PočetnaHardverPeriferijaXiaomi Redmi Buds 4 Lite recenzija

Xiaomi Redmi Buds 4 Lite recenzija


Uz Redmi Buds 4 Lite, Xiaomi želi ponuditi prave bežične slušalice u svom ”polovično-u-uhu” dizajnu. Karakterizira ih visoka razina udobnosti nošenja, a nude i alternativu za uši osjetljive na pritisak.

Uz Bluetooth 5.3, ove bežične slušalice opremljene su načinom niske latencije za filmove ili igrice, dok bi poništavanje buke uz pomoć umjetne inteligencije trebalo osigurati jasnu razumljivost govora tijekom telefonskih poziva. No krenimo redom…

Redmi Buds 4 Lite slušalice

Redmi Buds 4 Lite: Dizajn i izgled

Redmi Buds 4 Lite su se prerušili u AirPods i oslanjaju se isključivo na plastiku kao primarni materijal izrade. Kućište za punjenje i držači na slušalicama izgledaju privlačno, dobro su napravljeni i također imaju IP54 certifikat. Slušalice, koje su dostupne u crnoj, bijeloj i narančastoj boji, imaju izuzetno praktičnu kutiju za punjenje, koja teži samo 28 grama i lako se može nositi u džepu hlača ili košulje. Ima sve prednosti takozvanih “slušalica koje djelomično idu u uši” ili ”half-in-ears”. Možete ih samo objesiti u uši i udobno će i lako ostati u njima. Još uvijek možete čuti promet i zvukove oko sebe dok ih nosite, a zahvaljujući IP54 ocjeni vodootpornosti, preživljavaju kišu i znoj.

Nakon što sam malene slušalice izvadio iz pakiranja i počeo ih pomnije gledati, uključujući kućište za punjenje, odmah sam se pozitivno iznenadio. Redmi Buds 4 Lite, koje Xiaomi radi u tri boje, u potpunosti su izrađene od plastike, ali izgledaju poprilično trendi i privlačno. Naravno, dizajn i kratke drške nas pomalo podsjećaju na konkurenciju iz Applea, ako ih se tako uopće može nazvati. Izvukli smo dvije slušalice, svaka teška manje od četiri grama, iz kompaktnog kućišta i savršeno su pristajale u uho, no imajte na umu da se ovo može razlikovati od korisnika do korisnika i da će naravno ovisiti o obliku uha. No mišljenja sam da vam slušalice ne bi trebale ispadati iz ušiju. Moja iskustva bila su vrlo pozitivna.

Redmi Buds 4 Lite slušalice

Ako vam ne smeta to što ćete slušalice možda morati staviti malo dublje u uho nego što bi bio slučaj kod drugih, sličnih slušalica, bit ćete više nego zadovoljni kvalitetom prianjanja ovih slušalica. Čak i ako se intenzivnije krećete dok ih nosite, ne bi vam trebale ispadati, odnosno ne bi vam se čak trebale niti pomaknuti s mjesta. Meni se dogodilo da sam čak i zaspao, slušajući svoje omiljene melodije s ovim slušalicama na uhu i nakon što sam se probudio sat vremena kasnije iz svog popodnevnog drijemeža, ostao sam ugodno iznenađen kada sam vidio da su slušalice ostale u uhu. Izvrstan posao, Xiaomi, mora se reći.

Manje mi se sviđa što nema in-ear detekciju, ali to je vjerojatno i zbog cijene. U suprotnom, nedostaje mi način provjere koliko je baterije točno preostalo. Postoji samo bijela LED dioda koja svijetli, ali ne pokazuje točno jesu li Buds ili kućište za punjenje puni ili gotovo prazni. Status punjenja se samo kratko prikazuje na ekranu telefona kada ga uparujete sa Xiaomi pametnim telefonom.

 

Redmi Buds 4 Lite: Funkcionalnosti i mogućnosti povezivosti

Xiaomi Redmi Buds 4 Lite lako se postavljaju i jednako su jednostavne za korištenje. Primijetio sam da su Redmi Buds 4 Lite jako brzo povezuju s bilo kojim Xiaomi pametnim telefonom. To je značilo da je s brzim uparivanjem pametni telefon povezan u roku od nekoliko sekundi odmah nakon što izvadite dvije slušalice iz kućišta. To je sve što morate učiniti kako biste spojili vaš Xiaomi pametni telefon sa slušalicama, budući da ne postoji aplikacija koja ide uz to.

Usput, tu je i kompatibilnost s Bluetooth 5.3 vezom, što je naravno jako dobro. Dakle, imate vrlo malo toga za konfigurirati, a možete početi slušati glazbu gotovo trenutno u svojim ušima bez prolaska kroz dugotrajan proces postavljanja, koji ionako nije vrlo produktivan u ovom slučaju. Ako tražite slušalice koje želite koristiti odmah, bez potrebe detaljnog konfiguriranja i bez potrebe korištenja dodatnih aplikacija i programa, onda bi ovo mogao biti još jedan razlog zašto biste mogli uzeti ove slušalice u obzir.

Kontrola gestama također je jednostavna za korištenje i lako se uči: ako želite pauzirati pjesmu, samo trebate dodirnuti uho rubom ruke. Jednostavno, brzo i nešto to svaki korisnik može jako lako naučiti u kratkom vremenu, što je naravno, uvijek plus. Točnije, trebate dvaput dodirnuti lijevu ili desnu stranu drške slušalice za pauziranje ili nastavak pjesme. Osim toga, možete prihvatiti pozive dodirom na slušalice dva puta.

Možete prekinuti s tri dodira i prijeći na sljedeću pjesmu s tri dodira tijekom reprodukcije glazbe. To bi bilo gotovo sve što se može reći u vezi gesti i kontrole gestama. Treba reći i to da nažalost ne možete kontrolirati razinu glasnoće putem, što je svojevrstan nedostatak. Međutim, postoji način niske latencije koji možete aktivirati držanjem obje strane 1.5 sekunde. Iskreno govoreći, smanjena latencija nije napravila razliku tijekom zahtjevnijih aktivnosti, kao što je na primjer igranje igara.

Redmi Buds 4 Lite: Kvaliteta zvuka

Redmi Buds 4 Lite nisu posebno glasni, a ne nude ni puno basa. Zapravo, zvuk ponekad djeluje kao da ”grebe”. Ovo možda ne zvuči posebno pozitivno, ali budimo iskreno: možemo li i trebamo li očekivati čuda po pitanju kvalitete zvuka od slušalica koje koštaju manje od 30 eura? Istina je da na tržištu postoji puno više slušalica koje su puno kvalitetnije i koje nude dodatne mogućnosti, koje ove slušalice ne nude.

No isto tako je istina i da su ovo cjenovno vrlo pristupačne slušalice, koje s obzirom na cijenu po kojoj su dostupne, nude sasvim dovoljno, čak i ako kvaliteta zvuka nije baš na visokoj razini. Želio bih čuti jake basove i kristalno čiste visoke tonove iz drivera od 12 mm i po mogućnosti na respektabilnoj glasnoći, ali treba staviti stvari u kontekst.

Ali nismo na rock koncertu. Da jesmo, Xiaomi ove slušalice ne bi mogao prodati ispod 30 eura. Ako ove slušalice stavimo u odnos s cijenom po kojoj su dostupni, vrlo brzo postaje jasno da su slušalice i više nego dobre. Moći ćete živjeti s pristojnim srednjim, čak i jasnim visokim i basovima, iako mi oboje zvuče pomalo ravno. Također sam ranije spomenuo kvalitetu glasa kao točku koja mi se svidjela. Mikrofoni ne donose ništa sjajno, ali mikrofoni u slušalicama koji koštaju pet puta više ne nude ni 500% povećanje kvalitete. Druga me osoba dovoljno dobro razumije, što bi trebalo biti dovoljno za par slušalica koje su dostupne po cijeni od 26.00 eura.

Ipak, ono što može ometati više od ne baš vrhunske kvalitete zvuka jest ponekad iznimno niska glasnoća. Ovdje ću morati podvući crtu: osjećam da je, kad čujem istu pjesmu na istoj platformi glasnija na Xiaomijevom pametnom telefonu nego na mom Samsung Galaxy S22 pametnom telefonu. Budući da nema aplikacije, a time ni ekvilizatora, niža razina glasnoće mogla bi biti pravi problem kada se nalazite u granicama bučnog grada. No, glasnoća je dovoljna kada kuhate ili ako radite svakodnevne poslove po svome domu.

 

Baterija i mogućnosti punjenja

Xiaomi je naveo da baterija traje do pet sati uz potpuno punjenje ili do 20 sati reprodukcije uključujući kućište za punjenje. U stvarnosti sam doživio nešto ispod navedenih brojki, ali smatram da je to apsolutno prihvatljivo.

Xiaomi je u kutiju upakirao kratki kabel za punjenje, što je bolje nego ništa. Nisam baš postigao procijenjenih pet sati s jednim punjenjem u stvarnosti, ali uživao sam u više od četiri sata reprodukcije zvuka tijekom moje recenzije. To je apsolutno prihvatljivo u ovoj cjenovnoj kategoriji, a možete u potpunosti napuniti slušalice za uho dodatna tri puta zahvaljujući kućištu. Bežično punjenje nije podržano, ali ne mogu kritizirati Xiaomi što je to izostavio po ovoj cijeni.

 

Zaključna riječ

Redmi Buds 4 Lite primjer su cjenovno vrlo pristupačnih, laganih i udobnih slušalica, koje uz to izgledaju dosta dobro. Ako vam je ovo dovoljno, ne biste trebali okolišati ni trenutka. No, ako želite svoje slušalice za uho prilagoditi svojim navikama slušanja putem aplikacije, ne možete mirno spavati bez ANC-a, zahtijevate multipoint ili visokokvalitetnu kompatibilnost kodeka i volite snažan bas, u tom slučaju tražite dalje.

Meni su slušalice sve u svemu bile jako dobre, ali nisu bile bez nedostataka. Najviše su mi smetali povremeno pretihi i ”škripavi” zvukovi. Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, slušalice s obzirom na uložen daju dovoljno toga, iako se kvaliteta zvuka kod na primjer podcasta čuje bolje nego kod slušanja glazbe. Smatram da su zvuk, kvaliteta zvuka mikrofona i trajanje baterije “u redu”. Svidjela mi se brza veza i jednostavan postupak postavljanja. Također mi se sviđa i to što podsjećaju na cjenovno dosta skuplje slušalice, a i dobro je to što odlično pristaju u uši, bez ispadanja.

Plusevi:

  • Jako udobne za nošenje
  • Dugotrajna baterija
  • Razumljivost govora tijekom telefonskih poziva
  • Način rada niske latencije

 

Minusi:

  • Nije moguće ručno uključivanje ili isključivanje slušalica
  • Kontrola na dodir bez mogućnosti podešavanja glasnoće

 

Tehničke specifikacije:

Boje:

  • crna, bijela, narančasta

Dimenzije i masa:

  • Masa jedne slušalice: 3,92 g
  • Veličina pojedinačnih slušalica: 32,24 × 18,22 × 19,63 mm
  • Masa kutije za punjenje: oko 26,7 g
  • Veličina kućišta za punjenje: 55,6×47,3×22,2 m
  • Ukupna masa: 35g

Punjenje:

  • Baterija: 35+320mAh
  • Slušalice: 90 min
  • Kutija za punjenje: 120 min

Mogućnosti spajanja:

  • Bežična veza: Bluetooth 5.3
  • Bluetooth protokoli: A2DP, AVRCP, HFP
  • Radna udaljenost: 10m
  • Impedancija zvučnika: 32 Ω

Cijena: oko 26.00 eura

 

Piše: Ivan Pongrac


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular