PočetnaMobyPametni telefoni9 značajki starijih telefona koje bi se morale vratiti!

9 značajki starijih telefona koje bi se morale vratiti!


Android telefoni su se u zadnjih nekoliko godina u velikoj mjeri promijenili . Svjedočimo novim modelima koji imaju brže procesore, naprednije kamere i sjajne zaslone te jednostavno smo prisiljeni uloviti korak s vremenom.

Iako nas nostalgija zna vratiti u neka druga vremena i pomalo neobjektivno gledamo na promjene u tehnologiji koje su neizbježne, kod Android telefona ipak postoje neke značajke starih telefona koje mnogim korisnicima nedostaju.

Polako se neke od njih već zaboravljaju, ali u ovom ćemo tekstu navesti devet najvažnijih za koje mislimo da s pravom imaju pripadajuće mjesto kod novih modela.

 

BlackBerry 7510

  1. Unikatni dizajni

Proizvođači pametnih telefona tradicionalno pomno promatraju trendove na tržištu i nastoje sa svojim modelima biti kompetitivni. Tako danas imamo zaslone od ruba do ruba, senzore otiska prsta ispod zaslona ili mnogostruke module kamera na stražnjoj strani uređaja. Ovi su trendovi dobri za nas i ukupno nadograđuju korisničko iskustvo.

Uzmimo za primjer da imamo veće zaslone, bolje fotografije, točnije biometrijske senzore, ali došli smo do situacije da je u estetskom smislu većina pametnih telefona prilično slična. Jedine razlike među modelima možda se mogu naći kod modula kamera na stražnjoj strani ili kod staklenih tekstura na kućištima, no to su, ukupno gledano, samo manje preinake.

Zaista se u ovom kontekstu možemo prisjetiti nekih prošlih vremena kad su telefoni imali zaobljene zaslone, senzore za otkucaje srce, kompletno metalno kućište, pop-up kamere, njišuće zaslone i još mnogo toga drugog. Ne treba zaboraviti ni, za tadašnje vrijeme, futurističke LG-jeve telefone koji su samostalno uklanjali ogrebotine s kućišta.

Može se reći da se prije prema dizajnu prepoznavao proizvođač, a danas su se modeli pametnih telefona pretvorili u unisone serije gdje se sve radi po sličnom obrascu.

Gejming pametni telefoni se u nekim slučajevima u određenoj mjeri ističu dizajnom, no potrebno je generalno vratiti kreativnost u dizajn pametnih telefona i ponuditi individualne estetike po kojima ćemo brendove prepoznavati.

 

Galaxy XCover6 Pro

  1. Zamjenjive baterije

U ne tako dalekoj prošlosti su stražnji poklopci i baterije bili u potpunosti zamjenjivi i to je bila norma.

U određenom trenutku su proizvođači ovo jednostavno odbacili te započeli s implementacijom baterija koje nisu zamjenjive.

Postoje dva razloga za to. Prvi je da su proizvođači zbog toga dobili mogućnost izrađivati tanje telefone zbog lijepljenja baterije na stražnji dio kućišta. Drugi razlog je još važniji jer su s nezamjenjivim baterijama proizvođači zatvorili telefone i na taj ih način učinili otpornima na vodu i prašinu.

Složit ćemo se da su navedeni razlozi legitimni, ali vjerujemo da se ipak može naći kompromisno rješenje i dizajnirati telefone koji će i dalje imati iste odlike, ali s mogućnošću zamjene baterije.

Možda nit vodilja može biti Samsung Galaxy XCover 6 Pro koji ima IP 68 rejting i zamjenjivu bateriju od 4050 mAh.

Također se nadamo da će nove regulacije Europske unije, zbog kojih će se morati proizvoditi telefoni sa zamjenjivim baterijama do 2027. godine, zaista polučiti rezultate.

 

ASUS ROG Phone 6D

  1. Zvučnici okrenuti sprijeda

Ako postoji jedna značajka starih telefona koja bi odmah unaprijedila korisničko iskustvo, to su onda zvučnici okrenuti sprijeda.

Pametni telefoni u današnje vrijeme imaju zvučnike okrenute prema dnu i vrlo lako dolazi do situacija kada samo držanje uređaja u ruci blokira zvuk. Pomalo nevjerojatno zvuči da danas morate okretati ruku s kojom držite telefon kako bi dobili maksimalnu glasnoću.

Smještanje zvučnika sprijeda na telefonu omogućuje mnogo čišći zvuk čak i pri niskim glasnoćama. Telefoni su nekad imali jedan zvučnik na vrhu i jedan na dnu koji je imao stereo zvuk.

Proizvođači su u jednom trenutku jednostavno odlučili kako će se zvučnici sprijeda ukloniti zbog zaslona koji idu od ruba do ruba, no nismo sigurni da se takva žrtva u kontekstu korisničkog iskustva isplatila.

Dovoljno je samo pogledati telefon ASUS ROG Phone 6D čiji zvučnici okrenuti sprijeda pružaju impresivnu kvalitetu zvuka.

 

POCO F4 GT
POCO F4 GT
  1. LED svjetlo za obavijesti

LED svjetlo za obavijest bilo je u obliku male LED lampice smještene na prednjoj ili stražnjoj strani telefona. Ono je upozoravalo korisnika da mu je stigla nova obavijest u obliku poruke, e-maila, propuštenog poziva itd.

Mnogi telefoni čak su mogli mijenjati boju LED svjetla ovisno o tome kakva je obavijest zaprimljena te od koje aplikacije.

Zahvaljujući OLED tehnologiji, naši telefoni sada imaju uvijek uključeni zaslon (Always-On-Display ili AOD) koji može prikazivati višestruke ikone obavijesti kao što su sat, datum, postotak baterije itd. Iako se radi o sjajnoj tehnologiji, ona troši bateriju u znatnoj mjeri te potencijalno može dovesti do izgaranja zaslona.

LED svjetlo za obavijesti imalo je svoju praktičnost i nadamo se da će se ova značajka ubrzo vratiti jer štedi potrošnju baterije i iznimno je praktična.

Telefoni kao što su Nothing Phone (2) ili Poco F4 GT i dalje je koriste.

 

3.5 mm utor za slušalice na mobitelu

  1. Ulaz za slušalice

Univerzalni ulaz za slušalice (3.5. mm) je značajka koja ljubiteljima slušanja glazbe, radija i ostalih sadržaja najviše nedostaje.

Android telefoni počeli su s masovnim uklanjanjem utora za slušalice nakon što ga je Apple uklonio u 2016. godini s plasiranjem iPhonea 7 na tržište. To je Apple učinio kako bi oslobodio dodatni prostor za interne komponente telefona te osigurao bolju otpornost na vodu.

Ovdje dolazimo i do druge važne stvari, a to su bežične slušalice. One su vrlo praktične, ali imaju svoje nedostatke. Mora ih se stalno puniti, kvaliteta zvuka zna biti slabija i imaju česti problem očigledne latencije.

Mislimo da je vrijeme da se ozbiljno razmisli o vraćanju ulaza za slušalice jer to traže korisnici i vjerojatno se radi o najboljem modelu slušanja sadržaja na pametnom telefonu.

 

IR blaster

  1. IR blaster

IR blaster je maleni element na vrhu telefona s kojim se nekad moglo kontrolirati više vrsta uređaja koji su imali IR senzore, a sve na temelju emitiranja infracrvenog svjetla.

Primjerice, IR blaster je mogao efektivno zamijeniti daljinski upravljača za televizor.

U današnje vrijeme IR blasteri su rijetkost jer imamo televizore i ostale uređaje koje možemo kontrolirati putem aplikacija i glasovnih naredbi.

Ipak držimo da su IR blasteri i dalje prikladni te da se pogotovo na putovanjima mogu često koristiti.

 

iPhonea 5

  1. Više fizičkih gumbi

Današnjim pametnim telefonima treba više fizičkih tipki. Fizički gumb za početni zaslon, različite naredbe, klizači za obavijesti, te ostali fizički gumbi za podešavanje u današnje vrijeme su nestali i zamijenjeni su potpuno drugačijim dizajnom.

Fizičke gumbe volimo jer pružaju brz i pouzdan način za izvršenje zadataka, pozicioniranje ili otvaranje određenih postavki.

Kod iPhonea 5 mogli smo vidjeti kako, na neki način, vraća fizičke gumbe kod tzv „Action Buttona“, no drugi uređaji nisu išli tim smjerom.

Posebno veliki gubitak je izostanak klizača za obavijesti jer je predstavljao lak način za uključivanje obavijesti ili njihovo postavljanje u „Do Not Disturb“ mod.

 

Kako snimiti fotografije na microSD karticu

  1. Utor za microSD kartice

Proširiva memorija u formi microSD kartica još uvijek postoji na nekim telefonima, ali postaje sve rjeđa i rjeđa. Dok su microSD kartice zaista nešto sporije rješenje od integrirane pohrane, one su jeftina opcija kad želimo imati više memorije.

Posebno su praktične za korisnike koji imaju tisuće i tisuće fotografija i videa pohranjenih na uređaju.

Spekulira se da se utori za microSD kartice sve više uklanjaju kako bi proizvođači mogli prodavati skuplje modele telefona s velikom količinom interne memorije pa, nažalost, možemo reći da su financijski razlozi u pozadini. Zbog toga nam se čini da povratak microSD kartica teško možemo očekivati, no nadamo se da će neki brendovi ići u suprotnom smjeru od većine.

 

punjenje mobitela na 100 posto

  1. Punjači u pakiranju

Zadnja značajka koju ćemo navesti je najnoviji trend koji je prvenstveno financijski pogodio korisnike.

Sve je popularnije da pakiranje vašeg novog pametnog telefona ne sadrži punjač, a kao brend koji prednjači u tome je Samsung. Drugi proizvođači su također počeli primjenjivati ovo načelo pa danas postaje sve teže naći novi model telefona koji ipak ima uključen punjač u pakiranju.

Radi svojih korisnika te izbjegavanja kupovine zamjenskih punjača sumnjive kvalitete i utjecaja na uređaj, vjerujemo da bi pakiranja pametnih telefona trebala sadržavati originalni punjač kao i ranije.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular