Kupnja dijelova za gaming računalo može biti dugotrajan proces. Bez dovoljnog istraživanja i pripreme, lako možete završiti s nespojivim komponentama ili smanjenom izvedbom. U nastavku ćemo reći nešto više o najčešćim greškama koje ljudi prave prilikom sastavljanja gaming računala i kako ih izbjeći.
-
Kupili ste grafičku karticu ”OC Edition”
Ovo može zvučati kontradiktorno. Gamer ste, stoga želite najbolje. Ne želite onu RTX 3070 koju koriste obični gameri. Želite zvijer: “RTX 3070 Gaming OC Extreme Edition”. No, dodavanje riječi “gaming” i “OC” (”overclock”) uz naziv grafičke kartice jednostavno je marketinški trik kako bi korisnik platio više za gotovo istu opremu.
To ne znači da se ovo odnosi na svu gaming opremu. Kada proizvođač lansira grafičku karticu, u njihovom je najboljem interesu gurati svoju opremu do (najsigurnijeg) limita. Ne bi imalo smisla da obična RTX 4070 postigne, recimo, 10,000 bodova u testu, dok bi “OC izdanje” postiglo 12,500. To bi značilo da je cijeli tim inženjera u velikom proizvođaču ostavio 25 posto performansi nedirnutim.
Najviše što tvornički overclocked grafička kartica može ponuditi su 5 posto više FPS-a i bolje hlađenje. Međutim, cijena za luksuznu karticu s mogućnostima overclocka obično je puno veća od cijene običnog modela. Mogao bi platiti 20 posto više za 5 posto više performansi, što nije dobit. Osim toga, možete sami overclockati svoju grafičku karticu, kako biste postigli isti porast performansi umjesto da kupujete skuplju karticu. Kupovina prave grafičke kartice trebala bi biti usmjerena na odabir odgovarajuće klase performansi, umjesto gubljenja vremena u jedinstvenim varijantama istog GPU-a.
-
Kupujete bržu radnu memoriju jer želite dobiti više sličica po sekundi u igrama
Vjerovali ili ne, udvostručavanje frekvencije RAM ili radne memorije računala neće vam donijeti udvostručenje performansi prilikom izgradnje računala. Ako nadogradite, primjerice, s sporijih 3200 MT/s CL16 DDR4 na 6000 MT/s CL30 DDR5 RAM, mogli biste dobiti prosječno 8 do 10 posto više fps-a ili sličica po sekundi.
U rijetkim slučajevima, brži RAM može donijeti i do 20 posto poboljšanja, budući da grafička kartica obrađuje sličice interno i rijetko mora pristupiti podacima u radnu memoriju sustava dok ih renderira. Brzina RAM može vam pružiti značajna poboljšanja u drugim područjima, poput kompiliranja programa, renderiranja videozapisa i multitaskinga, ali ima vrlo malo utjecaja na igre.
Najbolje je odabrati renomirani brend RAM i ne obraćati pažnju na izuzetno visoke frekvencije ili najniže latencije. Ako je jeftiniji RAM niže frekvencije, recimo DDR5 5600 MT/s, kupite ga umjesto skupljeg DDR5 7200 MT/s RAM-a. Novac koji ste uštedjeli možete investirati u bolju grafičku karticu kako biste vidjeli mnogo veća poboljšanja.
S obzirom na to da je cijena DDR5 RAM-a trenutačno vrlo povoljna, možete dobiti jedan od najboljih RAM-ova za gaming za otprilike 100-njak eura. Međutim, kao i “gaming” grafičke kartice, ovaj atraktivno izgledajući RAM koji tvrdi da je optimiziran za igre nije nužno vrijedan dodatnog novca prilikom izgradnje gaming računala.
-
Prosuđujete procesor prema generaciji i broju jezgri
Postoji ogromna razlika u performansama između procesora 9. generacije Intel Core i procesora 13. generacije. Međutim, nećete vidjeti tako značajna poboljšanja kada prijeđete s jedne generacije na sljedeću. Ponekad nova generacija donosi poboljšanja, poput bolje energetske učinkovitosti i mogućnosti overclockinga, uz uvođenje nekih novih značajki. No, što se tiče gaming performansi, poboljšanja su često vrlo mala.
Pravilo je isto kao i gore navedeno: ne plaćajte 50 posto više novca za 10 posto više performansi. Što se tiče broja jezgri, možete postići 60 fps-a s modernim šest-jezgrenim CPU-om i samo 65 fps-a s osmo-jezgrenim CPU-om. Što se tiče gaminga, performanse pojedinačne niti puno su važnije od broja jezgri, jer se radi o renderiranju u stvarnom vremenu.
Imati 12 jezgri neće pomoći vašem CPU-u da to radi brže. Međutim, više jezgri može pomoći u igrama koje su ograničene procesorskom snagom, gdje se mnoge stvari moraju obrađivati istovremeno.
-
Štedite na napajanju
Jedna od najvećih grešaka koje korisnici čine prilikom izgradnje računala je kupnja napajanja koje nije sposobno osigurati dovoljno stabilne snage za vaše komponente. Nije dovoljno samo kupiti napajanje s dovoljnom snagom koje bi podržalo potrošnju energije vašeg računala. Također biste trebali odabrati pouzdanu jedinicu od pouzdanog brenda, koja može održavati stabilnu opskrbu energijom za vaše energetski zahtjevne komponente na duže vrijeme.
Štednja na napajanju može dovesti do neočekivanih isključenja, pa čak i oštećenja dijelova vašeg računala. Pobrinite se za odabir one jedinice koja ima barem 80+ Bronze ocjenu (idealno 80+ Gold) i adekvatnim sposobnostima, kako biste uzeli u obzir nagla povećanja potrošnje i buduće nadogradnje.
-
Nekompatibilne komponente
S obzirom na broj generacija CPU-ova koji istovremeno postoje, budite oprezni prilikom odabira matične ploče, RAM i tvrdog diska. Vaš će CPU uvijek biti kompatibilan samo s određenim CPU priključkom ili platformom. Na primjer, kupnja AMD Ryzen procesora bit će kompatibilna samo s određenim čipsetima, ovisno o tome pripada li vaš CPU platformi AM4 ili AM5.
Isto tako, morat ćete pripaziti na to da kupite pravit tip radne memorije, DDR4 ili DDR5, na temelju kompatibilnosti memorije s vašim CPU-om i matičnom pločom. Napomena je da procesori 12. i 13. generacije Intela podržavaju DDR4 i DDR5 RAM, ali i dalje ćete morati odabrati odgovarajuću matičnu ploču.
-
Kupujete komponente koje su prevelike i koje ne stanu u kućište vašeg računala
Još jedna česta greška prilikom izgradnje računala je kupnja dijelova koji su fizički nespojivi s vašim kućištem. Bez obzira na to jeste li nadogradili svoj uređaj ili gradite novo gaming računalo, neće biti dobro ako završite s grafičkom karticom koja je predugačka ili s CPU hladnjakom koji je previsok.
Ovu grešku možete izbjeći vrlo jednostavno ako usporedite specifikacije vašeg kućišta s dimenzijama vaših komponenti. Osim na stranicama proizvođača, možete pregledavati Reddit ili gledati YouTube videozapise kako biste se pobrinuli da kupujete fizički kompatibilne dijelove za svoje gaming računalo.
-
Kupujete li dovoljno ventilatora za hlađenje?
Postojalo je vrijeme kada je standardni hladnjak koji dolazi s vašim procesorom bio dovoljan za sprječavanje smanjenja performansi zbog previsokih temperatura. No, kako su procesori postajali sve napredniji i kako su zahtijevali sve više energije, tako su se s vremenom i podizale potrebe za dodatnim hlađenjem računala, kako bi se onemogućilo pregrijavanje, odnosno kako bi performanse bile onakve kakve trebaju biti.
Kako biste odabrali pravi CPU hladnjak, provjerite je li brzina ventilatora usklađena s TDP vrijednostima (vrijednostima podizanja temperature) CPU-a i utičnice na matičnoj ploči. Osim toga, razmislite o prednostima i manama zračnih hladnjaka, tekućih hladnjaka i prilagođenih petlji prije nego što se odlučite za jedan. Odabir AIO hladnjaka na tekućinu bio bi pravi izbor za većinu korisnika, osim ako ciljate na određeni estetski izgled ili želite hlađenje za entuzijaste bez kompromisa.
-
Pravilno raspoređivanje novca ovisno o komponentama i potrebama korisnika
Izgradnja računala može biti skupa avantura, i ako ne planirate dobro, mogli biste potrošiti svoj proračun na preveliku grafičku karticu ili visokokvalitetnu matičnu ploču, ali možete ostati bez novca za ostale komponente. Kao pravilo, oko polovice proračuna za gaming računalo trebalo bi biti rezervirano za grafičku karticu. Nakon toga, CPU, RAM i napajanje trebali bi biti najvažniji prioriteti prilikom izgradnje gaming računala koji pruža najbolju vrijednost za uloženi novac.
Nakon što ste postigli dobru ravnotežu između procesora, grafičke kartice, memorije i napajanja, odaberite matičnu ploču s potrebnim značajkama umjesto da kupujete visokokvalitetni čipset koji neće dovesti do skoka sličica po sekundi u igrama. Zatim odaberite kućište koje je kompatibilno s vašom konfiguracijom. Ako imate prostora u proračunu, možete uložiti malo više u atraktivno kućište. Na kraju, ako proračun dopušta, odaberite Solid-State Drive pristupačne cijene i nešto dodatnog prostora za pohranu.
-
Razlika između tvornički sklopljenog računala i računala kojeg sklapa korisnik
Počnimo s najuočljivijom razlikom između unaprijed sastavljenih računala i prilagođenih sastavljanja koje ćete sastaviti vi kao korisnik. Kada odlučite izgraditi prilagođeno gaming računalo, dobro bi bilo obratiti pozornost na sljedeće čimbenike:
- Poznavanje najnovijih procesora, grafičkih kartica, platformi matičnih ploča, brzina pohrane i memorije.
- Znate li gdje i kako kupiti pojedinačne komponente kako biste od novca kojeg imate na raspolaganju dobili najviše?
- Trebate posjedovati tehničko znanje za sastavljanje računala.
- Trebate poznavati mogućnosti optimizacije svake komponente i različitih postavki BIOS-a i operativnog sustava kako bi se igraće performanse dovele do maksimuma.
Ako niste pratili razvoj industrije neko vrijeme ili niste zainteresirani za to, upuštanje na tržište i kupnja komponenti neće biti nimalo lagano. Bez poznavanja pravilne platforme matične ploče za odabir, kako se razvija situacija između Intel-a i AMD-a, ili koji standard za pohranu i memoriju trebate kupiti, imat ćete velikih problema s kupovinom pravih komponenti, s obzirom na novac kojeg imate na raspolaganju.
Suprotno tome, ako kupite gotovo, već sklopljeno gaming računalo od bilo kojeg od glavnih trgovaca, ne morate se toliko jako brinuti i detaljima, kao što su hoće li vaša nova grafička kartica odgovarati dimenzijama vašeg novog kućišta. Možete samo kupiti gotovo, već sklopljeno računalo i to je sve. Danas, glavni trgovci nude snažna gotova gaming računala po različitim cijenama, kako bi pomogli kupcima u odabiru onoga koje najbolje odgovara njihovim potrebama.
Piše: Ivan Hečimović