Iako je Apple Intelligence i službeno izašao, već je sada u velikom zaostatku za Android taborom. Apple je toga navodno svjestan.
- Interna studija koju je obavio Apple navodno je pokazala da je OpenAI-jev ChatGPT 25% točniji od Siri i da može odgovoriti na 30% više pitanja.
- Apple od sljedećeg tjedna objavljuje prvu seriju mogućnosti svoje umjetne inteligencije, ali mnogi smatraju da je ono što Apple nudi nedovoljno.
- Dok se uzbudljivije mogućnosti Apple Intelligence očekuju u nadolazećim mjesecima, tvrtki će, prema mišljenjima stručnjaka, trebati najmanje dvije godine kako bi sustigla svoje konkurente.
Apple priprema svoj prvi slijed mogućnosti umjetne inteligencije unutar svog Apple Intelligence sučelja, koje će korisnicima iOS-a vjerojatno biti predstavljene sljedeći ponedjeljak. Osim što je Apple Intelligence ekskluzivan za najnovije modele iPhone 16 i 15 Pro, tvrtka već sada ima problema u pogledu natjecanja s konkurentskim platformama kao što su OpenAI-jev ChatGPT i Google Gemini. Točnije, prema mišljenjima nekih stručnjaka, Appleu bi mogle trebati više od dvije godine kako bi ih dostigao.
Prema izvješću Bloomberga, interna Appleova istraživanja pokazala su da je ChatGPT za 25% točniji od Siri pomoćnika. OpenAI chatbot isto tako može odgovoriti na 30% više pitanja u odnosu na Siri. S obzirom na trenutno stanje umjetne inteligencije u tvrtki, neki zaposlenici Applea vjeruju da je njihova generativna AI tehnologija, barem za sada, dvije godine iza vodećih konkurenata.
Iako je tvrtka iz Cupertina izlagala svoj AI paket i koristila ga za reklamiranje iPhone 16 serije, velika većina mogućnosti Apple Intelligence neće se naći na toj seriji pametnih telefona ili ako se i nađe, korisnici će morati imati jako puno strpljenja kako bi ih dobili. Sljedećeg tjedna, korisnici koji ispunjavaju uvjete moći će manipulirati tekstom pomoću alata za pisanje, sažimati obavijesti i članke te slati automatski generirane odgovore.
No usprkos tomu, to je daleko iza onoga što mogu ponuditi ostali konkurenti na polju umjetne inteligencije. No ovaj zaostatak ne mora biti nešto trajno, s obzirom na to da Apple ima jednu prednost, na koju se ne mogu osloniti ni Google ni cjelokupan Android ekosustav: jedinstvenost sustava.
Za razliku od Googlea, pa samim time i Android sustava, Apple nema problema s fragmentacijom sustava. Kao što znamo, iOS izlazi jedino i samo za iPhone pametne telefone, koje proizvodi Apple, dok Android, sa svojim inačicama i verzijama u različitim oblicima izlazi za velik broj pametnih telefona. S obzirom na to, Apple bi mogao uvelike iskoristiti ovu prednost.
Budući da Apple ne mora obraćati pozornost na više desetaka različitih brendova koji koriste pod-verzije njegovog operativnog sustava, moći će se više i bolje koncentrirati na pružanje jedinstvenog iskustva korištenja alata umjetne inteligencije. Jedino što se za takvo nešto treba strpjeti. Nadamo se da će implementacija Apple Intelligence mogućnosti teći kako treba.
Alan Milić