranjem.
Za početak u isto vrijeme pritisnite tipke Win i X kako biste otvorili Upravitelj uređaja.
Odaberite ”Disk drives” i pronađite USB pogon.
Desnim klikom miša kliknite na USB pogon i odaberite Svojstva.
Kliknite na ”Driver”. Ondje odaberite ili ”Uninstall Device” ili ”Update Driver”.
Nakon što kliknete na ”Update Driver”, odaberite neka automatski potraži upravljačke programe koji su dostupni na internetu. Nakon toga će sustav sam ažurirati upravljačke programe, ukoliko za njih postoji ažuriranje.
USB pogoni se ponekad znaju pretjerano ugrijati i u nekim slučajevima to je normalno. Ako na primjer, sa svog vanjskog USB pogona prebacujete neku veliku datoteku, od 100 i više gigabajta na disk svog računala, normalno je da će se u takvim situacijama vanjski disk zagrijati.
No ako se disk ili stick pretjerano zagrijavaju čak i nakon kraćeg vremena korištenja, to može ukazivati na neke dublje probleme. Ponekad je uzrok hardverske prirode, a ponekad je softverske.
Ivan Hečimović