Prije četiri godine prijenosne konzole za igranje tek su počele buditi zanimanje kod mnogih ljubitelja gaminga. Danas imamo dostupno više opcija i to od nekih od glavnih i renomiranih proizvođača. Možete svakako dodati i Lenovo na taj popis, budući da je tvrtka napravila ono što je po mnogima najelegantnije Windows PC ručno računalo za igranje koje sam imao prilike koristiti.
Lenovo Legion Go je jako dojmljiv uređaj. Odmah nakon što prijenosno ručno računalo izvadite iz kutije u ruke, osjetit ćete da se radi o dobro utrošenih 900-injak eura. Ručno računalo uglavnom prekriva golemi 8,8-inčni visokokvalitetan zaslon osjetljiv na dodir. Ovo su daleko najimpresivnija obilježja Legion Go-a: snažan hardver, veliki zaslon koji pruža odličan prikaz boja i vrlo je responzivan, odvojivi kontroleri.
Lenovo Legion Go dizajn
Legion Go kućište ostavlja dojam zaslona gotovo od ruba do ruba. No nije baš tako, budući da se sama ploča ne proteže sasvim do vrha, iako je i dalje ovo vrlo zadivljujući i kvalitetan zaslon. Veliki 8.8 inčni zaslon, cvjetline 500 nita, nikog ne ostavlja ravnodušnim, i jedan je od najvećih koji se može naći na prijenosnim ručnim računalima koja su namijenjena za igranje igara, koje danas možemo naći na tržištu. U Legion Go-u je najbolje uživati iz udobnosti vlastitog doma ili na nekom drugom udobnom mjestu iz kojeg ćete moći provozati svoju omiljenu igru.
Legion Go je značajno veći uređaj od većine ručnih računala koje sam do sada koristio; čak i Steam Deck izgleda prilično manje u usporedbi. Dolazi s priloženom torbicom, i zahtijeva dosta prostora u ruksaku ili torbi. To i nije neki problem, ali Legion Go nije uređaj kojeg bih odlučio ponijeti van na izlet, za razliku od manjih uređaja, kojeg bi možda ubacio u ruksak “za svaki slučaj”.
Lenovo Go teži 854 grama zajedno s kontrolerima ili 640 grama bez njih i to se itekako osjeti u ruci. Dok sam držao ovaj uređaj u samo jednoj ruci, itekako sam osjetio koliko je masivan, iako lakši kontroleri pomažu u ravnomjernom raspoređivanju mase uređaja, kada ga držite s obje ruke.
Međutim za razliku od većine drugih prijenosnih igraćih računala, Legion Go nudi odvojive kontrolere. Oni rade na sličan način kao oni na Nintendo Switchu: za odvajanje, samo držite tipku i povucite prema dolje. Za ponovno pričvršćivanje samo poravnajte kontroler i konzolu, spojite ih i nakon klika to je to. Odvojivi kontroleri omogućuju veću fleksibilnost u igranju, a možete ga spojiti i na monitor tako da ne morate cijelo vrijeme držati cijeli uređaj u ruci.
Recimo nešto i o kontrolerima. Lenovo je podignuo veliku prašinu oko svog FPS moda pri predstavljanju. Ova posebna značajka donosi novu dimenziju igranja na ručnim računalima. Ova mogućnost pretvara desnu polovicu kontrolera u improvizirani miš. FPS način je prilično zgodna zamjena za miš kada ga možda nemate u blizini. Zasigurno je bolje od navigacije u sustavu Windows pritiskom na zaslon, a igre su znatno jednostavnije za igranje.
Stalak koji vam je potreban za pokretanje FPS načina savršeno stane u torbu za Legion Go. No, FPS način rada znači da je raspored tipki malo čudan na desnom kontroleru. Ipak, to nije razlog zašto mi se sviđaju odvojivi kontroleri za Legion Go. Ne, oni su ključni za udobnost korištenja Legion Go, zahvaljujući malom stalku koji se nalazi na stražnjoj strani uređaja, sličan prekidaču, koji pretvara Legion Go u jedno od najudobnijih prijenosnih računala namijenjenih za igranje igara koje sam do sada koristio.
Mali stalak ugrađen u stražnji dio Go kućišta se rasklapa kako bi držao računalo uspravnim na stolu. Osim toga je i podesiv. Odspojite kontrolere i možete se baciti natrag u svoj kauč i istinski se opustiti dok igrate. Ovo je apsolutno najbolji način za igranje igara kao što je Baldur’s Gate: možete potrošiti puno sati na bilo koju igru u jednoj sesiji, a to znači da ne morate držati konzolu. Također ste udaljeniji od izlaza ventilatora, što znači da ćete imati hladnije i tiše iskustvo korištenja. Veći zaslon na Go-u maksimalno se ističe dok igrate s odvojenim kontrolerima: možete se zavaliti i opustiti te zadržati relativno dobar pogled na ono što se događa na 8,8-inčnom zaslonu. Iskustvo korištenja je uglavnom vrlo dobro i na ovo ne biste trebali imati zamjerke.
Lenovo Legion Go performanse
Pokreće ga isti AMD Ryzen Z1 Extreme kao i ROG Ally, koji je zapravo u rangu s procesorom Ryzen 7 7840U, koji se često koristi u drugim prijenosnim, gamerskim računalima. Dolazi s RDNA 3 grafičkom karticom, koji sadrži 12 računalnih jedinica, što je dovoljno snage za većinu igri, osim koje su jako zahtjevne. No čak i zahtjevnije igre radit će lijepo ali na nešto nižim postavkama. Jer ipak trebate imati na umu da nećete daleko stići s visokom rezolucijom od 2560 x 1600 na 144 Hz, na najzahtjevnijim igrama za koje trebaju video kartice koje koštaju više od ovog ručnog PC-a.
Najbolje rješenje je smanjiti rezoluciju na umjerenijih 1920 x 1200, kako biste bolje uživali u igranju. Ova rezolucija funkcionira sasvim dobro, budući da je zaslon toliko kompaktan da nećete primijetiti puno zamućenja zbog pokretanja zaslona na razlučivosti koja je niža od izvorne. Mišljenja sam da su indie igre najbolje za prijenosna računala koja su namijenjena za igre. Steam Deck je jedno od takvih ručnih računala koje je idealno za indie igre. No i Lenovo Legion Go nema nikakvih problema sa takvim igrama.
S druge strane, u igri kao što je Baldur’s Gate 3, sve se svodi na postizanje što je moguće boljih postavki za idealno igranje. 1920 x 1200, FSR, niske unaprijed postavljene postavke, na temelju kojih ćete igru moći igrati glatko bez ikakvih zapinjanja. Još jedna stvar koja je dobra kod ovako kompaktnog zaslona jest to da nećete tako lako opaziti neke nedostatke, koji su inače vidljiviji na većim zaslonima.
Legion Go | Baldur’s Gate 3 izvedba | ||
Postavke | Prosječan broj fps-a | Minimalnan broj fps-a |
Niske postavke, bez FSR na rezoluciji 2560 x 1600 | 26 | 8 |
Niske postavke, bez FSR na rezoluciji 1920 x 1200 | 44 | 34 |
Niske postavke, s FSR performansama na rezoluciji 1920 x 1200 | 55 | 33 |
Predstavljeno na sajmu IFA 2023, ovo je Lenovovo prvo Windows PC ručno računalo za igranje, koje ima mnoštvo vrhunskih specifikacija koje se mogu natjecati s već popularnim Steam Deckom i Asus ROG Allyjem, uključujući veliki 8,8-inčni QHD+ zaslon, AMD Ryzen Z1 Extreme procesor s AMD RNDA grafikom uz odvojive kontrolere.
Jasno je kako nema iznenađenja kada su u pitanju performanse. Osnove specifikacija Legion Go dobro su poznate, zahvaljujući AMD-ovom široko korištenom i izvrsnom čipu za prijenosna računala Ryzen.
Treba imati na umu da ova prijenosna računala koja su namijenjena za igranje igra, koja pokreće AMD Ryzen, upravljaju toplinom i energijom na različite načine. Lenovo se odlučio za nekoliko načina rada koji pomažu u tome: način rada za uštedu energije i način rada za performanse. Iako ćete za bolje performanse, dok ste spojeni na utičnicu, trebati namjestiti način rada Performance od 30 W, a za gotovo sve ostalo kada niste spojeni na struju, dobro je odabrati način rada za uštedu energije, koji nudi “uravnoteženi TDP” i prilagođava način napajanja operativnog sustava na učinkovitost.
Iako Lenovo ne navodi točnu potrošnju za ovaj način rada, izmjerio sam oko 15 W tijekom igranja igara. U načinu rada Performance očekujte zvuk ventilatora u slučaju igranja neke zahtjevne igre. Nadalje, temperature imaju sklonost stabiliziranja na otprilike 65°C, dok u načinu rada za uštedu energije Go radi na oko destak stupnjeva nižoj temperaturi, prema mom iskustvu.
Načini rada se lako mijenjaju putem Lenovo softvera. Na desnoj strani uređaja nalazi se klizni prozor sa svim brzim opcijama koje bi vam mogle zatrebati: načini napajanja, glasnoća, svjetlina, postavke kontrolera, itd.
Lenovo Legion Go cijena i nadogradivost
Sada idemo na najvažniji dio. Jer što vrijedi odličan ”handheld” uređaj ako je skup? Srećom, Lenovo me zaista iznenadio s preporučenom cijenom za Lenovo Legion Go. Model od 512 GB možete kupiti za 899 eura. U Hrvatskoj ili ostatku Europe ne postoji model od 1 TB, ali uvijek možete nadograditi Lenovo Go s 2230 SSD-om kao što je WD Black SN770M 1TB M.2 2230 NVMe po cijeni od oko 100 eura.
Ako mislite da je Lenovo podignuo cijenu svog Legion Go uređaja na račun velikog zaslona visoke razlučivosti, u krivu ste. U ovom slučaju Lenovo je odigrao vrlo razumnu igru usklađivanja cijene s jednim od glavnih konkurenata Asus ROG Ally, sa kojim se može natjecati u svim aspektima hardvera. Ovo su slični uređaji, iako zbog problema s microSD karticom koji postoji kod Asus ROG Ally, mnogi će radije odabrati Lenovo Legion Go.
Zaslon je kao što smo rekli vrhunski, iako ga nećete moći koristiti u punoj rezoluciji na najzahtjevnijim igrama, ipak ta njegova visoka rezolucija itekako dobro dođe, kao recimo u manje zahtjevnim igrama, on ipak pruža nevjerojatno oštru sliku.
Kakav je dojam korištenja ovog uređaja?
Jako dobar. Legion Go je definitivno jedno od najboljih prijenosnih računala za igranje igara koje možete kupiti danas. Volio bih vidjeti kako Lenovo nastavlja s drugom iteracijom ovog uređaja. U međuvremenu, mislim da svakako nećete pogriješiti ako uzmete Legion Go. No trebate imati na umu da je poprilično masivan u usporedbi s drugim sličnim uređajima.
Međutim ako ste navikli na Windowse, i želite kvalitetno ručno računalo koje nudi svestranost Windowsa 11, Lenovo Legion Go je vrlo dobar izbor. Točnije, ovo je vjerojatno najbolji Windows 11 prijenosni uređaj za igranje igara koji trenutno postoji. Hoćete li biti spremni prihvatiti kraće trajanje baterije za uživanje u većim rezolucijama ili ne, ovo ovisi o vama. No bilo kako bilo, ako tražite odlično prijenosno računalo koje je namijenjeno za igranje igara i u kojem možete uživati u svome domu, Lenovo Legion Go je pravi uređaj za vas.
Zašto kupiti Lenovo Legion Go?
- Planirate koristiti ovo prijenosno računalo za igranje igara u svome domu. Ovaj Lenovo uređaj je stvarno velik i prilično masivan. No, ako ovaj uređaj uglavnom planirate koristiti dok ste ugodno zavaljeni na svome naslonjaču, ovaj uređaj je jedan od najboljih za to.
- Želite odvojive kontrolere. Jedan od najvećih pluseva ovog uređaja definitivno su njegovi odvojivi kontroleri. Prema mome iskustvu, zaista su izvrsni za opuštanje tijekom igranja, čak i kada se radi o igranju igara na jednom ovakvom kompaktnom uređaju, kao što je ovaj.
Zašto ne kupiti Lenovo Legion Go?
- Nadate se da ćete igrati u razlučivosti većoj od 1080p u mainstream igrama. Ovo prijenosno gaming računalo možda dolazi sa zaslonom veće razlučivosti od većine sličnih uređaja i srećom, to dodatno ne naplaćuje, ali ta je viša razlučivost najbolja za pregledavanje Windowsa ili igranje manje zahtjevnih igara, no ne i za mainstream AAA zahtjevne naslove.
Specifikacija:
OS | |
Procesor | |
RAM | |
Zaslon | |
ROM | |
Memorijska kartica | |
Portovi | |
Wi-Fi | |
Bluetooth |
Plusevi:
- Prekrasan QHD ekran od 8,8 inča
- Odlični odvojivi kontroleri
- Stabilne performanse s mnogim AAA igrama
- Pokreće puni Windows 11
Minusi:
- Težina
- Trajanje baterija
Cijena Lenovo Legion GO u Hrvatskoj je 899 eura, a uređaj je ustupio Mikronis
Napomena: Uređaj Legion GO možete i sami isprobati prije kupnje. Uređaj je dostupan za probu u radno vrijeme poslovnice Mikronis na adresi Nova cesta 166, Zagreb.
Piše: Ivan Hečimović