PočetnaSoftverSigurnostNovi rezultati testiranja antivirusnih programa dali su Microsoft (Windows) Defenderu izvrsne ocjene,...

Novi rezultati testiranja antivirusnih programa dali su Microsoft (Windows) Defenderu izvrsne ocjene, a na Windowse 11 dolazi nova aplikacija za sigurnost.


Zašto Microsoft Defender (poznat od ranije kao Windows Defender) prate glasine lošeg antivirusnog programa?

Ako testiramo njegovo izvršavanje osnovnih zadaća kojima se štiti računalo, vidjet ćemo kako se prema tim funkcijama ne razlikuje u odnosu na konkurenciju.

Microsoft Defender radi u pozadini i koristi osnovni antivirusni algoritam – skenira datoteke kako bi pronašao malware te prati ponašanje raznog softvera kako bi uočio sumnjive aktivnosti. Moguće i utvrđene prijetnje hvataju se i šalju na oblak za posebnu provjeru, no ovu opciju korisnik može i onemogućiti.

Microsoft Defender također može uočiti opasne kodove u malicioznom softveru, štiti sustav od ransomwarea i čuva podatke od krađe. Ne treba zaboraviti kako Microsoft Defender radi automatska skeniranja umetnutih USB-ova, a tko želi, može odrađivati i pojedinačna skeniranja datoteka i mapa.

Windows Defender

Osnovne funkcije Microsoft Defendera očito su na potrebnoj razini za pružanje zaštite operativnom sustavu, no pravi odraz kvalitete su uvijek testiranja koja provode razne institucije.

Jedno od pouzdanijih testiranja antivirusnih programa, nezavisni AV-Test, provelo se za mjesec listopad i pokazalo zanimljive rezultate.

Av-Test zapravo je naziv za razne vrste testiranja koja rangiraju antivirusne programe prema izvedbi, sigurnosti i ostalim faktorima.

Navedeno istraživanje bilo je vezano uz korisnike Windows 10 Home izdanja i testiranje je prošao 21 antivirusni program različitih proizvođača, a samo neki od njih bili su Norton, Kaspersky i Microsoft.

AV-Test

U dostupnom izvještaju vidljivo je da su Microsoft Defender, Avira, McAfee, Avast, AVG i mnogi drugi programi testirani na temelju različitih sigurnosnih aspekata kao što su cyber napadi, inficirane poruke elektroničke pošte ili zero-day malware tj. oni maliciozni programi koji su tek nastali.

AV-Test imao je rigorozne procedure testiranja i Microsoft Defender je na Windowsima 10 dobio savršeno bodovanje unutar kategorija zaštite (Protection), izvedbe (Performance) i upotrebljivosti (Usability). Maksimum bodova za svaku kategoriju bio je 6.

Ostali poznati antivirusni programi kao što su Avast ili McAfee dobili su također savršeno bodovanje, no Microsoft Defender je jedini program s tim rezultatima koji je besplatan.

Microsoft Defender je na ovaj način prepoznat kao softver koji ima vrhunsku razinu zaštite i time je jedno od najboljih rješenja za Windows 10 operativni sustav.

Isto se mora pretpostaviti i za Windowse 11, no korisnike na novom operativnom sustavu vjerojatno čekaju određene preinake.

Microsoft Defender Preview

Potvrđen je rad na novom sigurnosnom središtu koje će biti sastavni dio Windowsa 11. Microsoft želi uložiti dodatne napore da se korisnicima pruže najbolja rješenja za sigurnost. Aplikacija zasad ima naziv „Microsoft Defender Preview” i korisnicima će dopustiti praćenje sigurnosnog aspekta za Windows 11 PC računala, Mac i mobilne platforme (Android i iOS).

Novo sigurnosno središte Microsofta trebalo bi omogućiti praćenje antivirusnog programa i potencijalnih napada kao što su phishing, krađa lozinki ili drugi oblici krađe podataka na radnoj površini računala ili mobilnim uređajima.

Microsoft Defender bit će uklopljen u novo personalizirano sučelje na način da će biti sigurnosno središte i sučelje za nadzor cijelog operativnog sustava, preuzetih aplikacija i spojenih uređaja.

Trenutno Windowsi 10 i Windowsi 11 dolaze s Windows Security aplikacijom koja dopušta korisnicima pregled statusa sigurnosti te uključenje ili poništavanje sigurnosnih značajki kao što su postavke vatrozida ili zaštita od neželjenih programa.

Microsoft Defender će, s druge strane, imati jednostavno sučelje koje bi trebalo pružiti novi aspekt personalizirane zaštite za sve korisničke račune.

Još uvijek ne postoji mnogo informacija o novom sigurnosnom središtu na Windowsima i pravo je pitanje ako će Microsoft Defender u potpunosti zamijeniti Windows Security aplikaciju.

Nove potrebe na tržištu potaknule su i Microsoft za izradu novih sigurnosnih rješenja, a posebno su aktualne trenutne promjene kada veliki broj korisnika radi od kuće i otvara mnogo poruka elektroničke pošte ili aplikacije koje ciljano mogu biti zaražene.

Pretpostavlja se kako bi nova Microsoft Defender aplikacija mogla biti besplatna, ali također je moguće da za Microsoft 365 pretplatu ima posebnu prilagodbu.

Sve informacije još nisu potvrđene od strane Microsofta i trenutno se čeka službena objava o izlasku nove aplikacije koja će biti sigurnosno središte za Windowse 11.

Nova Microsoft Defender aplikacija dio je trenutnih Microsoftovih aktivnosti jer se također radi na izmjenama i redizajnu još dvije aplikacije: Paint i Media Player.

Dobri rezultati AV-Testa sigurno će se odraziti na činjenicu koliko je pouzdanje korisnika u Microsoft (Windows) Defender.

Potrebno je jasno reći kako je AV-Test provjera funkcionalnosti antivirusnih programa koja ima veliku reputaciju, ali nije jedina. Kod nekih drugih testiranja i direktnih usporedbi s ostalim antivirusnim programima Microsoft Defender je nešto slabije prošao i pokazalo se kako još ne može u potpunosti konkurirati proizvođačima koji su godinama smješteni na vrhovima ljestvica.

Bezobzira na to što nije pri samom vrhu, Microsoft Defender pokazao se vrlo pouzdanim u testiranjima i predstavlja izvrsnu zaštitu za Windows operativni sustav.

Nova Microsoft Defender aplikacija na Windowsima 11 još je jedna dobra vijest za korisnike. Stvaranje novog sigurnosnog središta mnogo govori o tome kako će sigurnosni aspekt Windowsa 11 biti važna stavka i Microsoft će svoje resurse usmjeriti prema pružanju još veće razine zaštite za svoje korisnike.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

2 Komentari

    • Prepozna on svasta, od piratskog kreka pa do virusa. Ali nijedan antivirus ti nece se resiti hijacta u browseru! Poslednjih 10 godina AV programi su postali anti piratski softver, a kompjuteri vrve od raznih gluposti sa browsera, prvo addon za koji mora se imati poseban program, pa zatim i nesto pokupljeno klikom na reklamicu (to moze biti neki noob koga biste osudjivali, a moze biti i necija baba koja cita vesti, pise knjigu i prica sa unucima na skype)

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular