U današnje vrijeme korištenje Office paketa za mnoge predstavlja dodatno ulaganje koje možda i nije toliko neophodno. Bezobzira na to uzima li se u obzir Microsoft 365 pretplatnički servis ili Office koji se kupuje jednokratno, uvijek se javlja dvojba ako je novce možda bolje utrošiti na nešto drugo. Office paket nudi zaista mnogo značajki, ali za njega postoje desktop alternative koje vjerojatno mnogi poznaju: OpenOffice i LibreOffice.
Ovi open-source programi zapravo su dvije glavne opcije kad želimo pronaći zamjenu za korištenje Worda, Excela i ostalih programa vezanih uz Office pakete.
Naravno, uvijek tu postoji mogućnost korištenja besplatnih inačica istih programa kao što su Google Docs ili Google Sheets te online inačice Microsoftovog Worda ili Excela. Njihove su prednosti što se ne moraju preuzimati na računalo, sve dokumente spremaju direktno na oblak, lako se mogu dijeliti s drugima i korisnik uopće ne mora brinuti o njihovom backupu. Ovo su vrlo dobri argumenti za njihovo korištenje, ali potrebno je znati da takve besplatne varijante dolaze s limitiranim mogućnostima.
Korisnici koji na dnevnoj bazi pišu dokumente, rade tablice ili izrađuju prezentacije često moraju imati omogućene napredne postavke s kojima će urediti sadržaj te u tom slučaju desktop verzija navedenih programa je prioritet. OpenOffice i LibreOffice su, kao alternative, za to najbolje opcije.
Oba programa potrebno je samo preuzeti sa službenih stranica, no uvijek se može postaviti pitanje o njihovim mogućnostima. Jesu li oni isti ili ipak postoje određene razlike koje mogu utjecati na njihov izbor?
LibreOffice i OpenOffice besplatni su programi i svatko ih može preuzeti na službenim stranicama. Dostupni su za Windows, Linux te MacOS operativne sustave, a OpenOffice ima ovdje još jedan mali dodatak. OpenOffice web stranica pruža poveznice za programe koji su vezani uz druge sustave i drugačije oblike distribucije. Unutar ove sekcije znakovito je postojanje tzv. AndrOpen Office paketa koji je namijenjen za Android operativne sustave.
Primjerice, ovaj paket može biti idealan za korisnike Chromebooka pošto Microsoft kod tih uređaja od 1. studenog prestaje s podrškom za Android Office aplikacije. Prije instalacije nekog od ovih dodatnih paketa ipak se preporučuje oprez jer se ne radi o službenim verzijama programa.
Korisnička sučelja unutar programa koji su alternativa Wordu, Excelu ili Powerpointu svima su na prvi pogled prepoznatljiva. LibreOffice i OpenOffice inačice zaista imaju mnogo sličnosti s Office programima. Može se reći kako je izbor gumbova na vrpcama nešto detaljniji kod LibreOfficea te dolazi s ljepšim dizajnom. OpenOffice je više išao u smjeru jednostavnosti i minimalizma jer su izbornici i gumbovi nešto manji.
Dodatak koji ima OpenOffice je izbornik s desne strane zaslona poznat kao „Sidebar Deck“ i sadrži alate koji se nude i unutar vrpce, samo su ovdje lakše i praktičnije dostupni. U OpenOfficeu ovaj izbornik dolazi kao zadan, a kod LibreOfficea potrebno ga je otvoriti unutar izbornika „View“ te klikom na „Sidebar“.
Rad u oba programa ima veliki broj istih funkcija kao i Office programi, samo je potrebno nešto vremena za privikavanje na drugačije nazivlje ili pozicije pojedinih alata.
Može se dodati kako OpenOffice i LibreOffice imaju iste inačice kao Office paket. Radi se o paketu od šest programa za uređivanje tekstualnih dokumenata, proračunskih tablica, prezentacija, crteža, formula te baza podataka. LibreOffice je uz navedeno dodatno uključio „Charts“ program koji se koristi za zasebno stvaranje i uređivanje grafikona.
Oba programa imaju tzv. čarobnjake koji mogu pomoći u uređivanju dokumenata ili stvaranju predložaka i može se reći kako je kod LibreOfficea čarobnjak mnogo praktičniji za upotrebu. Korištenje gotovih predložaka moguće je kod oba programa, ali čini se da LibreOffice ipak ima nešto veći izbor koji je dostupan odmah unutar samog sučelja. Kod OpenOfficea potrebno je u mnogo slučajeva pretraživati online zbirku predložaka. Razlike su posebno vidljive kod programa za prezentacije gdje je ponuda predložaka od LibreOfficea mnogo bogatija i kvalitetnija.
OpenOffice i LibreOffice podržavaju više jezika, jedino što OpenOffice nudi mogućnost preuzimanja dodatnih jezičnih paketa s weba.
Ažuriranja su vrlo važan aspekt kod promatranja razlike između OpenOfficea i LibreOfficea. Jasno se može reći kako se ažuriranja mnogo češće provode kod LibreOfficea i stoga je nešto umanjena mogućnost korisničkog iskustva s bugovima u odnosu na OpenOffice. Također LibreOffice sa svojim redovnim ažuriranjima uspješnije i brže uvodi nove značajke u svoje programe.
Kompatibilnost s formatima datoteka još je jedna prednost LibreOfficea. LibreOffice nudi, može se reći, modernije formate kao što su ODF, Unified Office Format, Word 2007-365, Word 97-2003 i Rich Text, a isto tako nudi mogućnost izvoza dokumenata u PDF, EPUB i XHTML formate. OpenOffice nekako se u izboru bazirao na starije formate koji uključuju ODF, Microsoft Word 07/2000/XP i Rich Text, a izvoz dokumenata može se raditi u PDF i XHTML formate.
Kad se već govori o vrstama dokumenata, ključna razlika kod oba programa je da OpenOffice ne može spremati dokumente u DOCX i XLSX formatima. OpenOffice i LibreOffice mogu otvarati i uređivati dokumente u DOCX i XLSX formatima, ali jedino ih LibreOffice može spremati i to je nešto što više može odgovarati aktualnim potrebama korisnika. Neki možda neće vidjeti kod ove stavke velike razlike među programima jer oba, na primjer, prema zadanim postavkama otvaraju dokumente Microsoft Worda u OpenDocument Text (ekstenzija „.odt“ u nazivu datoteka) formatu koji je sličan DOCX formatu koji Word koristi.
Razlike su zaista male, ali kod nekih segmenata mogu biti više izražene i to je vidljivo na sljedećoj poveznici. ODT format ipak nije kompatibilan sa svim segmentima unutar Microsoft Worda i to prilikom spremanja dokumenata može biti nedostatak jer se neki oblici uređivanja neće moći prikazati i najčešće će se konvertirati u običan tekst. Slična situacija je i kod proračunskih tablica koje se unutar OpenOfficea samo mogu spremiti u OpenDocument Spreadsheet (ODS) formatu.
U konačnici oba programa dostojna su zamjena za Office paket i njihova najveća prednost je što su potpuno besplatni. Ekskluzivnost korištenja programa iz Office paketa uvjetuje utrošena novčana sredstva za koje se dobiva zaista mnogo, no mnogi će posegnuti za besplatnom alternativom ako samo trebaju imati programe istih funkcija koje će koristiti u privatne ili službene svrhe.
LibreOffice pokazao se kao proizvod s nešto više mogućnosti u odnosu na OpenOffice, no oba su dostojna zamjena za Microsoft Office i s njihovim korištenjem korisnik nije zakinut za veliku većinu osnovnih funkcija koje imaju Word, Excel i Powerpoint koji su najčešće u upotrebi.
Piše: Ervin Mičetić