PočetnaHelpdeskVaš Android telefon se neće puniti? 7 stvari koje možete isprobati

Vaš Android telefon se neće puniti? 7 stvari koje možete isprobati


Vjerojatno ne razmišljate puno o procesu punjenja mobitela; samo uključite punjač u mobitel i odete svojim poslom dok se telefon puni. Sve dok vam se jednog dana telefon ne bude punio, a vi ćete stajati kraj njega i razmišljati “stani malo, zašto se moj telefon ne puni?”.

Srećom, ne morate odmah trčati u servisni centar kada se to dogodi jer problem može imati jedno od mnogih jednostavnih objašnjenja. Često se misterij – “zašto se vaš telefon ne puni kada je priključen na struju” – može riješiti kod kuće. Dakle, prije nego počnete panično tražiti druge članke na ovu temu ili zvati najbliži servis za mobitele, isprobajte savjete i trikove navedene u nastavku.

1) Resetirajte uređaj

Prije nego počnete mahnito pretraživati na Googleu “zašto se moj telefon ne puni”, pokušajte isključiti i ponovno uključiti telefon, odnosno resetirajte ga. Često je razlog zašto se vaš telefon ne puni kada je uključen u struju taj što je došlo do jednostavnog prekida veze. Da biste isključili privremeni kvar kao uzrok, ponovno pokretanje uvijek bi trebalo biti prva stvar koju ćete učiniti.

Ponovno pokretanje telefona ugasit će sve pozadinske procese i moglo bi riješiti problem s punjenjem mobilnog telefona. Resetiranje uređaja također osvježava osnovne komponente vašeg telefona u slučaju da se jedna od njih sruši tijekom izvođenja zadatka. Za brzo ponovno pokretanje jednostavno držite tipku za uključivanje i dodirnite opciju “Restart”.

Ako se vaš telefon ponovno počne normalno puniti nakon ponovnog pokretanja, vaš je problem riješen. Ako nije, nastavite dalje po koracima.

2) Pokušajte staviti svoj telefon u siguran način rada (Safe mode)

Ako se vaš telefon ne puni nakon ponovnog pokretanja, sljedeći korak bi bio pokretanje telefona u sigurnom načinu rada (“Safe mode”). U osnovi, sigurni način rada je rad mobitela u sigurnom okruženju koje ograničava vaš telefon samo na softver s kojim je izvorno isporučen. To znači da aplikacije trećih strana koje ste preuzeli neće raditi u takvom načinu rada.

Ako možete napuniti svoj telefon u sigurnom načinu rada, tada je vrlo vjerojatno da “krivac” zašto se mobitel ne puni, neka od preuzetih (third-party) aplikacija. Nakon što potvrdite da je to problem, razmislite o svim aplikacijama koje ste nedavno preuzeli. Jedna od njih bi mogla, odnosno morala,a biti uzrok problema s punjenjem.

Pokušajte deinstalirati nedavno instalirane aplikacije i one u koje nemate povjerenja ili koje niste koristili neko vrijeme. Zatim normalno ponovno pokrenite telefon i provjerite puni li se.

Za ulazak u siguran način rada na većini novih Android uređaja pritisnite i držite tipku za uključivanje. U upitu koji se pojavi dodirnite i držite gumb za isključivanje. Nakon što prihvatite upit, telefon će se uskoro ponovno pokrenuti u sigurnom načinu rada. Da biste izašli iz sigurnog načina rada, samo ponovno pokrenite telefon.

Budući da ne funkcioniraju sve verzije Androida na isti način, postupak bi mogao biti drugačiji na vašem telefonu. Ako ovdje navedeni koraci ne rade, pokušajte posjetiti web stranicu za podršku za svoj uređaj ili guglati kombinaciju gumba za pokretanje sigurnog načina rada.

3) Prebacite se na drugi kabel/utičnicu/adapter

Ako još uvijek čupate kosu i pitate se “zašto mi se telefon ne puni?!”, onda je vrijeme da pogledate svoj kabel. Vaš kabel za punjenje možda ima labavu žicu, adapter je možda neispravan ili čak utičnica u koju je mobitel priključen možda ne prenosi struju ispravno.

Kako biste isključili neispravan kabel, pokušajte napuniti telefon putem drugog kabela, adaptera ili izvora napajanja (druge utičnice). Najlakši način da provjerite je li kabel kriv za vaše probleme jest da povežete telefon s računalom putem USB-a.

Ako se vaš telefon može puniti putem računala, možete suziti rješavanje problema na adapter i utičnicu. U slučaju da je alternativni kabel uspio puniti mobitel, uložite koju kunu u novi kabel. Preporučujemo kupnju ili originalne dodatne opreme ili one od provjerenih trećih strana kao što je kompanija Anker—izbjegavajte loše kopije koje možete nabaviti na eBayu ili sličnim trgovinama za par dolara/eura.

4) Provjerite nije li to softverska pogreška

Ako se vaš telefon ne puni iako piše da se puni, ili se vaš telefon puni, ali nema ikone punjenja, to bi mogla biti softverska pogreška. Instalacija aplikacije pod nazivom “Ampere” reći će vam jednom zauvijek dolazi li struja do vašeg telefona.

Ampere je jednostavna aplikacija koja vam omogućuje da vidite s koliko struje se vaš telefon prazni ili puni u bilo kojem trenutku. Ampere također dolazi s nekoliko drugih mogućnosti koje bi vam mogle biti korisne i/ili zanimljive. Govori vam je li baterija vašeg telefona u dobrom stanju, raspoloživi napon i trenutnu temperaturu iste.

S instaliranom aplikacijom Ampere, spojite svoj telefon na izvor napajanja, zatim pokrenite aplikaciju i provjerite kaže li da se vaš telefon puni. Ako se vaš telefon puni, ali ne prikazuje ikonu punjenja, onda je to uobičajena softverska pogreška, možete pričekati ažuriranje OS-a ili pokušati hard reset kako biste to popravili.

Ako se vaš Android telefon ne puni, ali kaže da se puni, onda bi i to mogao biti softverski kvar. Pokušajte ažurirati svoj OS ili izvršite vraćanje telefona na tvorničke postavke.

Disclaimer: Imajte na umu da kad to napravite, da ćete obrisati sve podatke s telefona. Stoga, prije napravite sigurnosnu kopiju svih vaših podataka koji su vam važni (kontakti, slike, videi …).

Ako ne želite instalirati aplikaciju Ampere, drugi način da testirate ovaj problem je da isključite telefon i zatim umetnete kabel za punjenje. Ako se vaš telefon napaja, njegov zaslon će treperiti s ikonom punjenja.

Download: Ampere

5) Očistite priključak za punjenje

Ako aplikacija Ampere pokazuje da struja ne dolazi do vašeg telefona, onda bi krivac mogao biti vaš priključak za punjenje. Čestice prašine mogu se brzo nakupiti u otvoru za punjenje i ometati vezu vašeg telefona s izvorom napajanja.

Provjerite priključak za punjenje na telefonu i ako primijetite nakupljanje prljavštine, očistite ga. To možete lako učiniti tako da nježno trljate područje suhom vatom. Budite dosta oprezni i nemojte ništa zabijati preduboko u utor za punjenje da ga nepovratno ne uništite.

Da biste bolje vidjeli što se događa u dotičnom utoru, upotrijebite baterijsku svjetiljku da u potpunosti pregledate područje. Ako primijetite bilo kakve nečistoće zaglavljene unutra, možete obaviti čišćenje alatom za izbacivanje SIM kartice ili čačkalicom. Nakon što dobro očistite priključak, pokušajte ponovno napuniti telefon.

6) Jeste li nedavno (slučajno) smočili uređaj?

Voda i elektrika se ne miješaju! Čak i telefone otporne na vodu treba posebno paziti kako bi ostali vodonepropusni. Ako vam se telefon nedavno smočio i sada se pitate zašto se ne puni, onda je velika vjerojatnost da je krivac voda.

U tom slučaju – uopće ne biste trebali puniti telefon ako postoji mogućnost oštećenja vodom. Prvo morate provjeriti je li unutrašnjost vašeg telefona potpuno suha.

Postoje različite metode za spašavanje telefona koji je pao u vodu. Najbolje i najsigurnije je odnijeti telefon u ovlašteni servis da oni otvore mobitel i osuše ga ako unutra ima vode. S druge strane, vi možete upuhati topli zrak u njega pomoću sušila za kosu, staviti mobitel u zdjelu riže ili isprobati neke druge metode koje će možda (!) upaliti. No, morat ćete pričekati najmanje jedan dan prije nego što ponovno uključite svoj telefon u struju.

Nakon 24 sata sušenja pokušajte uključiti telefon i vidjeti što će se dogoditi. Nakon što se spojevi osuše, možda će se ponovno početi puniti.

7) Posjetite servisni centar

Ako ništa drugo ne uspije, a vi još uvijek tražite zašto se vaš Android telefon ne puni, uvijek možete otići u servisni centar i pitati stručnjaka zašto se vaš telefon ne puni. Možda će moći pronaći grešku koju ste vi propustili ili dijagnosticirati kvar hardvera.

Nadamo se da je vaš telefon još uvijek u jamstvu, tako da ne morate ništa platiti za popravak. U protivnom ćete možda morati platiti zamjenu bilo koje komponente koja se pokvarila, a nekada je to skuplje nego kupovina novog mobitela. A nekada je i izuzetno jeftino – ovisi od slučaja do slučaja.

Nadamo se da ste riješili problem

S obzirom na to koliko je malih komponenti odgovorno za punjenje baterije vašeg telefona, problemi s punjenjem mobitela postali su sve češći, pogotovo jer telefoni postaju sve tanji. Uz to, počinjemo viđati sve više sklopivih telefona kojima je potrebna dodatna njega i održavanje.

Stoga, nadamo se da će vam ovi savjeti, nabrojani u tekstu, pomoći da shvatite zašto se vaš telefon ne puni i da će te uspješno riješiti problem koji imate.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular