Američko Ministarstvo pravosuđa moglo bi izdati uredbu prema kojoj bi Google trebao prodati svoj internetski preglednik Chrome i odvojiti se od Android operativnog sustava.
Najveći antimonopolski slučaj u posljednjih nekoliko desetljeća, mogao bi rezultirati korporativnim raspadom, koji bi mogao iz temelja promijeniti način na koji smo dosad pregledavali internetski sadržaj, ali i način na koji ćemo ubuduće koristiti naše Android pametne telefone. Iako je postupak daleko od nagodbe, izvješće pokazuje da Ministarstvo želi pozvati Google na odgovornost.
Povjerljivi izvori izjavili su za Bloomberg da će Ministarstvo pravosuđa zatražiti od suca prisiljavanje tvrtke Google na prodaju svog internetskog preglednika Chromea, kao i na odvajanje svog operativnog sustava Androida od softverskih paketa uređaja. Google se planira boriti protiv moguće presude, kako se sljedeće godine približavaju saslušanja o pravnom lijeku.
Nakon dugotrajnog suđenja, američki sudac u kolovozu je proglasio da je tvrtka nezakonito monopolizirala tržište tražilica, iskorištavajući svoj dominantni položaj i plaćajući drugim tehnološkim tvrtkama milijarde, kako bi Google postao zadana tražilica na brojnim uređajima.
Isplate tvrtkama poput Apple, Samsung i Mozilla, u ukupnom iznosu u više od 20 milijardi dolara godišnje, bile su dovoljne za preskakanje manjih konkurenata poput DuckDuckGoa i Binga. Slučaj je sličan presudi koju je Ministarstvo pravosuđa presudilo protiv Microsoftove tržišne dominacije u pogledu internetskih preglednika u kasnim 1990-ima.
Iako Microsoft nije eliminiran s tržišta, drastično je kažnjen, a smatra se da bi se slično moglo dogoditi i sa Googleom. Antimonopolski službenici također su razmatrali prisiljavanje Googlea na prodaju Androida, ali će umjesto toga preporučiti razbijanje paketa mobilnog softvera koji uključuje Android, Google i Google Play Store. Ne iznenađuje to što se Google namjerava žaliti na odluku, tvrdeći da bi raskid naštetio i korisnicima i programerima.
Google trenutno kontrolira 80 posto tržišta tražilica. Prema StatCounteru, Googleov preglednik Chrome također je najpopularniji te uživa otprilike 60 posto tržišnog udjela. Zajedno, to dvoje omogućuje tvrtki lakše praćenje navika pregledavanja korisnika na internetu.
Što se tiče kupca za Chrome, to bi moglo biti jako teško. Nekoliko tehnoloških subjekata, koji bi vjerojatno mogli kupiti preglednik, već se suočavaju s regulatornim nadzorom. Sve u svemu, stvari za Google zasad ne izgledaju dobro.
Alan Milić