Identificiranje lažnih Twitter računa nekada je bilo puno lakše nego danas. Doslovno ste imali par stvari koje ste pogledali i mogli ste zaključiti da li se radi o lažnom ili pravom profilu. Elon Musk, kao novi vlasnik Twittera, se bori protiv botova i lažnih profila, ali to je praktički borba s vjetrenjačama. Koliko god ih uklonili s Twittera, toliko novih dođe.
S verifikacijom koja je sada dostupna diljem svijeta (op.a. u Hrvatskoj još nije), teško je uočiti razliku između stvarne osobe i lažnog računa s plaćenom verifikacijom.
Kako se uvjeriti da su računi s kojima imate interakciju autentični? Lažni Twitter račun je onaj koji je stvoren da obmanjuje ljude i lažno predstavlja nekoga ili nešto. Lažni računi često se koriste za online prijevare, političku promociju, “anonimno hejtanje” i sl.
Mi donosimo nekoliko savjeta kako uočiti razliku između pravih i lažnih računa. Nadamo se da će vam ovo pomoći ako koristite Twitter.
1) Provjerite profil računa
Krenut ćemo s onim najočitijim. Pravi korisnik obično će imati zanimljivu biografiju, profilnu sliku i objave koje nisu samo retvitovi drugih. Naravno, postoje iznimke od ovog pravila i to nije uvijek 100 posto točno. Neki pravi profili samo retvitaju druge objave, što nije ništa loše.
Ali ako se biografija profila sastoji od samo jedne rečenice i uključuje fraze kao što je “influencer na društvenim mrežama” ili ako promoviraju neki čudni proizvod na nepoznatim web stranicama, onda možete biti sumnjičavi.
2) Provjerite kako su verificirani
Budući da se potvrda (plava kvačica) daje svakom korisniku Twitter Blue usluge koji potvrdi broj, prepoznavanje lažnog računa može biti još teže. Plava kvačica je prije označavala autentičnost, ali sada može značiti samo da je osoba platila pretplatu.
Dobra vijest je da još uvijek možete dobiti neke naznake o njihovoj verifikaciji. Ako račun ima plavu kvačicu, kliknite na nju i pogledajte koji se podaci pojavljuju. Ako je račun verificirao Twitter, a nije kupljen, možete biti sigurni da je to pravi račun.
Naravno, pravi račun može imati i osoba koja je platila pretplatu, ali s potvrdom od Twittera, sigurno se radi o autentičnom profilu.
3) Napravite pretragu profila
Kada naiđete na tweet koji izgleda sumnjivo, pokušajte potražiti ime osobe ili robne marke ili korisničko ime u Twitterovoj traci za pretraživanje. Brzo pretraživanje može vam pomoći da saznate je li račun legitiman.
Ima li više potvrđenih računa s istim imenom? Koji račun je najaktivniji? Ima li račun puno pratitelja ili je rijetko aktivan? Ako postoji više računa s istim imenom i jedan je aktivniji od ostalih, najaktivniji je vjerojatno onaj pravi.
Tvrtka Eli Lilly and Company izgubila je nekoliko milijardi dolara sa svoje tržišne kapitalizacije kada su korisnici povjerovali lažnom tweetu koji je poslan pomoću lažnog računa da se inzulin daje besplatno. Da su korisnici provjerili da li je profil pravi ili lažni, bilo bi očito da dotični račun nije službeni račun tvrtke Eli Lilly and Company.
4) Provjerite aktivnost tvitanja
Kada pronađete više Twitter računa s istim imenom, kako ćete znati koji je pravi? Lažnim računima često nedostaje aktivnosti, pa pogledajte koliko često tvitaju. Također je važno provjeriti sadržaj tweetova i komunicira li korisnik s drugim korisnicima na mreži.
Pravi će korisnici obično biti uključeni u razgovore, odgovarati i retvitati sadržaj drugih korisnika. Lažni računi obično imaju puno jednosmjerne komunikacije, s malo odgovora ili angažmana s drugim korisnicima.
Važan je i sadržaj koji dijele. Računi koji primarno objavljuju poveznice na web stranice koje izgledaju sumnjivo, vjerojatno nisu autentični.
5) Provjerite šalju li spam linkove ili promoviraju lažne nagradne igre
Budite posebno oprezni s računima koji vam šalju linkove na koje možete kliknuti. Mnogi prevaranti koriste se lažnim računima kako bi naveli ljude da kliknu na zlonamjerne poveznice koje sadrže viruse ili vode na lažne web stranice. Hakirani Twitter računi također često objavljuju sumnjive linkove. Hakeri preuzmu tuđi account, često s puno pratitelja, pa onda spamaju linkove koji vode na čudna mjesta.
Najbolje je izbjegavati klikanje na upitne linkove koje šalju nepoznati računi. Ako niste sigurni u link, skenirajte korisnički profil za druge sumnjive aktivnosti, još jednom provjerite link u tražilici. Ili ako je link “skraćen”, iskoristite unshorten.me servis da vidite kuda link vodi.
6) Pogledajte koga prate i tko njih prati
Ako račun prati stotine drugih računa, ali sam ima vrlo malo sljedbenika, to bi mogao biti još jedan znak da možda nije originalan. Ne mora nužno značiti, ali vrijedi provjeriti.
Osim toga, ako svi ljudi koji ih prate izgledaju kao botovi (tj. imaju imena s nasumičnim brojevima), onda bi i to moglo ukazivati na prevaranta ili trola koji pokušava pridobiti pozornost nelegitimnim sredstvima.
Uočavanje lažnih računa na Twitteru
Dakle, kako možete uočiti lažni Twitter račun? Najbolji način je koristiti se savjetima koje smo ovdje ponudili – obratite pozornost na pojedinosti profila, provjerite tweetove i budite oprezni s bilo kojim računom koji vam šalje poveznice na koje možete kliknuti. Ako budete malo pratili ove znakove, vidjet ćete obrasce koje svi lažni profili imaju i ubrzo ćete lažni profil moći prepoznati u sekundi.
Nažalost, kao što smo rekli, borba s njima je izuzetno teška jer koliko god da ih uklonite, toliko novih dođe. Ipak se nadamo da će Elon Must i ostatak kompanije uspjeti očistiti Twitter od lažnih profila u bliskoj budućnosti.
Piše: Boris Plavljanić