Windowsi 8 izašli su na tržište u listopadu 2012. i za njih je Microsoftova podrška završila još u siječnju 2016. godine. S tim je operativnim sustavom Microsoft predstavio svoju viziju koja je u središtu imala dodirni zaslon kao osnovu novih uređaja, a istodobno je tvrtka odbacila tradicionalnu radnu površinu i Start gumb pa su takve promjene uglavnom naišle na kritike od strane korisnika. Windowsi 8 nikad nisu bili u potpunosti prihvaćeni i s izlaskom Windowsa 8.1 u listopadu 2013. Microsoft je nastojao popraviti stvari s ponovnim vraćanjem Start gumba i provođenjem ostalih nadogradnji.
Bezobzira na to što su Windowsi 8.1 vratili neke stvari koje su pogrešnom odlukom Microsofta bile uklonjene u Windowsima 8, ovo razdoblje popularnog operativnog sustava mnogi će htjeti zaboraviti. Microsoft je tada imao pokušaj moderniziranja Windowsa kao odgovor na konkurenciju iPada i sve je završilo s udaljavanjem brojnih korisnika i njihovim kritikama.
S dolaskom Windowsa 10 tijekom 2015. godine Microsoft je napravio veliki odmak od promjena iz Windowsa 8, a s Windowsima 11 napravljen je i dodatni korak s uklanjanjem pločica iz Start izbornika te još nekih elemenata koji mogu podsjetiti na ne tako slavni period operativnog sustava ili na Windows telefone.
Kako je došao kraj podršci za Windowse 8, tako ovih dana možemo svjedočiti da Windowsi 8.1 polako odlaze u povijest. Podrška za Windowse 8.1 traje do 10. siječnja 2023. godine i Microsoft je ovih dana najavio kako će korisnici ubrzo o tome početi dobivati obavijesti. Korisnicima će obavijesti biti vidljive tijekom sljedećeg mjeseca.
Microsoft je kod Windowsa 8.1 primijenio uobičajena pravila o životnom ciklusu operativnog sustava pa je osnovna podrška trajala 5 godina, a produžena 10 godina. Produžena podrška za Windowse 8.1 značila je da dobivaju sigurnosna ažuriranja svaki mjesec, no to će prestati u siječnju sljedeće godine.
Također znamo da je Microsoft kod nekih ranijih inačica operativnog sustava, kao što su Windows XP ili Windows 7, dodatno prolongirao trajanje produženog razdoblja podrške zbog popularnosti proizvoda i velikog interesa korisnika. S Windowsima 8.1 to neće biti slučaj jer njihova popularnost nije ni približna navedenim primjerima, a čak ni poslovni korisnici neće imati mogućnost dodatnih produženja korištenja. Na Windowsima 7 poslovni korisnici imali su priliku produžiti dobivanje sigurnosnih ažuriranja na još tri godine pa je paradoksalno da u ovoj situaciji podrška za Windowse 7 i Windowse 8.1 prestaje u isto vrijeme tijekom siječnja sljedeće godine.
Ako imate uređaj koji koristi Windowse 8.1, imate nekoliko opcija.
Prva opcija vam je da napravite nadogradnju na Windowse 10. Mnogima će možda spominjanje nadogradnje izazvati nedoumice jer je razdoblje besplatnog prelaska na Windowse 10 završilo još prije 5 godina, no prema trenutnim informacijama i dalje postoji ista mogućnost. Potrebno je posjetiti Microsoftovu službenu stranicu za preuzimanje instalacijskog paketa Windowsa 10, a prethodno je važno da obratite pozornost na minimalne hardverske zahtjeve za njihovu instalaciju te ih usporedite s konfiguracijom vašeg uređaja. Poslije preuzimanja Windows 10 instalacijskog paketa (Windows Media Creation Tool) i njegovog pokretanja doći ćete do dijela (novi prozor s pitanjem „What do you want to do?“) gdje ćete morati odabrati opciju „Upgrade this PC“. U nastavku ćete morati upisati ključ proizvoda za Windowse 8.1 i nakon aktivacije operativnog sustava Windowsi 10 bi vam trebali raditi.
U slučaju da se pojave određeni problemi prilikom instalacije, svakako se preporučuje da kontaktirate Microsoft.
Druga opcija je kupnja Windows 10 Home ili Windows 10 Pro verzije, no vjerujemo da će veći dio korisnika Windowsa 8.1 pokušati napraviti besplatnu nadogradnju prije nego što se odluče na izdvajanje financijskih sredstava.
Neke će možda zanimati ako postoji mogućnost nadogradnje s Windowsa 8.1 na Windowse 11, no Microsoft je na službenoj stranici naveo da takvi uređaji nemaju potrebne hardverske specifikacije. U istoj objavi Microsoft podsjeća da podrška za Windowse 10 traje do listopada 2025. godine te da se preporučuje korisnicima kupnja novog uređaja koji ima najnoviji Windows 11 operativni sustav.
Zadnja opcija za korisnike je zadržavanje postojećeg korištenja Windowsa 8.1. Naravno, sam operativni sustav neće prestati raditi, ali Microsoft više ne pruža podršku za njega koja uključuje redovita sigurnosna ažuriranja i popravke bugova. Zbog toga na Windowsima 8.1 od siječnja izostaje sigurnosna i tehnička podrška Microsofta pa se korisnicima ne preporuča njihovo korištenje u tom obliku.
Više informacija o mogućnostima backupa podataka, nadogradnje ili premještanja starih datoteka s Windowsa 8.1 možete dobiti na sljedećoj poveznici.
Na kraju se može reći kako nas u narednim godinama očekuje završetak ciklusa korištenja još jedne inačice popularnih Windowsa. Sljedeći su na redu po tom pitanju Windowsi 10 te podrška za njih traje do listopada 2025. godine. Zbog popularnosti Windowsa 10, iznimno pozitivnih kritika vezanih uz njihov rad te brojne korisnike koji su, unatoč dolasku Windowsa 11, nastavili raditi na njima, bit će zanimljivo vidjeti hoće li se navedena inicijalna podrška produžiti. Dotad će svakako biti zanimljivo pratiti brojke novih korisnika na Windowsima 11 te događanja u vezi Windows 12 koji se već potiho najavljuju. Migracija na novi Microsoftov operativni sustav (ili sustave) će svakako biti, no ostane li veliki broj korisnika na Windowsima 10 možda će biti potrebno produženje podrške.
Piše: Ervin Mičetić