U novom nizu sigurnosnih promjena, Windows 11 će koristiti isključivo GPT particioniranje. Stoga, ako koristite starije diskove sa MBR particioniranjem, morat ćete ih konvertirati. Evo i kako.
Korisnici Windows 10 operativnog sustava i svi oni koji imaju u planu nadograditi svoj operativni sustav čim Windows 11 postane dostupan, a to je po svemu sudeći sutra, 05. listopada 2021. – ukoliko nekakav apokaliptični scenarij ne promijeni planove, što nama koji živimo u ovim vremenima nažalost ne bi bilo previše čudno – vrijeme je za posljednje pripreme. Kada god krenuli u nadogradnju, morat ćete obaviti nekoliko predradnji kao što su skidanje PC Health Checker-a kojim ćete provjeriti je li vaše računalo uopće spremno za nadogradnju. Ukoliko jeste, svoju pažnju tada možete preusmjeriti na provjeru tvrdog diska i njegovih particija.
Kako bi učinili Windows 11 još sigurnijim i pouzdanijim, u Microsoftu su se odlučili nužnim postaviti korištenje UEFI sučelja na matičnim pločama vaših računala. Ukratko, radi se o „low level“ programu – vezi između samog operativnog sustava i firmware-a tj. vašeg računala. Kako bi se pristupilo poboljšanim sigurnosnim opcijama UEFI sučelja, kod Windows 11 sustava se odbacuje korištenje starijeg MBR (Master Boot Record ) particioniranja te se u potpunosti prelazi na moderniju GPT verziju. GPT je kratica za GUID Partition Table, današnji standard kod particijskih tablica tvrdih diskova koje koriste univerzalno jedinstvene identifikatore za identificiranje informacija u računalnim sustavima.
Ukoliko vaše računalo još uvijek koristi MBR, bit će ga potrebno konvertirati u GPT prije nego li krenete s nadogradnjom Windows 11 operativnog sustava. Za očekivati je da neki stariji sustavi neće podržavati UEFI, tj. da se on neće nalaziti na nekim starijim matičnim pločama. Na takve sustave neće biti moguće instalirati Windows 11.
Kako bi ustanovili imate li UEFI na svojim računalima, potrebno je pristupiti BIOS-u računala tako što će se neposredno nakon uključivanja računala pritisnuti određena tipka ili kombinacija istih na tipkovnici. Najčešće se radi o tipkama „F2“ili „ESC“. Unutar BIOS-a mogu se pronaći informacije o UEFI-u, međutim, svaki proizvođač matičnih ploča ima vlastitu verziju/izgled korisničkog sučelja BIOS-a pa će se informacije koje tražite razlikovati od sustava do sustava.
Nadalje, kako bi odredili koristi li vaš tvrdi disk MBR ili pak GPT particioniranje, potrebno je do kraja podignuti sustav Windows. S radne površine, desnim klikom na „Start“ odaberite „Disk Management“ iz ponuđenog izbornika. Kada se otvori sljedeći prozor, odaberite disk koji želite provjeriti te desnim klikom odaberite „Properties“ i zatim „Volumes“. Tu možete vidjeti koje particioniranje trenutno koristite.
Ukoliko je to MBR, potrebno je izvršiti konvertiranje. Ono se radi pomoću jednostavnog alata unutar Windowsa koji se zove „MBR2GPT.exe“, a pokreće ga se kroz naredbenu liniju. Važno je napomenuti kako ovaj alat konvertira MBR u GPT bez da utječe na vaše trenutne postavke ili podatke. Međutim, potrebno je biti na Windows 10 verziji 1703 ili višoj kako bi koristili ovaj alat.
Kada ste spremni za konvertiranje, desnim klikom na „Start“ otvorite izbornik te odaberite ili Windows PowerShell (Admin) ili Command Prompt (Admin), ovisno o vašoj instalaciji.
Preporuka je da se za početak izvrši validacija konvertiranja kojeg planirate, a nju možete napraviti tako da unesete i potvrdite sljedeću naredbu:
„mbr2gpt.exe /validate /allowfullos“
Ona sama po sebi ne mijenja ništa u postavkama osim što potvrđuje izvedivost konvertiranja. Ukoliko vam naredbena aplikacija vrati sljedeće: “MBR2GPT: Validation completed successfully”, spremni ste za unos glavne naredbe koja će izvršiti konvertiranje:
mbr2gpt.exe /convert /allowfullos
Ukoliko sve prođe kako treba, biti će potrebno ponovno pokrenuti računalo i pristupiti BIOS-u, gdje ćete kod „Boot“ opcije (drukčije za svaki pojedini sustav) promijeniti postavke iz MBR u UEFI. Napominjem da MBR u BIOS-u može biti označen kao „Legacy“. Sačuvajte promjene koje ste unijeli, iziđite iz BIOS-a te nastavite s podizanjem operativnog sustava.
To je to, vaše računalo je spremno za nadogradnju na Windows 11. Sretno!
Piše: Niko Barbarić
Pozdrav, odnosi li se ovaj članak na sistemski ili i druge diskove u računalu? Kod mene je sistemski GPT ali su ostali MBR. Hoće li onda biti problem? Windowsi mi ne daju mogućnost pretvaranja. Hvala.
Budući da je riječ o samoj instalaciji operativnog sustava na sistemski disk, potrebno je da on bude u GPT-u, a naveli ste da je to slučaj. Što se tiče ostalih tvrdih diskova, opcija konverzije bi trebala biti moguća ukoliko koristite noviji update Windows 10 operativnog sustava, a postoje i third-party aplikacije koje to mogu odraditi. Međutim, za sada bi sačekao s konverzijom ostalih diskova ukoliko to ne možete uraditi kroz Windows Command Prompt, te nakon instalacije Windowsa 11 na sistemski GPT disk provjerio radi li sve uredno.
N.B.
Hvala na odgovoru. Koristim zadnju verziju windows 10, ali je zamrznuta ta opcija za sve diskove. Vidio sam da postoje i druve aplikacije ali nisam našao nijednu besplatnu. Može li prijedlog? Gube li se onda podaci?
Trebali bi biti na najmanje 1703 verziji Windows 10 sustava da bi imali mogućnost konvertiranja, a to možete provjeriti tako da stisnete Windows key + R i kada se otvori Run, upišete “winver” i pokrenete. Ukoliko je novija verzija, trebali bi imati tu mogućnost. Nadalje, ne bi garantirao za besplatne aplikacije u vidu podataka na tim diskovima, mislim da plaćena verzija EaseUs aplikacije može to odraditi, međutim pitanje je koliko vrijedno je samo zbog toga plaćati samo za odraditi konverziju diskova. Kao što je napomenuto prethodno, ako vam je sistemski trenutno GPT, možete instalirati Windows 11 i vidjeti naknadno trebate li što poduzimati.
N.B.