PočetnaSoftverSigurnostKoje sve podatke pametni asistenti skupljaju o nama? Mogli biste se iznenaditi...

Koje sve podatke pametni asistenti skupljaju o nama? Mogli biste se iznenaditi kad saznate, a postupci Amazonove Alexe neke će šokirati


Rasprave o modernoj tehnologiji i koliko ona narušava našu privatnost gotovo se uvijek dotaknu pametnih uređaja i razvoja umjetne inteligencije. Postoji bojazan da se pomalo gubi granica odvojenosti naših privatnih života od tehnologije i uređaji kojima smo okruženi, ali i bez kojih sve manje možemo, dobivaju sve više podataka o nama.

Pametni zvučnici posebna su kategorija uređaja koji gotovo uvijek imaju „stand by“ status i stalno su pored nas, ali ih ne primjećujemo. Može ih se uključiti izgovaranjem određenih riječi i time započeti komunikaciju s njima, no uvijek postoje nedumice što takvi uređaji rade dok su u mirovanju i bilježe li neke stvari kojih uopće nismo svjesni.

Objašnjenje koje slijedi u nastavku mnoge može neugodno iznenaditi, a vezano je uz Amazonov Echo pametni zvučnik.

Alexa Privacy

Echo koristi Alexu kao AI asistenta koji se uključuje na naš izgovor riječi „Alexa“ i o tome nas obavještava uključenjem plavog svjetla, ali ponekad zna prikupljati sadržaje ostalih razgovora ili pojedinačnih tumačenja bez našeg znanja. Drugim riječima, Alexa kao pametni asistent ponekad nenamjerno bilježi razgovore. Najčešći razlozi su što je Alexa pogrešno procesuirala i dobila informaciju da je korisnik dao naredbu za njeno uključenje, a također se može dogoditi korisnikovo slučajno spominjanje riječi tj. naredbi u razgovoru s čim Echo pametni zvučnik započne s radom.

Korisnik Amazon Echo pametnog zvučnika ove slučajno snimljene razgovore može vidjeti unutar Alexa aplikacije na svom telefonu ili tabletu. U aplikaciji treba se ući u izbornik „Settings“ i ondje se klikne na „Alexa Privacy“. Poslije toga postaje dostupan izbornik „Review Voice History“ gdje se mogu vidjeti svi zapisi zvuka koje je Alexa napravila. Svi takvi sadržaji mogu se preslušati, a može ih se također izbrisati jednostavnim označavanjem i klikom na „Delete Selected Recordings“.

Ovdje se sada korisnik može naći u dilemi. U istoj aplikaciji postoji mogućnost postavke da Alexa uopće ne radi zvučne zapise korisnikovog glasa. Potrebno je u izborniku „Settings“ te unutar sljedećeg izbornika „Alexa Privacy“ doći do dijela gdje se potvrđuje naredba „Don’t save recordings“.

Odabirom da Alexa ne sprema zvučne zapise korisnik će svakako dobiti na privatnosti, ali Alexine mogućnosti će u tom slučaju biti ograničene. To će se dogoditi jer tijekom vremena Alexa usvaja korisnikov glas i njegove navike te samim tim unaprjeđuje svoj rad. Jednostavno rečeno, korisnik će odabirom opcije brisanja svih zvučnih zapisa onemogućiti Alexu da uči.

U ovom slučaju treba odabrati koja je opcija važnija – korisnikova privatnost ili visoka razina performanse uređaja.

Objašnjenje koje je izloženo u vezi Amazon Echo pametnog zvučnika zaista kod mnogih može izazvati sumnje oko funkcionalnosti pametnih uređaja. Snimanje zvučnih zapisa nužna je značajka pametnog zvučnika, ali niti jedan korisnik ne može olako prijeći preko činjenice da njegovi razgovori mogu biti snimani u pozadini bez da je za to svjesno dana naredba ili dopuštenje.

Najcrnji ishod ovakvih situacija je neovlašteno korištenje snimljenih zapisa od strane neke nepoznate osobe, no takvo nešto zaista nije realno.

U razmišljanjima ne treba ići toliko daleko da se stvaraju filmski scenariji, ali s pravom se možemo zapitati što sve pametni asistenti poput Alexe bilježe o svojim korisnicima.

Pametni zvučnici te ostali pametni uređaji u koje su ugrađeni AI asistenti cijelo vrijeme slušaju svoje korisnike i bilježe informacije s kojima se može identificirati osoba. Ti uređaji također bilježe lokacije, snimaju zvučne zapise korisnikovog glasa, njegove navike, izrađuju liste za šoping itd.

Zapravo postoji dosta nepoznanica o tome što sve pametni asistenti spremaju kao potrebne informacije.

google assistant

Tablica koja je dana u nastavku preuzeta je s portala PC Mag i donosi informacije o tome što najpoznatiji pametni asistenti uzimaju od podataka. U tablici su kao pametni asistenti navedeni Amazonova Alexa, Google Assistant, Appleova Siri, Samsungov Bixby te Microsoftova Cortana.

 

Podaci koji se skupljaju o vama Amazonova Alexa Google Assistant Appleova Siri Samsungov Bixby Microsoftova Cortana
Vaše ime DA DA DA DA DA
Vaša vremenska zona/Lokacija uređaja DA DA DA DA DA
Adresa DA NE DA DA NE
Broj telefona DA DA DA DA DA
Informacije o postupcima plaćanja DA NE DA DA NE
Vaša dob DA NE NE DA DA
Osobni interesi koji su spremljeni kao dio podataka unutar korisničkog profila DA DA NE DA DA
Osobni opisi koji su spremljeni kao dio podataka unutar korisničkog profila DA NE NE DA NE

Windows 10 Cortana

Podaci iz tablice su vrlo zanimljivi. Pametni asistenti koji skupljaju baš sve kategorije podataka iz tablice su Amazonova Alexa te Samsungov Bixby, a s najmanje podataka služi se Google Assistant. Ono što je također vidljivo iz tablice su podaci koje svi pametni asistenti skupljaju. To su vaše ime, vremenska zona tj. lokacija i broj telefona.

Dodatna istraživanja koja su formirana unutar tablica na portalu PC Mag također su zanimljiva. Vidljivo je kako pametni asistenti skupljaju veliki broj informacija ne samo o svojem korisniku i njegovim uređajima te internet vezi, već i o njegovim kontaktima.

Sve to zajedno čini jedan ogromni splet informacija s kojima se služe pametni uređaji, a da sam korisnik toga nije svjestan. Mnogi od nas nemaju čestu naviku čitanja uputstva kad se kupi novi uređaj i zapravo ne obraćamo mnogo pozornosti na podatke koje smo dali uređaju u trenutku kad smo otvorili korisnički račun na temelju kojeg sam uređaj radi.

Prosljeđivanje podataka iz navedene tablice nije nužno loša stvar jer pametni uređaji i asistenti koji s njima dolaze trebaju mnogo informacija o nama kako bi se prilagodili, učili te pružili optimalno korisničko iskustvo.

Ono što svaki korisnik treba imati je svjesnost o podacima kojima se uređaj služi te dovoljno znanja da prema osobnim preferencijama na njemu uredi postavke svoje privatnosti.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular