PočetnaSoftverSigurnostDark Web vs. Deep Web: u čemu je razlika?

Dark Web vs. Deep Web: u čemu je razlika?


Internet se sastoji od nekoliko razina. Ova vidljiva razina, poznata je i kao površina. Po njoj pretražuje najveći broj korisnika.

No, površinska razina nije jedina. Uz nju postoje još najmanje dvije: dubinska i ”mračna” razina. U nastavku članka reći ćemo nešto više o tome što je to ”dubinska” razina interneta te po čemu se točno razlikuju ”dubinska” razina ili ”Deep Web” i ”mračna” razina ili ”Dark Web”.

 

WWW ili ”World Wide Web”: što je to?

”World Wide Web” sastoji se od barem tri sloja. Na površini je “vidljiva ili površinska mreža”. Vidljiv internetski sadržaj ili vidljiv ”web” je ono što trenutno gledate. Za otvaranje vidljive web stranice dovoljan je samo preglednik. Ne trebate prijavu, ne trebate ništa dodatno platiti (uglavnom) i ne treba vam neki poseban softver. Budući da ih Googleovi roboti ili ”botovi” i drugi alati koji se koriste za indeksiranje internetskog sadržaja indeksiraju, stranice koje se nalaze na ”površini” interneta možete pronaći brzo i lako.

Sljedeći sloj je “Deep Web”, odnosno veliki, nevidljivi dio Interneta. Ovakve internetske stranice nazivamo “dubokim”, jer je njihov sadržaj skriven i naravno, tražilice ih ne indeksiraju. Na primjer, pretinac e-pošte, stranica za internetsko bankarstvo, različite stranice za naplatu i plaćanje te ograničene stranice, kao što su nacrti objava na nekoj internetskoj stranici, intraneti tvrtki te baze podataka vlada svijeta i oružanih snaga spadaju pod ”Deep Web”.

Treći i trenutno najdublji sloj je “Dark Web”. To je kategorija interneta koju neki korisnici ponekad miješaju sa dubokim webom. ”Dark Web” ili mračni web” uglavnom sadrži skrivene web stranice koje se ne mogu pronaći na tražilicama i koje standardni internetski preglednici ne mogu otvoriti. Lokacije tih internetskih stranica posebno su kriptirane, što znači da vam za pristup ovakvim sadržajima treba poseban internetski preglednik koji može probiti takvu zaštitu. Jedan od takvih preglednika je Tor.

 

deep web vs dark web

Ključne razlike između ”Deep Weba” i ”Dark Weba”

  • Namjena

Odlazak na neku stranicu koja pripada ”Deep Webu” po mnogočemu podsjeća odlasku na neku internetsku stranicu, koja pripada ”površinskom” dijelu interneta. Takve stranice možete otvoriti u svom uobičajenom pregledniku. Nadalje, takve vam stranice pružaju pristup unutarnjim stranicama koje neovlašteni korisnici ne mogu vidjeti: vašem Gmail sandučiću, PayPal transakcijama ili igrama na društvenim mrežama, koje vi kao korisnik te društvene mreže igrate na svom profilu.

Internet, s obzirom na ono kakvog ga znamo, ne može funkcionirati bez sigurnih načina pristupa korisničkom računu korisnika, suradnje s drugima, bilo da se radi o međusobnoj suradnji korisnika i korisnika i nekakve baze podataka, obrade plaćanja, obavljanja transakcija ili prikaza zaslona za potvrdu. Duboki Web omogućuje sve ovo i još puno toga više.

U usporedbi s dubokim webom, mračni web ili ”Dark Web” ima takav naziv, jer većina korisnika interneta ne zna što se na njemu nalazi. Dok je duboki web “nevidljiv” i nevidljiv je prvenstveno kako bi spriječio neovlaštene korisnike u ostvarivanju pristupa određenim stranicama i uslugama, na primjer vašem PayPal korisničkom računu, dark web u biti je svojevrsni oblik usporednog interneta, koji služi korisnicima koji žele dodatni sloj privatnosti. To su najčešće istraživački novinari, zviždači, ali i hakeri.

TOR

  • Softver ili program koji omogućuje pristup

”Dark Web” je skriven iza pouzdanih, ”peer-to-peer” mreža. Kao što je gore spomenuto, kako biste ostvarili pristup mračnom webu, trebat će vam namjenski preglednik, kao što je ”The Onion Router” ili kraće TOR, odnosno Tor. Većina web stranica na mračnom webu koristi “.onion” kao svoju vršnu domenu umjesto .com, .edu, .biz itd. Mnogi popularni mediji, održavaju službenu stranicu Tor mirror.

Mala napomena: s obzirom na to da Tor ne može dosegnuti neke ”dijelove” mračnog weba, za tu namjenu će vam trebati drugi preglednici, poput Hyphaneta ili I2P.

Kako biste ostvarili mogućnost anonimnog pristupa mračnom webu, najbolje je za takve stvari koristiti sigurnu VPN uslugu zajedno s Tor preglednikom, budući da su Tor mreže sklone blokiranju ISP-a. Svi oni koji žive u dijelovima svijeta gdje je Tor kao takav zabranjen, korisno je znati da se Tor može deblokirati uz pomoć takozvanih ”zrcalnih” ili ”mirror” internetskih stranica. Ovo omogućuje čak i Gmail.

Za razliku od mračnog weba, kako biste pristupili dubokom webu, za to vam ne treba vam nikakav poseban program ili alat, što znači da možete koristiti svoje standardne internetske preglednike. No, za ostvarivanje pristupa nekim od stranica iz dubokog weba trebat će vam korisničko ime i lozinka, kako biste provjerili autentičnost. Za pristup nekim internetskim stranicama, pogotovo ako ste to unaprijed već postavili, trebat će vam i provjera autentičnosti u dva faktora.

 

struktura weba

 

  • Struktura

 

U usporedbi s ”Deep Webom”, ”Dark Web je potpuno decentraliziran i nema organiziranu strukturu. Svaki ”peer” ili sudionik mračne mreže neovisan je o drugima. Čak i oni najskriveniji kutovi mračnog weba koriste samo privatne ”peer-to-peer” veze.

 

  • Razina pokrivenosti informacija

Zaista nije teško zamisliti zašto bi na ”duboki web” otpalo otprilike 90 posto internetskog sadržaja. Na internetu danas postoji na stotine milijuna internetskih stranica, kojima je potreban poseban pristup. Ne postoji način kako se može izmjeriti ta količina terabajta podataka, jer se većina tih podataka skriva iza sigurnih poslužitelja i sigurnosnih odobrenja.

Što se tiče veličine, mračni web je puno manji od dubokog weba. No, budući da točna ”veličina” mračnog weba nikada nije određena, može djelovati kao da se radi o puno širem dijelu interneta nego što to zapravo jest. Bilo kako bilo, neki stručnjaci procjenjuju da na mračni web otpada svega 0,01-1% cjelokupnog interneta.

HAKER
Unsplash+ License
  • Sigurnosne prijetnje

Kada većina korisnika razmišlja ili razgovara o dubokom webu, često se na taj dio interneta gleda kao na nešto loše, zlokobno ili opasno. No, korisnici zapravo, često ne razlikujući ova dva segmenta interneta, pod tim ”opasnim i zlokobnim” zapravo misle na mračni web. Budući da je teško ući u trag korisnicima mračnog weba, on privlači veliku pozornost onih koji na ovaj ili onaj način žele činiti aktivnosti koje su ili nedopuštene ili su nemoralne ili su protuzakonite.

Jer iskreno govoreći, mračni web često zna biti leglo mnogim zlonamjernicima, koji odande obavljaju svoje nedopuštene aktivnosti. Sve u svemu, ako korisnik nije dovoljno obučen ili ako se ne razumije u prednosti i nedostatke mračnog weba i ako ne razumije moguće prijetnje koje mu ondje mogu prijetiti, za njega ili nju bi bilo najbolje neka ne ”plove bespućima” tog dijela interneta.

Osim toga, budući da se pristupiti mračnom webu može samo kroz specijalizirani internetski preglednik, to znači da korisnici koji koriste samo ”površinski” i ”duboki” segment interneta zapravo nisu izravno pogođeni i ne prijete im izravno prijetnje  mračnog weba. No iako mračni web jest sam po sebi riskantan za pregledavanje, treba imati na umu i činjenicu da postoji jako velik broj sigurnih internetskih stranica, koje se mogu pronaći samo unutar mračnog weba. Ovo i jest jedan od glavnih razloga zašto mnogi legitimni korisnici često žele koristiti ovaj predio interneta.

 

Važni zaključci koji se odnose na razlike između dubokog i mračnog weba

Ovo su neki od važnih zaključaka, koji se mogu izvući kod razlikovanja dubokog i mračnog weba:

  • Iako se mračni web smatra pod-skupom dubookog weba, ova dva dijela interneta zapravu su potpuno različiti u opsegu, metodama pristupa i primjeni.
  • Duboki web ključni je dio interneta, budući da se stranicama koje pripadaju ovom segmentu interneta može ostvariti pristup sa standardnog dijela interneta, korištenjem standardnog internetskog preglednika. Mračni web, zahtijeva poseban preglednik.
  • Nadalje, mračni web više je otvoren za različite oblike internetskih opasnosti. Ako sumnjate u to da su vaši osjetljivi podaci ugroženi, bacite pogled na skenere mračnog weba:

 

Google Dark Web Report

  • Google Dark Web izvješće jednostavan je alat za skeniranje mračnog weba pomoću prijave na Gmail. Nakon prijave na osnovni plan za Google One i alat za nadzor mračnog weba bit će dostupan s njegove nadzorne ploče. Dobit ćete i 100 GB prostora za pohranu. Kada uključite nadzor mračnog weba, dobit ćete velik broj uvida i evidencija. Osnovni sažetak vaših rezultata pokazat će vam pokušaje povrede privatnosti vas kao korisnika dok ste na mračnom webu. Pokazat će vam se i nazivi web stranica i aplikacija, iz kojih su procurjeli vaši osobni podaci.

 

Flare Dark Web Monitoring

  • Flare provodi sveobuhvatno skeniranje svake niše i kutka interneta, uključujući mračni web, kako bi osigurao detaljno praćenje vaših osjetljivih informacija. U najmanju ruku, uspoređuje skup podataka od 200 identifikatora koji bi mogli ugroziti vas kao korisnika ili vaše tvrtke. Ako se na mračnom webu vodi rasprava o vama kao korisniku ili vašoj tvrtci, Flare će odmah otkriti jeli došlo do kakvih curenja podataka u stvarnom vremenu.

 

CrowdStrike Falcon Intelligence Recon+

  • CrowdStrike je specijaliziran za zaštitu krajnjih točaka i brigu o sigurnosti u oblaku. Njegov skener mračnog weba, Falcon Intelligence Recon+, obavlja različite funkcije, koje se koriste za otkrivanje potencijalnih curenja informacija ili drugih oblika ugroze sigurnosti vas kao korisnika na mračnom webu.

 

ZeroFox Dark Web Monitoring

  • ZeroFox koristi potentan i sposoban skener mračnog weba koji čak ulazi u alate društvenih medija kao što su Telegram, Discord i Tor, kao i IRC sobe za razgovor, kako bi otkrio postoji li kakva mogućnost curenja podataka vas kao pojedinca ili vaše tvrtke. Osnovni način rada odnosi se na praćenje brokera, koji mogu i žele prodati vaše osobne podatke na internetu. Osim toga, alat prati te skenira u potrazi za lažnim predstavljanjem zlonamjernih korisnika u vaše ime, skenira u potrazi za prijevarama koje se mogu javiti s kreditnim karticama i traži bilo kakve oblike curenja podataka, do kojih može doći putem mobilnih aplikacija.

 

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular