PočetnaSoftverSigurnostBesplatni softver za video nadzor

Besplatni softver za video nadzor


Željeli biste zaštititi svoju imovinu, ali ne želite platiti hrpu novca za profesionalni video nadzor? Nema problema – napravite svoj. Sve što vam treba je računalo, web kamera i besplatni softver za video nadzor

Često se većina nas fokusira na zaštitu podataka na računalu i na kriptiranje istoga, da zaboravimo da uz pomoć računala i softvera možemo zaštiti i druge stvari. Jedna od njih je naša imovina, odnosno stan, kuća, radni prostor i slično. Na tržištu postoji bezbroj komercijalnih rješenja koja možete kupiti, instalirati i reći da ste zaštitili određeni prostor. To je istina no takvih paketi za nadzor mogu koštati od 1000 eura do nekoliko tisuća eura, a neki i mnogo više. Ovisi o tome koliko kompleksan i sofisticiran sustav kupujete.

No, recimo da za zaštitu doma ne trebate one najskuplje sustave. Ipak, takve sustave možete napraviti i sami. Odnosno za jako malo novaca možete napraviti video sustav za nadzor, a koštati će vas jako malo ili čak ništa. Ovisi što od mrežne opreme i kamera posjedujete. Ako imate web kamere, Wi-Fi mrežu i dobar router, uz određeni softver možete napraviti što god želite. Dobro, ne baš sve, ali mnogo toga. Čak je i besplatan softver prilično dobar i imate ogroman izbor istoga. Pitanje je što trebate i što želite. Mi smo za vas probali nekoliko softverskih rješenja i vidjeli što nude i da li biste ih trebali koristiti ukoliko krenete u jedan ovakav projekt.

Uvod

Ako malo proguglate Internetom, vidjeti ćete da je ovo sustav koji mnogi žele napraviti, makar vam se možda na prvu ne čini kao nešto „Popularno“ ili nešto što bi pojedinac išao raditi. To vam se možda čini jer mi živimo u Hrvatskoj koja je relativno sigurna zemlja sa relativno malom stopom provala i kriminala takve vrste. Naravno da ga ima, ali ne kao u nekim drugim zemljama. I koja vam je opcija? Ili ostaviti prazan stan/kuću ili ju možete pokušati zaštititi. Problem sa praznim prostorom je čest problem, posebice za osobe koje često izbivaju iz kuće, što iz osobnih što iz poslovnih razloga. Tu su i razni godišnji odmori, odlasci u inozemstvo i tako dalje.

Puno je prilika u kojima bismo voljeli moći pogledati kamere u našem prostoru ili barem dobiti obavijest kada kamera nešto detektira. Zato se ovakvi sustavi i rade i vrlo su zanimljivi. Ono što vam za jedan ovakav projekt svakako treba je prilično dobro računalo sa velikim tvrdim diskom. Točnije, to ovisi da li planirate snimati određeni prostor konstantno ili samo kada kamera detektira određeni pomak. Ili ćete naći kompromisno rješenje i ostaviti kameru da vam radi slike svakih X sekundi (vjerojatno najlošija solucija). Zatim vam treba dobra kamera (rezolucije barem 720p, ali po mogućnosti 1080p), detektor kretnje ukoliko ga kamera nema ugrađenog (većina novih i dobrih kamera ga ima), te softver. Mnogo toga ovisi o softveru, no kao što smo rekli, imate ga besplatnog i radi izuzetno dobro, tako da ne morate ništa kupovati. Besplatni softver je i više nego dobar za osobnu upotrebu.

Mi smo ga isprobali i zadovoljni smo viđenim. Ako baš želite nešto malo „profesionalnije“, a ne želite platiti veliku cifru, tada postoje paketi koje rade proizvođači računalne periferije kao što je recimo Logitech. Oni u svojoj ponudi imaju starter kit koji se zove „Logitech WiLife“ koji se sastoji od jedne kamere, jednostavnog softvera i uputa za upotrebu. Ne moramo ni govoriti da imate određeni setup koji će vas voditi kroz cijeli proces i video nadzor možete postaviti za manje od pola sata.

No to zadovoljstvo će vas koštati oko 300 dolara, odnosno po današnjem tečaju dolara oko 2200+ kuna. Svaka dodatna kamera (op.a. WiLife ih može kontrolirati do 6 komada) će vas koštati još 230 dolara – bez obzira da li se radi o vanjskoj ili unutarnjoj kameri. Cijena je gotovo identična.
Znači imate tri opcije – sami napraviti svoj video nadzor, kupiti polu-profesionalni sustav kao što je WiLife ili kupiti pravi sustav za video nadzor o kojem ćete se brinuti vili ili vanjska kompanija zadužena za sigurnost. Mi ćemo se u ovom tekstu pozabaviti softverom za prvu varijantu.

wc3

WebcamXP

WebcamXP jedan je od najpopularnijih softvera ovog tipa, odnosno jedan je od najkorištenijih softvera za nadzor. Za sada za možete koristiti samo na Windowsima, a vrlo vjerojatno će tako i ostati. Nigdje se ne spominje niti mogućnost da ovaj softver postane cross-platform odnosno da ga možete koristiti na Linuxu ili OS X-u. Kada smo se već dotaknuli Linuxa i OS X-a moramo reći da za dotične operativne sustave imate malo manji broj besplatnih softvera i da najčešće morate kupiti određeni softver kao što je iSpycam Pro ili slični. Postoje određeni softver koje smo probali, no najčešće su jako limitirani. Čak ni određeni limiti nisu problem, no kada je limit postavljen na rezoluciju i limitira vas da možete snimati samo rezolucije 400×300 piksela, onda je to problem. Zato ćemo se u ovom tekstu fokusirati isključivo na softver namijenjen Windowsima.

No, vratimo se na dotični softver. Webcam XP možete instalirati na Windowse XP, sedmicu, osmicu i desetku, te na Windows server 2003, 2008 i 2012. Što se kamere tiče, ne možete koristiti bilo koju kameru, nego onu koja je podržana, odnosno za koju postoji „template“. Cijeli popis kamera možete naći na službenim web stranicama (www.webcamxp.com), a na spomenutom popisu se nalazi jako puno kamera i modela. Vjerujemo da se 90 posto komercijalnih web kamera nalazi na tom popisu, tako da se ne morate previše zabrinjavati.

Ukoliko se vaša kamera ipak ne nalazi na tom popisu, možete ih kontaktirati, a oni će ju u najkraćem roku uvrstiti na svoj popis i napraviti potrebni template. Nismo ih probali kontaktirati, no ako to funkcionira, onda se nemate zbog čega brinuti. Uz to, uskoro će doći i aplikacija „nasljednik“ koja će se zvati „Netcam studio“ i koja bi trebala biti bolja varijanta WebcamXP-a. No, dok ne dođe Netcam studio, koristiti ćemo WebcamXP.

Ono što nam se sviđa kod WebcamXP-a, osim što je besplatan, je što ima sve ono što prosječnom korisniku treba. Nema nekih mogućnosti koje imaju drugi softveri ili komercijalni paketi, ali ima većinu onoga što vam treba. Kao prvo, osim za web kamere, ima podršku i za set drugih uređaja kao što su mrežne kamere, mobilne IP kamere, Media streamere, analogne i više-namjenske kartice … Znači niste ograničeni samo na jednu vrstu uređaja – USB web kameru. Ponavljamo, na službenim stranicama postoji detaljan popis sa svim podržanim uređajima koji biste trebali pogledati prije nego počnete koristiti ovaj softver.

Odnosno prije nego pokušate napraviti video nadzor. Druga stvar koja je vrlo bitna je nekoliko načina rada. Možete raditi JPEG „mirne“ slike, možete streamati (snimati) sadržaj kamere lokalno na računalo, na udaljeni FTP server, na web stranicu (morate postaviti određeni flash klijent na web stranicu i povezati ga sa svojim lokalnim softverom), na mobitel … Naravno, kvaliteta varira, te rad softvera ovisi o brzini uploada – ne možete streamati video sa web kamere na web stranicu a imati upload 256 kb/s. Jednostavno neće funkcionirati. No, preporučamo da ovakav softver koristite za lokalno snimanje, odnosno da snimljeni materijal pohranite lokalno na računalo.

Od dodatnih mogućnosti, izdvojili bismo dobro grafičko sučelje uz koje je vrlo lako iskonfigurirati video nadzor, podršku za dodatne audio uređaje, mogućnost interakcije sa drugim softverima (kao što je PowerHome), napredna mogućnost konfiguriranja dodatnih korisnika koji mogu imati ograničen ili neograničen pristup vašem video sustavu, podršku za FTP/FTPS i HTTP/HTTPS protokole … Softver možete lokalizirati i koristiti na više svjetskih jezika, što znači da Hrvatskog nema, no to ne bi trebao biti problem. Sučelje je vrlo jasno i lako za korištenje tako da biste se trebali snaći i na engleskom ili njemačkom jeziku. U svakom slučaju, vrlo dobar softver, a jedva čekamo probati i spomenuti Netcam Studio koji bi trebao biti još bolji.

yawcam

Yawcam

Yawcam je skraćenica za „Yet another WebCAM software“, a radi se o izuzetno jednostavnoj aplikaciji napisanoj u Javi. Većina softvera koje možete skinuti ima jako puno opcija koje krajnjem korisniku ne znače ništa. Uzmimo za primjer mogućnost spajanja prave profesionalne opreme na računalo – to uključuje profesionalnu kameru, dodatni mikrofon i slično. Krajnjem korisniku to ne treba. Njemu treba mogućnost da kvalitetnu web kameru ili više njih, spoji na računalo i da putem jednog softvera nadgleda i snima određeni prostor. Ako vam upravo to treba Yawcam je idealan za vas. Već na prvi pogled ćete vidjeti da je drugačiji od ostalih. Zadnja verzija koja je izašla je verzija 0.4.2. Softver je u „beta fazi“ i uvijek će biti pošto se ne radi o profesionalnom ili komercijalnom softveru. No, taj dio vas ne treba zamarati.

Yawcam nema središnji server preko kojeg biste mogli streamati sadržaj kamere, nego isti možete spremati lokalno na računalo ili na udaljeno FTP računalo, tj. Server. U postavkama softvera odlučujete gdje ćete spremati sadržaj. Preporučamo lokalno spremanje, osim ako se FTP server ne nalazi negdje na drugoj fizičkoj lokaciji. Tada je dobro tamo pospremiti materijal jer ako vam netko provali u kući i vidi da ga snimate, vrlo lako bi vam mogao ukrasti i računalo. A sa računalom ostati ćete i bez materijala kojeg ste snimili. No, bez obzira gdje pohranjivali sadržaj, morate odabrati način snimanja. Postoje samo 2 način snimanja – video streaming, odnosno snimanje bez prestanka, te izrada „snapshotova“, odnosno slika svakih X sekundi.

Preporučamo prvu opciju u kombinaciji sa detektorom kretnje. Kada softver detektira određenu radnju, točnije kretnju, pali se snimanje. Na taj način ćete si uštedjeti mnogo mjesta na tvrdom disku. Izrada slika, kao što smo već rekli, je dosta loša opcija jer se može potrefiti da napravite dvije slike na kojima nećete vidjeti ništa, a osoba će proći pokraj kamere kao da ona ne postoji. A to zasigurno ne želite. Izrada slika umjesto „čistog“ snimanja je dobro kada imate više kamera i kada one sinkronizirano rade slike i nema šanse da vam nešto promakne.

Ako imate samo jednu kameru, to nije najbolja opcija. Spomenimo još samo da možete namjestiti da se kamera upali i ugasi u određeno vrijeme (kreirate sami raspored snimanja), možete odrediti kvalitetu slike koju želite (softverski smanjivati i povećavati kvalitetu slike), odabirati formate u kojima želite pohranjivati slike ili video materijal i mnogo toga. Korisničko sučelje je jednostavno, ali nije lijepo kao u drugim aplikacijama. No, to nije razlog da ne probate ovaj softver.

Sighthound-video

Sighthound video

Iako smo rekli da je WebcamXP jedan od najkorištenijih softvera, mnogi tvrde da je to ipak Sighthound, te da je on dosta kvalitetniji od spomenutog softvera. Prilično je teško reći jer oba softvera rade odlično, nude mnogo toga i poklapaju se u nekim segmentima. Ipak, Sighthound nudi besplatnu i pro inačicu i to bi mu mogla biti najjača karta. Besplatna inačica je ograničena u odnosnu na Pro verziju, no u svakom trenutku kompanija koja stoji iza ovog hardvera može prebaciti neku od mogućnosti iz Pro verzije u onu besplatnu. A to mnogi softveri ne mogu.

Ono što želimo reći je da Sighthound ima „spremno“ mnogo mogućnosti koje u svakom trenutku mogu postati besplatne, dok drugi softveri to nemaju niti mogu tako lako napraviti. Zato je Sighthound odličan, a ako vam postane „preslab“ i trebaju vam jače mogućnosti, samo kupite Pro licencu i to je to. Prijelaz sa besplatne na komercijalnu varijantu je praktički nevidljiv. Osim što vas košta XX dolara. No, pogledajmo što nudi i zašto ga ne smijemo zaobići.

Kao prvo – izuzetno se lako instalira. Dapače – možda i najlakše od svih softvera. Automatski prepoznaje sve vanjske uređaje i praktički ga možete koristiti iste sekunde kada ga instalirate. U padajućem meniju ćete vidjeti sve vaše kamere i ostale uređaje. Kada želite nešto snimati morate napraviti „rule“, odnosno pravilo. Morate odabrati kameru na koju želite postaviti određeno pravilo, zatim morate odabrati što želite snimati (ljude, objekte, sve …), zonu koju želite snimati (možete označiti samo određeni dio kamere koje želite snimati) i to je to. Za svaku kameru morate napraviti pravilo i spremni ste za snimanje. Možda vam se čini kao gnjavaža, ali vjerujte nam – nije. Kada postavite pravila više ih ne morate dirati i tako softver može raditi jako dug period. Uz to, ovaj softver ima pametne algoritme koji vas neće obavještavati o kretanju ukoliko se ne radi o nečem relevantnom.

Evo jedna situacija – snimate svoju sobu, no prozor vam je otvoren. Kad god puhne vjetar, pomaknuti će vam se zavjesa ukoliko ju imate. Većina softvera će reagirati na kretnju i slati vam obavijest o tome. Zar želite 100 takvih obavijesti dnevno? Sighthound ima algoritam koji će takve situacije prepoznati i neće vam slati obavijesti. Možete čak složiti i IFTTT (If this thet that) skriptu koja će u ovisnosti o radnji napraviti određenu radnju. Vrlo korisno i praktično. Možete za određenu radnju napraviti da vam softver pošalje email, za određenu sms poruku i tako dalje. Naravno da to zahtjeva određene tehničke vještine, no isplati se malo pomučiti i to napraviti. Biti ćete si zahvalni kasnije.

U besplatnoj varijanti još možete i sami podesiti vrijeme (raspored) snimanja i uključivati/isključivati snimanje u određeno vrijeme što isto nije loše. U komercijalnoj varijanti još dobivate mogućnost full HD snimanja (u besplatnoj inačici to nemate), remote viewing, odnosno udaljeno spajanje na računalo i gledanje vaše kamere (i to sa računala, Android uređaja ili iProizvoda), podršku za više kamera, te mogućnost uploadanja video materijala u oblake. U svakom slučaju, fantastičan softver vrijedan korištenja.

ZoneMinder

ZoneMinder

Kao što smo rekli jako je mali broj besplatnog softvera ovog tipa napravljenog za Linux i OS X. ZoneMinder je softver koji radi isključivo za Linux i slovi kao najbolji softver za Linuxe. Njega možete koristiti sa jednom i/ili više kamera, što recimo ne možete na mnogim softverima na Windowsima. Sučelje je vrlo jednostavno. Sve kamere koje vam OS prepoznaje možete „upaliti“ i koristiti. Najviše do 32 kamere, mada tada softver radi relativno sporo. Najbolje radi do 8 ili 12 kamera.

Sve iznad toga zahtjeva jako puno računalne snage i resursa, tako da na prosječnom, pa čak i malo jačem računalu, neće to raditi onako kako je zamišljeno. Vjerujemo da ipak za osobnu upotrebu nećete koristiti više od 4 kamere. Te iste kamere u kombinaciji sa softverom možete koristiti za snimanje i nadzor prostora, možete raditi slike svakih X sekundi, te za analizu. Kakvu analizu? Možete recimo brojati osobe koje ulaze ili izlaze iz kadra. Da li je to precizno ili nije, nismo mjerili, no pretpostaviti ćemo da radi vrlo dobro. Čak možete uključiti polu-automatsko zumiranje kamere koja će vam u ovisnosti o situaciji zumirati kadar. Ovisi u protokolu kojeg koristite sa kamerom.Možete ovaj softver ukomponirati, odnosno upariti sa drugim softverima preko X.10 protokola.

ZoneMinder nije samo jedna aplikacija, nego ju se treba gledati kao skup aplikacija ili alata jer tu imate jako puno dodatnih mogućnosti koje možete a ne morate koristiti. Jedna od spomenutih opcija je brojanje i analiza ljudi. Tu su još i alati za spajanje i upravljanje profesionalnom video i audio opremom, povezivanje sa drugim nadzornim sustavima, spajanje sa IP kamerama i uređajima, mogućnost izrade videa iz skupa slika koje je napravio, mogućnost streamanja videa na FTP server ili lokalno na računalo, mogućnost kompresiranja videa i slika, upravljanje istima … Jako puno toga, pitanje je što vam treba. Aplikacija radi izuzetno brzo jer je napisana u C++,u perlu i PHP-u, te koristi MySQL bazu. Ovaj softver radi dosta dobra i na lošijim računalima odnosno jako dobro koristi računalne resurse. Pretpostavimo da ćete ovaj softver koristiti kada nitko nije na računalu, odnosno kada je računalo u stanju mirovanja, tako da softveru stoje svi resursi na raspolaganju. Stoga, ako imate Linux OS a želite napraviti sustav za video nadzor, neka vam ovo bude prvi izbor za softver.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular