Teško je pratiti sve korisne i pametno osmišljene mogućnosti, koje se nalaze u brojnim Googleovim službenim aplikacijama. Jedna od takvih mogućnosti, koju osobno vrlo često zanemarim jest Google Tasks. Koristite li vi ovu mogućnost? Osobno nisam ju koristio uopće. Sve do nedavno.
U pokušaju pronalaska načina boljeg organiziranja događaja i zadataka, zastao sam na trenutak kako bih bolje proanalizirao sučelje Gmaila i primijetio sam tipku “dodaj u Zadatke” koju nikad prije nisam primijetio. Koliko je dugo ova tipka ovdje i još bolje, čemu služi? Ispostavilo se da se radi o vrlo dobrom načinu planiranja zadataka!
Kako možete koristiti Google Zadatke?
Dok čitate e-poštu, morate samo kliknuti malu tipku “Dodaj u zadatke“, koji se nalazi na akcijskoj traci unutar Gmaila na korisničkom sučelju radne površine. Napomena: mobilna aplikacija Gmail to pomalo skriva, tako da ćete morati kliknuti dodatni izbornik koji se nalazi u gornjem desnom kutu. Desni izbornik, ne onaj koji se nalazi na samom alatu e-pošte, kako biste ušli do Google Tasks-a.
Klikom na tipku “Dodaj u zadatke” otvorit će se bočna traka koja prikazuje vaše nove i postojeće zadatke. Svaki zadatak na popisu ima brzu tipku za označavanje i izravnu vezu na e-poruku ispod naslova. Klikom na predmet otvorit će se više opcija uključujući dodavanje vlastitih detaljnih bilješki, kao i postavljanje datuma za dovršetak zadatka.
Mogućnost jednostavnog postavljanja podsjetnika i vremena dovršetka zadataka za e-poštu posebno je korisna za moj posao jer često unaprijed dobivam informacije koje trebam napisati ili pregledati u vrlo određeno vrijeme u budućnosti. Osim toga, možete kliknuti gumb za preljev pored svakog predmeta da biste povukli više opcija, poput pomicanja na vrh, uvlačenja na popisu, dodavanja sporednih zadataka ili čak dodavanja na zasebni popis zadataka.
Korisničko sučelje daleko je bolje na stolnom računalu nego na mobilnom uređaju, jer se svemu može lako pristupiti u korisničkom sučelju Gmaila za računala. Mobilni tijek zahtijeva zasebnu aplikaciju Gmail i Google Tasks za obavljanje stvari, što je malo manje učinkovito.
Ipak, posjedovanje namjenske aplikacije Zadaci moglo bi biti korisno i na mobitelu, budući da olakšava razdvajanje popisa zadataka. Različiti popisi za zadatke koje korisnik treba obaviti unutar e-pošte, koji su dostupni nadohvat ruke svakako je nešto što bi moglo biti od koristi za mnoge korisnike. Kako sam u svakodnevnom životu sve više koristio Google Tasks, shvatio sam koliko je usluga Google počeo integrirati u Tasks.
Zadaci Google pomoćnika prošle su godine migrirali na Google Tasks, dok zadatke možete odabrati izravno iz Google kalendara. Točnije, korisničko sučelje zadataka na radnoj površini ugrađeno je u web-aplikaciju Google kalendar, što pokazuje koliko duboko ide integracija s kalendarom.
Ukratko, Google Tasks je vjerojatno jedna od najboljih aplikacija za produktivnost koju imate mogućnost besplatno koristiti. Razlog za to jest jednostavnost same aplikacije, kao i duboka povezanost sa uslugama koje mnogi od nas koriste na svakodnevnoj osnovi. Koristite li i vi Google Tasks?
Piše: Z.K.