Ako ne koristite Steam, propuštate mnogo toga. U nastavku teksta ćemo navest nekoliko ključnih razloga zašto je to tako.
Otkako je Steam evoluirao od ponude samo Valve igara do pouzdane platforme za igre trećih strana (engl. third-party) i gamere, postao je poznato ime u gaming industriji. I možda, jedina prava platforma za kupnju i sortiranje video igara. Možda vi ne koristite Steam, ali time sebi činite medvjeđu uslugu.
U nastavku teksta ćemo se detaljno baviti razlozima zbog kojih prihvaćanje Steama nije samo izbor već odličan (strateški) potez koji bi mogao poboljšati vaše gaming iskustvo.
1) Iskoristite prednost spremanja “u cloudu”
Steam nudi cloud uslugu koja automatski učitava postavke igre, datoteke spremljenih igara, statistike profila i druge podatke povezane sa Steamom. Većina igara podržava spremanje na Steam Cloud, i to možete iskoristiti. Odnosno, trebali biste iskoristiti i sve spremiti “u oblake”.
Tako možete nastaviti igrati tamo gdje ste stali na drugom uređaju jer Steam ima kopiju datoteke spremljene igre na svom oblaku. Možete upravljati svojim spremljenim datotekama na Steamovoj stranici za udaljeno pohranjivanje, preuzeti spremljene datoteke i slično.
Možda postoje i druge platforme s pohranom u oblaku, ali malo ih je koje je integriraju tako besprijekorno kao Steam.
2) Steam ima veliku digitalnu kolekciju igara i drži vaše igre organiziranim
Steam ima preko 50.000 igara. To je kolekcija koja je kilometrima ispred najbliže konkurencije. U smislu čiste raznolikosti, opseg igara koje možete preuzeti sa Steama je nevjerojatan. Od PopCap igara iz ranih 2000-ih do novih i novih i popularnih RPG-ova (op.a. Kao što je Baldur’s Gate 3), Steam je broj jedan digitalni dućan za mnoge developere i izdavače.
No, nije dovoljno samo preuzeti igre; Steam ide korak dalje i drži sve vaše igre organizirane u urednoj “knjižnici” (engl. library). Ali to nije sve – možete dodati igre koje nisu sa Steama u vašu Steam knjižnicu i pristupiti im iz Steam aplikacije. To će vam omogućiti korištenje Steam overlaya na igrama koje nisu sa Steama, što znači da možete komunicirati s prijateljima i uživati u kooperativnim funkcijama poput “Steam Remote Play Together”.
3) Preuzmite svoje igre na više uređaja
Sve svoje Steam igre možete preuzeti i instalirati na koliko god uređaja želite. To ne znači da ih sve možete igrati istovremeno. Steam vam to neće dopustiti kako bi spriječio ljude da dijele svoje podatke za prijavu na Steam. Na svom Steam računu možete biti prijavljeni samo na jednom računalu u isto vrijeme.
Stoga, ne morate nositi tvrdi disk pun igara ako imate računala na različitim lokacijama. Vaše spremljene pozicije će se sinkronizirati ako igre to podržavaju, a igru možete jednostavno ponovno preuzeti na novom računalu i nastaviti gdje ste stali. Također može biti vrlo korisno ako izgubite svoje računalo ili morate kupiti novo. Sve vaše igre su sigurno pohranjene na Steamu, kao što smo napisali u prvoj točki ovog teksta.
4) Igrajte VR igre sa SteamVR-om
SteamVR je Steamova platforma za virtualnu stvarnost. Dizajnirana je kako bi pružila okvir za VR iskustvo i sadržaj na različitim VR headsetima (uređajima), uključujući Oculus Rift, HTC Vive, Microsoft Mixed Reality… Povezuje VR hardver, softverske aplikacije i Steam ekosustav, omogućujući vam pristup i uživanje u VR sadržaju bez problema.
Nema izravnog konkurenta Steamu koji nudi istu razinu podrške za VR kao što to čini Steam. Ako imate VR headset ili planirate nabaviti jedne za igru, trebali biste preuzeti i koristiti Steam kako biste iz njih izvukli maksimum.
5) Steamov Workshop (radionica) za modifikacije i sadržaj koji korisnici stvaraju
Ako volite PC igre s neslužbenim modifikacijama za igre, možete koristiti Steam Workshop za njihovu instalaciju, a čak i za postavljanje vlastitih. Modifikacije igara, ili modovi, mogu biti komplicirani za instalaciju i malo zbunjujući za one koji nisu baš tehnički potkovani. Tu je i činjenica da riskirate preuzimanje neoptimiziranih modova od manje pouzdanih kreatora modova.
Steamova “radionica”, odnosno Workshop, pomaže u eliminaciji toga, omogućavajući vam rangiranje modova prema tome koliko se igračima sviđaju i koliko su puta preuzeti. Također, lako integrira modove u vaše igre, pa ne morate ništa sami raditi s datotekama igara.
Naposljetku, Steam Workshop ima zajedničke forume koje možete koristiti za raspravu o modovima i davanje savjeta “moderima” i onima koji preuzimaju iste.
6) Zaradite “achievemente” i pridružite se online gaming zajednicama
Ono što nam se jako sviđa kod Steama je kako otklanja osjećaj “usamljenosti” iz igranja. Pritiskom na gumb možete ući u forume zajednice vaše omiljene igre, vidjeti komentare o najnovijim ažuriranjima i zakrpama, te čitati detaljno napisane bilješke o zakrpama od strane developera.
I dok igrate i postižete određene ciljeve unutar igre, Steam može zabilježiti iste i dodati ih kao “achievemente” (hr. ‘postignuća’) kako bi poboljšali vaš profil. Ove društvene značajke dodaju mnogo veće zadovoljstvo igranju, posebno nakon što dodatno uložite trud da potpuno završite igru. Te informacije će naravno biti vidljive na vašem profilu, te vam dati određeni kredibilitet u gaming zajednici.
Također možete zaraditi kolekcionarske karte u igri, koje možete prodati kako biste zaradili kredit za Steam Wallet (koje zatim možete koristiti za kupnju igara).
7) Ocjene i recenzije igara
Kao nastavak doprinosa gaming zajednici, Steam omogućuje korisnicima koji posjeduju igru da je ocijene i napišu recenziju. Također pokazuje koliko je sati korisnik proveo igrajući igru, je li mu igra poklonjena i koliko je korisnikova recenzija bila korisna drugim igračima.
Ove recenzije možete koristiti prilikom odlučivanja koje igre želite kupiti (iako se ne morate oslanjati samo na njih). No, također možete ostaviti vlastitu recenziju za igre koje vam se sviđaju ili ne sviđaju, izravno doprinoseći zajednici.
Zbog veličine Steama, recenzije na Steamu su puno moćnije nego na bilo kojoj drugoj gaming platformi.
8) Steam je podržan na većini OS-a i virtualnim mašinama
Steam možete koristiti na Microsoft Windowsima 7 i novijim verzijama, Mac OS X El Capitan i novijima, te Linux Ubuntu (iako je Linux zajednica pomogla da se Steam pokreće na raznim distribucijama). Ova gotovo sveobuhvatna podrška također olakšava pokretanje na virtualnim mašinama jer je optimiziran za različite OS-e. Točnije, možete koristiti Steam za pokretanje igre napravljene za Windowse na Macu, zahvaljujući CrossOveru.
9) Igre možete kupiti jeftinije na Steamu
Iako nije nužno najjeftinija opcija, mogli biste koristiti Steam kako biste kupili igre jeftinije nego inače. Možete čekati poznatu Steamovu “ljetnu rasprodaju”, dodavati igre na svoju listu želja i isprobavati nekoliko drugih metoda kako biste dobili najbolje ponude na Steamu.
Metoda s listom želja posebno je korisna jer možete dodati igru koju biste željeli kupiti na svoju listu želja i čekati da bude na rasprodaji. Čim je na rasprodaji, bit ćete obaviješteni putem emaila ili Steam mobilne aplikacije. Ovo možete koristiti kako biste dobili ponude s ograničenim vremenom koje nude sjajne pogodnosti.
Piše: Boris Plavljanić