PočetnaSoftverSigurnostMicrosoft doslovno moli Windows korisnike starijih računala da zakrpe ozbiljan BlueKeep propust

Microsoft doslovno moli Windows korisnike starijih računala da zakrpe ozbiljan BlueKeep propust


Microsoftovi sigurnosni dužnosnici kažu kako su uvjereni da već postoji eksploatacija “BlueKeep” virusa, za koji su nedavno izdali zakrpe. Ranjivost ovim virusom je vrlo velika, i ima potencijal da pokrene samo-replicirajuće napade jednako destruktivno kao i legendarni napad WannaCry virusa tijekom 2017., koji je isključivao računala diljem svijeta.

Iako se upozorenje odnosi na starije verzije Windowsa, nemojte misliti da one nisu i danas u uporabi. Windows XP, taj sada već “drevni softver” je još uvijek aktivan diljem planeta, i to na vrlo važnim mjestima, kao što su npr. Ministarstvo obrane SAD-a i unutar mnogih drugih važnih infrastruktura mnogih zemalja. Za one koji još uvijek upotrebljavanju stari Windows na računalima, Microsoft ima ozbiljnu poruku: Ažurirajte to što je prije moguće! Prekjučer je čak objavljen i podsjetnik na Microsoftovom blogu za to.

Microsoft upozorava da bi ova najnovija ranjivost, poznata pod imenom BlueKeep, mogla imati posljedice jednako loše kao WannaCry, crv koji je navodno razvila Sjeverna Koreja, te zarazila stotine tisuća računala diljem svijeta.

Microsoftov “Security Geek Manager u Microsoft Security Response Centru (MSRC)” Simon Pope kaže:

 


BlueKeep i WannaCry slični su po tome što koriste ranjivost operativnog sustava na značajki “Remote Desktop Services”, pa napadačima dopuštaju ulaz iz daljine i izvršavanje koda na napadnutom računalu, naravno to računalo treba biti spojeno na interent. Ranjivost BlueKeepa, ocijenjena je s 9,8 od 10 što se tiče opasnosti, toliko je ozbiljna da je Microsoft napravio rijetki korak u rješavanju zakrpa za stare i nepodržane verzije sustava Windows, uključujući XP, 2003 i Vistu. BlueKeep ne utječe na Windows 8 i 10, ali milijuni starijih Windows strojeva još uvijek koriste bezbrojne tvrtke i pojedinci diljem svijeta, i kao što smo već spomenuli ponekad čak i u kritičnoj infrastrukturi.

Zanimljivo je još spomenuti da je poznati nezavisni istraživač zlonamjernih programa Marcus Hutchins izjavio na svom tweet kanalu da mu je “trebalo sat vremena da shvati kako iskoristiti ranjivost” i četiri dana da razvije radni kod za iskorištavanje, ali je odbio odmah objaviti kod, nazivajući ga vrlo “opasnim”.

 

Čini se da je univerzalna poruka jasna: Ako koristite starija Windows računala, zakrpite svoje sustave prije nego bude prekasno.

Piše: A.M.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular