OpenAI-jev ChatGPT postaje sve popularniji, te je čak integriran u Bing tražilicu. No, koje su razlike u odnosu na izravno korištenje chatbota?
Na prvi pogled, ChatGPT i Bingova implementacija AI chatbota izgledaju identično. Iako obavljaju slične zadatke, razlika između njihovih jezičnih modela daje različite rezultate. Čak ćete dobiti i nove/različite odgovore ako ponavljate svoje upite.
Bez obzira na to koji alat češće koristite, bilo bi dobro da znate njegove jedinstvene značajke. U nastavku teksta donosimo deset značajnih razlika između ChatGPT-a i Bingove verzije (chat)bota.
1) Svrha
Iako i ChatGPT i Bingov AI koriste “generativne pretrenirane transformatorske” (GPT; generative pre-trained transformer) jezične modele, radi se o različitim platformama. ChatGPT je univerzalni chatbot. Pretražuje ogromne, ali ograničene resurse iz kojih je treniran. To uključuje znanstvene časopise, poslovne web stranice, publikacije i Wikipediju.
S druge strane, Bingova verzija chatbota zapravo je pretraživač pokretan umjetnom inteligencijom. Platforma ima sofisticiranije indeksiranje i pretraživanje, plus integriranu funkciju AI chata. Djeluje kao kombinacija pretraživača i chatbota.
Unatoč ovim nijansama, ChatGPT i Bing izvršavaju slične funkcije. S pravilnim upitima mogu pisati eseje, odgovarati na opća znanstvena pitanja, sažeti knjige i analizirati argumente, među ostalim zadacima. Samo očekujte različite odgovore temeljene na njihovim treniranim skupovima podataka.
2) Konverzacijski jezik
ChatGPT i Bing koriste GPT model. Ovaj napredni sustav obrade prirodnog jezika (NLP; natural language processing) odgovara na upite s tekstom sličnim ljudskom. Odgovara na dodatna pitanja, analizira probleme i “izaziva netočne tvrdnje”.
I ChatGPT i Bingov AI mogu voditi razgovore. No, dok istražujete ove alate, primijetit ćete da potonji ima nešto sofisticiraniji model – njegovi odgovori zvuče prirodno.
Uzmite prvo ChatGPT kao primjer. Iako njegov jezični model, GPT-3.5, stvara gramatički ispravne i činjenične izjave, zvuči pomalo kruto. Ponekad i “nelagodno”.
S druge strane, Bingov AI koristi GPT-4, najnoviju iteraciju jezičnog modela ChatGPT-a. Njegov rezultat zvuči opušteno i iskreno.
Napomena: Možete pristupiti GPT-4 i kroz ChatGPT servis, ali tek nakon nadograđivanja korisničkog računa na ChatGPT Plus za 20 dolara mjesečno (odnosno 25 dolara, kad pribrojite PDV).
3) Točnost podataka
ChatGPT ima izričite napomene o netočnosti podataka. Platforma povremeno proizvodi netočne informacije jer sadrži ograničeno znanje o događajima nakon 2021. godine. Čak ni ne zna datum kada je sam ChatGPT pušten u javnost.
S druge strane, napredni jezični model Bing AI-ja i integrirani pretraživač proizvode pouzdanije i preciznije podatke. Za razliku od ChatGPT-a, Microsoft nije trenirao Bing na ograničenim skupovima podataka. Umjesto toga, koristi svoj pretraživač da dohvati pravovremene, relevantne informacije o svjetskim događajima i općim pitanjima znanja.
Također vrijedi napomenuti da Bingov AI navodi izvore. Nijedna platforma ne jamči 100% točnost podataka, ali znanje kojim resursima treba ponovno provjeriti činjenice olakšava provjeru točnosti.
4) Matematička preciznost
ChatGPT i Bing AI razumiju matematiku. Botovi mogu analizirati jednadžbe, izvoditi proračune temeljene na svojim skupovima podataka i generirati izlaz putem svojih jezičnih modela.
Ne možete očekivati rezultate s točnošću od 100%, ali i Bing i ChatGPT pokazuju snažnu matematičku preciznost i numeričke sposobnosti. Vrijedno je napomenuti da je ChatGPT drastično poboljšan od svog lansiranja – često je pogrešno interpretirao problemske zadatke tijekom svojih prvih nekoliko mjeseci.
Sada se, međutim, razlike pojavljuju samo kada istražujete složenije grane matematike, poput napredne statistike, fizike i vjerojatnosti. Na primjer, ChatGPT već može ispravno odgovoriti na pitanja srednje razine iz fizike. Bing AI točno odgovara na ista pitanja iz fizike.
5) Sigurnosne mjere
Gotovo odmah nakon izlaska, cyber kriminalci su počeli zloupotrebljavati ChatGPT. Kao posljedica toga, neki su ChatGPT vidjeli kao prijetnju cyber sigurnosti koja kriminalcima omogućava pisanje spam emailova, razvijanje zlonamjernog softvera i izradu phishing linkova.
OpenAI je priznao ove probleme. Tvrtka je također otkrila da ChatGPT može proizvesti pristrani ili štetni sadržaj, iako se programeri neprestano bave sigurnošću.
Bingov AI bot suočava se s sličnim rizicima cyber sigurnosti. Borbi protiv njih pristupa provođenjem strožih ograničenja, smanjujući tako osjetljivost platforme na jailbreaking. Razgovori se prekidaju ako spomenete nešto neuobičajeno.
6) Pristupačnost
Jedna od prvih pritužbi na ChatGPT bila je nedostatak pristupačnosti – u početku je imao samo web aplikaciju. OpenAI je službene iOS i mobilne verzije ChatGPT-a izdao tek sredinom 2023. godine.
S druge strane, Bing AI je odmah nudio pristupačnost na više platformi. Njegova chat funkcija dostupna je na Bingovoj web stranici, kao ekstenzija za Microsoft Edge web preglednik i u Bingovoj mobilnoj aplikaciji. Čak ste mogli koristiti Bing Chat na Skypeu dodajući ga u svoje kontakte.
Možda je jedino ograničenje Bing AI-a to što ne radi na drugim preglednicima, poput Mozilla Firefoxa, Safarija i Google Chromea. Morat ćete skinuti (i instalirati) Microsoft Edge. Iako se na prvi pogled čini nevažno, može vam biti nezgodno ako Edge nije vaš defaultni web preglednik.
7) Proces registracije
Prijavljivanje za ChatGPT je stvarno vrlo jednostavno. Samo kreirajte OpenAI račun, registrirajte se za ChatGPT i pričekajte potvrdu. Većina ljudi dobije trenutačan pristup istom.
S druge strane, prijavljivanje za novi Bing AI prvotno je trajalo duže. Prvi korisnici proveli su tjedne na listi čekanja prije nego što su odobreni, posebno oni izvan SAD-a.
Na sreću, Microsoft je ukinuo listu čekanja. Korisnici dobivaju trenutačan pristup nakon kreiranja e-mail računa i preuzimanja Microsoft Edgea.
8) Funkcionalnost
Bingov AI bot ima napredniji jezični model i širi skup podataka, što povećava njegovu funkcionalnost u odnosu na ChatGPT. Čak koristi svoj pretraživač prije nego što odgovori na vaš upit. Stoga, možete očekivati točnije, pouzdanije odgovore i informacije koje su ažurirane.
Nažalost, stroge sigurnosne mjere Binga otežavaju svestranost. Razgovori se automatski prekidaju čim prekršite smjernice, plus morate započeti novu temu svakih 15 poruka.
Ako želite više kontrole, isprobajte ChatGPT. Ima ograničene skupove podataka i radi samo na GPT-3.5 (op.a. osim ako ne platite 25 dolara mjesečno), ali s kreativnim uputama postići ćete bolje rezultate na ChatGPT-u. Čak možete unaprijed postaviti prilagođene upite.
ChatGPT će ih automatski primjenjivati na svaki budući razgovor, osim ako ne navedete drukčije. To je korisna značajka ako trebate specifičan, prilagođen “izlaz”, odnosno odgovor.
Savjet: Umjesto da Bingovom AI i ChatGPT-u dajete generičke upite, kreirajte jedinstvene temeljene na njihovim jezičnim modelima. Kvaliteta njihovih odgovora ovisi o vašim uputama. Ciljajte maksimizirati skupove podataka AI alata bez kršenja njegovih smjernica.
9) Naknade
ChatGPT je besplatan, snažan chatbot za više namjena. Korisnici mogu izvršavati mnogo zadataka s jezičnim modelom GPT-3.5. Ali ako vam je potreban sofisticiraniji AI pomoćnik, OpenAI nudi ChatGPT Plus za 20 dolara mjesečno, odnosno 25 dolara ukoliko ste u Hrvatskoj (op.a. PDV).
Radi na GPT-4, pruža prioritetni pristup i brže odgovara. ChatGPT Plus je prvotno bio ograničen na korisnike iz SAD-a, ali developeri su počeli odobravati pristup korisnicima izvan SAD-a od veljače 2023.
S druge strane, ovakve naknade su mnogima nepotrebni trošak. Umjesto da godišnje potrošite 300 dolara na ChatGPT Plus, prvo istražite Bingov AI. Već radi na GPT-4, a s obzirom na to da Microsoft planira monetizirati Bing putem oglasa, platforma će vjerojatno ostati besplatna.
10) Ograničenje tokena
Chatboti vođeni AI-jem poput ChatGPT-a uče iz korisničkih razgovora kroz kontekstualnu memoriju. To im omogućuje referenciranje prethodnih unosa, čime se poboljšava točnost i relevantnost izlaza kako razgovor odmiče. Odgovori se poboljšavaju dok pružate informacije.
No s obzirom na računalnu snagu koju koristi kontekstualna memorija, developeri obično postavljaju ograničenja tokena na količinu podataka koju chatboti obrađuju. Nevažne informacije se odbacuju čim korisnici dosegnu ograničenje tokena.
Ova ograničenja variraju po platformi. ChatGPT ima visoku gornju granicu koja može obraditi oko 3,000 riječi po upitu, pretpostavljajući da su sve relevantne i povezane. S druge strane, Bing AI ima puno manje ograničenje. Ograničava korisnike na 30 “poteza” (odgovor/upit), nakon čega morate započeti novi razgovor ili ponovno navesti svoje prilagođene upute.
Trebate li koristiti Bingov AI ili ChatGPT?
Koristite gore navedene točke za informiranu procjenu, ali imajte na umu da se one mogu promijeniti u tren oka. AI tehnologije se neprestano razvijaju. ChatGPT i Bing AI nude dinamične značajke koje će se mijenjati kako njihove tehnologije za obradu prirodnog jezika sazrijevaju. U svakom slučaju, možete probati obje platforme i vidjeti koja vam više odgovara i koja vam daje bolje rezultate.
Piše: Boris Plavljanić