PočetnaSoftverPosao i financijeMitovi o cloud backup rješenjima

Mitovi o cloud backup rješenjima


Izrada sigurnosnih kopija je jedan od osnovnih preduvjeta za adekvatnu zaÅ¡titu podataka. NevaÅŸno da li ste privatni ili poslovni korisnik, ako se ÅŸelite zaÅ¡tititi od gubitka osobnih ili poslovnih podataka izrada sigurnosnih kopija je najbolje rjeÅ¡enje. Kopija podataka na vanjsku jedinicu (tvrdi disk) ili NAS se čini kao najjednostavnije, najefikasnije i moÅŸda najzastupljenije rjeÅ¡enje kada je riječ o privatnim korisnicima i malim ili mikro poslovnim korisnicima. Ali to je daleko od istine i u sljedećih par minuta ćemo vam pokuÅ¡ati dati jedan malo drugačiji pogled na sigurnosnu pohranu podataka u oblak.

 

Ja ću te čuvati, maziti i paziti…

Imati podatke uz sebe, na vanjskom tvrdom disku ili NAS (eng. Network Attached Storage) uređaju nam daje taj iznimno vaÅŸan osjećaj kontrole i sigurnosti. Uređaj je tu, pod naÅ¡im budnim okom i niÅ¡ta mu se ne moÅŸe dogoditi, sukladno tome i naÅ¡i podaci su sigurni. No tvrdi diskovi nisu otporni na kvarove. Kvarovi mogu biti rezultat mehaničkog oÅ¡tećenja, uzrokovani pregrijavanjem tvrdog diska, ali isto tako do kvara moÅŸe doći tijekom normalnog koriÅ¡tenja i sve to u konačnici moÅŸe rezultirati trajnim oÅ¡tećenjem i gubitkom pohranjenih podataka. Dodatno ako slučajno pokupite negdje Rasomware on će vrlo rado Å¡ifrirati sve podatke na vaÅ¡em računalu ali i na svim vanjskim diskovima ili mreÅŸnim lokacijama spojenim s VaÅ¡im računalom. Upravo zbog toga je preporuka drÅŸati dodatnu kopiju podataka u oblaku ili na nekoj drugoj lokaciji/mediju.

No oblak je nekako oduvijek stigmatiziran. Problem s pohranom podataka u oblak je taj Å¡to zapravo ne znamo gdje se naÅ¡i podaci nalaze i to nam ne daje taj vaÅŸan osjećaj sigurnosti. Å toviÅ¡e, umjesto da svoje podatke sačuvamo od trećih osoba, mi ih zapravo predajemo u ruke nekom drugom Å¡to je u potpunom kontrastu s naÅ¡im poimanjem zaÅ¡tite. No oblak nije neÅ¡to novo, godinama koristimo Gmail i Yahoo servise bez da uopće razmiÅ¡ljamo o tome gdje su naÅ¡i podaci i tko im sve moÅŸe pristupiti. Facebook, Dropbox, Instagram, YouTube, TikTok…Popisu nema kraja.

Uz oblak se veÅŸe niz mitova zbog kojih jednostavno ne ÅŸelimo pohranjivati svoje podatke u oblaku. Navest ćemo nekoliko popularnih mitova.

 

Podaci u oblaku nisu sigurni

Prvi i najvaÅŸniji mit na koji nailazimo jest da podaci pohranjeni u oblak nisu sigurni. Naravno, razina zaÅ¡tite će ovisiti o samom servisu ili rjeÅ¡enju koje koristite. Mi ćemo za primjer uzeti N-able Cloud Backup rjeÅ¡enje. Kod N-able Cloud Backup rjeÅ¡enja prilikom aktiviranja sigurnosne pohrane potrebno je definirati ključ za Å¡ifriranje podataka. To je privatni ključ koji sami definirate i bez njega pristup podacima nije moguć.

Naravno, iznimno vaÅŸno je da se ključ za Å¡ifriranje pohrani na sigurno mjesto jer se u slučaju gubitka ključa gubi pristup pohranjenim podacima. Prije slanja u oblak, svi podaci se Å¡ifriraju s 256-bitnom enkripcijom koristeći ključ koji ste sami definirali. Tako Å¡ifrirani podaci se Å¡alju i pohranjuju na odrediÅ¡nu lokaciju. Pristup podacima je moguć samo pomoću ključa za Å¡ifriranje. PruÅŸatelj usluge garantira sigurnost i dostupnost pohranjenih podataka.



Ne znamo gdje se naši podaci nalaze

Kada kreirate svoj račun moÅŸete odabrati i lokaciju pohrane podataka. MoÅŸete birati između nekoliko različitih podatkovnih centara u Europi. Svi podatkovni centri zadovoljavaju najviÅ¡e sigurnosne standarde i garantiraju najviÅ¡u moguću razinu zaÅ¡tite.

 

Nema interneta, nema podataka

N-able Cloud Backup nudi mogućnost i lokalne pohrane podataka. Ako i dalje ÅŸelite imate podatke na svojem vanjskom disku ili NAS (eng. Network Attached Storage) uređaju, N-able Cloud Backup pruÅŸa mogućnost da prilikom inicijalne pohrane podataka napravite lokalnu kopiju podataka i kopiju podataka u oblaku. N-able Cloud Backup se bazira na True Delta tehnologiji. Nakon kreiranja inicijalne kopije podataka biljeÅŸi promjene na razini blokova i samo one blokove koju su se promijenili pohranjuje u oblak.

Za povrat podataka koristi lokalno pohranjene podatke i razliku u blokovima koja se nalazi u oblaku (ovisno o tome koju verziju podataka şelite povratiti) tako da čak i da nemate pristup internetu uvijek moşete pristupiti svojim lokalno pohranjenim podacima. U slučaju problema s lokalno pohranjenim podacima (kvar diska, ransomware itd.) uvijek moşete povratiti svoje podatke direktno iz oblaka.

 

Pohrana i povrat podataka su iznimno spori

Istina je da će povrat i pohrana podataka ovisiti prvenstveno o propusnosti mreÅŸnog sustava i o brzini VaÅ¡e internet veze, no N-able Cloud Backup rjeÅ¡enje ima par dodatnih aduta u rukavu. Inicijalna pohrana će ovisiti o samoj količini podataka i propusnosti vaÅ¡eg mreÅŸnog sustava, no s N-able Cloud Backup rjeÅ¡enjem moÅŸete kontrolirati količinu podataka koju Å¡aljete u oblak kako ne bi u potpunosti opteretili mreÅŸni sustav i onemoguÅŸiti normalni protok podataka. Dostupne su napredne opcije za slanje podataka (eng. seeding) koje mogu dodatno ubrzati i pojednostaviti inicijalnu pohranu. Nakon toga sve se svodi na brzinu kojom se mijenjaju podaci i kako rjeÅ¡enja za sigurnosnu pohranu upravljaju tim promjenama.

O količini promijenjenih podataka će ovisiti i količina podataka koju na dnevnoj bazi Å¡aljete u oblak. Prilikom kreiranja prve sigurnosne kopije kopiraju se svi podaci označeni za pohranu (eng. Full backup). Svaki sljedeći posao pohrane biljeÅŸi samo izmjene koje su se u međuvremenu dogodile i samo izmijenjene podatke Å¡alje u oblak (eng. Incremental backup). N-able Cloud Backup je baziran na True delta tehnologiji i prosječna veličina izmijenjenih podataka (ako se na primjer radi o poslovnom sustavu s puno izmjena na dnevnoj bazi) je 0,1%. Na količinu od 500GB podataka za pohranu, dnevna razlika odnosno veličina izmijenjenih blokova iznosi 0,500GB. Da bi prebacili količinu od 0,500GB podataka unutar jednog sata dovoljana vam je brzina od 1,1Mbit/s.



Sigurnosna pohrana je vaşna, ali povrat podataka je još vaşniji

Povrat podataka je kada stvari postaju ozbiljne. Tu moÅŸemo povući crtu između izrade kopije podataka i sigurnosne pohrane podataka. Kada ručno kreiramo kopije podataka, oporavak odnosno povrat će prvenstveno ovisiti o frekvenciji kojom smo kopirali podatke i o tipu problema na koji smo naiÅ¡li. Å to ako ste obrisali neki vaÅŸan dokument ili direktorij, a zadnju kopiju ste napravili prije tjedan dana? Å to ako trebate hitno povratiti podatke, ali niste ponijeli svoj vanjski disk sa sobom? Å to ako vam se sruÅ¡ilo kompletno računalo, fiskalna kasa, server i trebate hitno oporaviti sustav kako bi mogli nastaviti s poslom?

S N-able cloud backup rjeÅ¡enjem moÅŸete brzo i jednostavno povratiti sve svoje podatke u bilo kojem trenutku i na bilo koju lokaciju. Bez obzira da li se radi o jednoj .pdf datoteci, kompletnom direktoriju, e-mail poruci ili kompletnom operativnom sustavu. Bez obzira na to gdje se nalazite uvijek moÅŸete pristupiti svojim podacima putem web preglednika i povratiti sve izgubljene ili obrisane podatke u najkraćem mogućem roku. Ako vrÅ¡ite sigurnosnu pohranu nekoliko puta dnevno količina izgubljenih podataka se moÅŸe svesti na minimum.

N-able Cloud Backup je ‘cloud-first’ rjeÅ¡enje za sigurnosnu pohranu podataka. Jednostavno je za koriÅ¡tenje i implementaciju. Primarni prostor za pohranu podataka je u oblaku i uključen je u cijenu rjeÅ¡enja, a brigu o pohranjenim podacima i o kompletnom sustavu vodi proizvođač. Na Vama je samo da odaberete podatke za koje ÅŸelite vrÅ¡iti sigurnosnu pohranu i odaberete frekvenciju pohrane podataka. S N-able cloud Backup rjeÅ¡enjem moÅŸete vrÅ¡iti pohranu za fizičke i virtualne strojeve (radne stanice, serveri, laptop računala) i Microsoft 365 Exchange sustav. N-able Cloud Backup je idealno rjeÅ¡enje za korisnike koji nemaju svoju infrastrukturu ili jednostavno ne ÅŸele dodatno ulagati u infrastrukturu i voditi brigu o sustavu za pohranu podataka. Besplatnu trial verziju moÅŸete otvoriti OVDJE.

U slučaju da zatrebate pomoć s testiranjem ili bilo kakve dodatne informacije slobodno nas kontaktirajte telefonom 01 5790-321 ili putem e-mail poruke na info@nestec.hr.

Piše: Siniša Vojtek


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular