PočetnaSoftverPosao i financije10 savjeta za freelancere koji planiraju raditi od kuće

10 savjeta za freelancere koji planiraju raditi od kuće


Freelancing je sve popularniji u Hrvatskoj te tako napokon možemo reći kako smo počeli u tom segmentu slijediti ostatak svijeta. Naime, u SAD-u će freelanceri držati gotovo 50 posto tržišta, odnosno imat će 50 posto udjela u sveukupnom broju radnika. Kod nas se postotak freelancera u odnosu na ostale radnike može vrlo vjerojatno brojati u promilima, ali svakako je pozitivno što stvari idu na bolje.

Nedavno smo pisali o tome koje su najbolje platforme za freelancere te smo vrlo detaljno obrazložili čemu služi koja platforma i na koje sve pogodnosti mogu računati oni koji joj se priključe. Freelancerstvo zahtjeva od osobe da u potpunosti promijeni svoj pogled na biznis te je svaki savjet za početnike više nego dobro došao. Danas ćemo tako navesti 10 savjeta za nove freelancere, koji se tek odlučuju da krenu putevima freelancerstva. Vjerujemo kako će svaki savjet dobro doći onima koji traže prvi posao na nekoj od freelance platformi, ali i onima koji su već uspjeli ugrabiti nekoliko poslova. Evo koji su to savjeti freelancerima:

 

pisac freelancer

Ne podcjenjujete vlastite vještine

Većina novih freelancera smatra kako zna ili više ili manje nego što zaista znaju. Nažalost, oni kvalitetni često su u zabludi za znaju manje nego što zaista znaju. Morate postati svjesni svojih sposobnosti i zadataka koje možete obaviti za potencijalnog klijenta. Naime, ako ćete težiti manjim projektima gdje se traže oskudnije vještine, sasvim je logično da ćete manje zaraditi i da ćete imati manje reputacije. No, ako se uhvatite u koštac s projektima u kojima se zahtijeva stupanj znanja koji realno vi imate, ali ga niste svjesni – onda ste na dobitku.

Druga važna stvar kod podcjenjivanja vlastitih vještina jest neshvaćanje freelancer tržišta. Naime, velike freelancer platforme na raspolaganje vam nude desetke tisuća različitih projekata, u kojima klijenti traže različite stupnjeve vještina i različita znanja. Ne brinite, na tim platformama zasigurno postoji projekt koji je dobar za vas i koji zadovoljava vašu trenutnu razinu znanja i vještina. Potrudite se pronaći takav projekt, jer svaki dobra recenzija u početku super je alat za pridobivanje novih klijenata.

 

Osjećaj neugode znači da rastete

Ova se točka nastavlja na prethodnu, jer je usko povezana s vašim trenutnim vještinama. Kada jednom osvijestite koje je trenutno znanje i koje sve vještine posjedujete, morate shvatiti da ćete prije ili kasnije morati ili naučiti nove vještine ili usavršiti postojeće. Rekli bi razni life treneri da ćete morati izaći iz svoje vlastite zone komfora, kako bi sebi omogućili daljnji rast. Stoga, nije loše ponekad uzeti neki projekt koji zahtjeva upoznavanje neke nove vještine, odnosno koji od vas traži da provedete nekoliko sati kako biste naučili neku novu vještinu.

Srećom, danas postoji internet na kojem je moguće naći sve potrebne informacije. Tako, ćete u svega nekoliko klikova pronaći rješenje za svaki problem koji je stavljen pred vas (osim ako niste neki istraživač pa iznad vas nema puno ljudi u hijerarhiji koji bi napisali nešto pametno o problemu koji vas muči). Činjenica, da imamo znanje na dohvat ruke omogućava nam da se oslobodimo straha i prihvatimo neke projekte kojih se bojimo. Strah je sasvim normalan, no ako se nećemo bojati i ako nećemo prihvaćati nove izazove – zauvijek ćemo ostati zarobljeni na našem trenutnom znanju, vještinama i poslovima. Valja još nadodati kako za vaš osobno rast možete iznaći iz zone komfora na nekim drugim segmentima života. Primjerice, možete početi ranije ustajati, trenirati jogu, preseliti se na neku rajsku plažu, itd. Samo mašta je granica, a svaki novi cilj mora vas voditi stepenicu više u (freelancerskom) životu.

 

pametni satovi

Shvatite da je vrijeme vaš najvažniji resurs

Ako vam freelancer biznis krene sjajno pa dobijete hrpu novih klijenata – ubijat ćete se od posla. Ubijanje od posla izbjegli ste time što ste dali otkaz na regularnom poslu i postali freelancere. Zar sada želite povratak na staro? Morate postati svjesni kako imate samo 24 sata dnevno na raspolaganju, a od kojih bi bilo pametno odvojiti 8 sati na spavanje i barem 2 sata na razbibrigu s prijateljima i obitelji. Dakle, ostane vam maksimalno nekih 14 sati u koje ne možete zgurati 10 projekata (bez obzira da li imate ninja nivo organizacijskih vještina). Stanite na kočnicu i dobro razmislite koje projekte možete izvesti i koji je krajnji rok za ostvarenje ciljeva.

Jedna je velika stvar koji svi klijenti mrze – probijanje dogovornih rokova. Nikako nemojte ulaziti u poslove za koje već unaprijed znate da ih nećete stići obaviti. Jednostavno, nećete nigdje pronaći dodatnog vremena za te ciljeve, jer ste ionako u stalnoj gužvi. Stoga, ne obećavajte finalne rokove koje ne možete ostvariti. Na taj čete način zadržati povjerenje klijenata, eliminirat ćete depresiju i vremensku stisku, a i postojeći klijenti će biti iznimno zadovoljni kada ima rad dostavite i prije dogovorenog roka.

 

Fokusirajte se na uski krug djelatnosti

Skoro pa nitko ne voli ljude koji se u sve razumiju i koji o svakoj temi imaju nešto za reći. Generalno, to znači da znaju sve o svemu, ali zapravo o ničemu ne znaju jako puno. Naše vremensko ograničenje života tjera nas da se još u tinejdžerskom dobu odlučimo što ćemo raditi u ostatku života. Neki odaberu ono što iz zanima, neko ono što je profitabilno, a neki kasnije tijekom života mijenjaju svoje radne sposobnosti u ovisnosti o željama. Bilo kako bilo, stručnjak se postaje konstantnim ponavljanjem jede te iste djelatnosti, a ne šaranjem u različita područja. Netko je jednom rekao: nisi stručnjak ako nekoliko tisuća puta radiš novu stvar, već ako nekoliko stvari radiš nekoliko tisuća puta.

Na svoju freelancersku karijeru morate gledati kao na biznis za koji želite da preraste u brend. Važno je već na samom početku odabrati nekoliko područja u kojima želite raditi i to usavršavati s mjesecima i godinama. Najbolje bi bilo raditi ono gdje već imate prethodnog iskustva jer onda ste upoznati s tim područje. Ipak, ako smatrate da vam freelancerski život nudi neku novu priliku za razvoj novih vještina – svakako se u njim okušajte. Ako s vremenom shvatite da u njima ne uživate i da niste dobri – vratite se na ono što znate raditi.

 

Pokrenite blog ili website

Velika je vjerojatnost da će vas žrvanj freelancer platformi na početku prožvakati i ispljunuti. Naime, konkurencija na tim platformama je žestoka, a kada u obzir uzmemo kako su te platforme dostupne svima svugdje u svijetu – stvari se još dodatno kompliciraju. Jednostavno, ubrzo ćete shvatiti kako vam kvalitetan profil na tim platformama neće biti dovoljan za konstantni priljev novih klijenata pa ćete se morati baciti u potragu za novim načinima pridobivanja klijenata.

Vjerujemo kako će vam većina freelancer stručnjaka sugerirati kako pokretanje vloga ili vlastite web stranice nije nimalo suluda ideja. Naime, imanje vlastite portfolio stranice može vam samo pomoći u pridobivanju više pažnje klijenata i stjecanju povjerenja u vas. Zahvaljujući današnjim alatima i dostupnosti različitih sustava, izgradnja web stranice ne mora biti skupa, ali ni dugotrajna. Investiranje vremena ili novca u stvaranje vlastite web stranice kroz vrijeme bi se trebalo pokazati kao pametna investicija. Dakle, novi freelanceri ne štedite na marketingu jer on je krivac za vaše nove klijente.

 

Uvijek sklapajte ugovore

Freelancer svijet ima neka svoja pravila poslovanja, koja su nerijetko slična onima iz biznis svijeta, ali ipak imaju neke svoje zakonitosti. Jedna od njih je da se morate osigurati kako na kraju odrađenog posla ne biste ‘izvisjeli’ kod klijenta. Dakako, tu prije svega mislimo na plaćanja nakon što predate završen projekt. No, postoji i jedna druga tlaka na koju nailaze mnogi freelanceri, a to su – naporni klijenti. Naime, postoji hrpa klijenata koja će uvijek nakon nekog završenog posla tražiti od vas da još nešto dodatno sredite iako to nije bilo u početnom planu kada ste dogovarali posao i cijenu.

Sve gore navedeno razlog je da jasno definirate ciljeve i detalje posla kojeg dogovarate. Konkretno, točno se dogovorite što ćete sve napraviti, u kojem ćete obliku predati rad, koja će biti njegova cijena i koliko ste se spremni prilagoditi željama klijenta. Bez strogo definiranih uvjeta postoji velika šansa da ćete se naći u škripcu u kojem ćete morati ili prisilnim metodama tražiti novac ili dorađivati projekt u beskonačnost. Jasno definirani kriteriji suradnje put su ka uspješnom poslu. Kada ispunite sve ono što se obećali prilikom dogovara, na klijentu je da vam plati ono što je obećao – i to je to.

 

Prikažite samo usko specijalizirane radove

Kada ćete prvi puta popunjavati vaš freelance profil, vjerojatno ćete pomisliti kako je najbolje da stavite što više radova u svoju portfolio, kako bi potencijalni klijenti vidjeti da imate širok raspon znanja. No, to je uglavnom pogrešna taktika. Naime, kao što smo već prije rekli – važno je fokusirati se na samo jedan dio tržišta i tamo tražiti svoje ‘mjesto pod suncem’. Krcanje portfolia raznobrojnim bitnim i nebitnim radovima, smanjit će njegovu kvalitetu i baciti određenu ljagu na manje kvalitetne projekte.

Fokus portfolia mora biti jasno usmjeren u područje u kojem želite raditi. Dakle, nije važno što posjedujete dobre vještine dizajniranja ili pisanja, ako se želite baviti programiranjem. Klijenta će zanimati što vi znate isprogramirati i kako možete svoje programersko znanje uklopiti u njegov projekt. Ako će vaš portfolio biti krcat radovima iz razno raznih područja, klijent bi mogao steći dojam kako radite sve i svašta kako biste preživjeli – što sugerira kako niste stručnjak za područje u kojem on traži vaše usluge. Razmislite dobro što ćete staviti u svoj portfolio.

 

posao kod kuće

Budite transparenti s klijentima

Nitko ne voli muljatore, a ponajmanje svijet freelancera. Ono što je fantastično u svijetu freelancera što se potencijalni muljatori vrlo brzo otkriju i budu sankcionirani od strane platforme ili drugih korisnika. Naime, sve što oni pokušaju smuljati netko će negdje otkriti, jer na internetu o svemu postoji pisani trag koji je moguće pronaći. Podaci pokazuju kako životni vijek muljatora nije dugačak i zbog toga je potrebno izbjegavati svaku muljažu.

Važno je da budete transparentni sa svojim klijentima jer ćete tako zadobiti njihovo povjerenje i lakše će vam davati posao. Realno gledajući, osoba koja je u potrazi za freelancerom želi znati kome će dati svoj novac i što može očekivati zauzvrat. Ako vi tu osobu pokušate prevariti na bilo koji način, ona će zauvijek izgubiti povjerenje u vas – a velika je vjerojatnost da će loš glas o vama proširiti internetom. Znate onu frazu: loš glas daleko se čuje. Apsolutno istinito, posebice za svije freelancera. Svojem klijentu predstavite detaljno svoja znanja, recite mu što znate napraviti i kada planirate završiti svoje projekte. Naletio sam već nekoliko puta na osobe koje kažu kako su ih zbog iskrenosti (“moram na godišnji”) znali nagraditi dodatnim novcem (iznad dogovorene cifre). Klijenti su super, ako se i vi ponašate razumno.

 

Naučite kvalitetno upravljati budžetom

Život freelancera je jedna velika avantura, koja jednog dana možete donijeti 3 nova klijenta, ali isto tako može donijeti mjesec dana bez ijednog novog klijenta. U freelancer svijetu nikada ne znate kada ćete dobiti neki posao, odnosno kada će vas netko angažirati. Ovo je posebno teško u samom početku kada nemate puno recenzija na svoj rad pa klijenti još nemaju povjerenja u vas. Bilo kako bilo, morate računati da će biti razdoblja kada će novi klijenti pljuštati na sve strane, ali će isto tako i biti suša kada ćete gorjeti za željom da vam netko da neke ‘mrvice’ za odraditi.

Planiranje budžeta jedna je od najvažnijih vještina freelancera, posebno onih koji se tek upuštaju u takav način poslovanja. Preporuka je da u freelancer svijet ne krećete bez stalnog posla ili bez određene ušteđevine jer stvari se u početku jako sporo razvijaju. Na prve ćete klijente možda čekati 2-3 mjeseca, a za to vrijeme trebate nekako preživjeti i platiti račune. Siguran put u freelancer svijet u ovom je slučaju ostanak na redovnom poslu, tako dugo dok ne skupite određeni broj stalnih klijenata z freelance biznisu. Čak i kasnije, kada ćete imati hrpu klijenata, morate paziti na to gdje i kako trošite novac jer može vam se dogoditi da vam netko otkaže suradnju i nastanu rupa u proračunu.

 

posao na internetu

Pogreška je samo lekcija za budućnost

Da, greške vas moraju itekako plašiti i morate ih izbjegavati što bolje možete. No, prije ili kasnije dogodit će vam se neka pogreška i baciti vas u očaj. No, nemojte ‘udarati glavom o zid’ jer greške su sastavni dio puta do uspjeha – pa tako i u svijetu freelancera. Svaka greška koju napravite samo je znak da pokušavate, da izlazite iz svoje zone komfora i da ćete jednog dana ostvariti novi veliki cilj. Dakle, greške nisu strašne – osim kada utječu direktno na zadovoljstvo klijenta.

Ako ste već napravili neku kobnu grešku i klijentu ne možete isporučiti dogovorenu uslugu ili proizvod – morate priznati svoju grešku. Većina klijenata prvo će se naljutiti na vas, ali će shvatiti situaciju u kojoj ste se našli i zašto ne možete isporučiti proizvod – ako iskreno priznate da ste napravili grešku. Dakako, povrat novca (ili nenaplaćivanje) u tom slučaju najbolja je solucija koja može popraviti stvar. Također, možete ponuditi neku zamjensku uslugu, odnosno pomoć kako bi se navedeni problem riješio na najbolji mogući način. Neki će klijenti to odbiti, drugi će objeručke prihvatiti. Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, svi griješimo – ali svaka greška mora nam biti putokaz za nove uspjehe.

 

Zaključak

Freelance svijet nudi mnoštvo zadovoljstva, ali mnoštvo izazovnih situacija. Može se reći kako živite u stalnoj nesigurnosti – da li ćete dobiti novi projekte, hoćete li stići sve odraditi na vrijeme, da li ćete imati dovoljno budžeta da platite ono što trebate platiti, itd. Ipak, s druge strane ulaskom u freelance svijet eliminirate neke iritantne karike u regularnom poslovanju – napornog šefa koji stalno traži da ostanete prekovremeno, kolege koji nesmetano ulaze u vaš ured i prekidaju vas u poslu, zakrčene urede u kojima vlada nered i koji nisu nimalo poticajni za rad, itd.

Freelancerstvo vam omogućava da radite s rajskih plaža, da sami organizirate svoje radno vrijeme, da odete na pauzu kada želite, da spavate koliko želite, itd. Ipak, ključ uspjeha je u organizaciji vremena i posla, a svi koji u tome ne uspiju neće preživjeti freelance biznis. Nadamo se kako će vam 10 gore navedenih freelance savjeta pomoći da se uključite u freelance svijet i da izgradite svoj uspjeh o kojem tako dugo maštate.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular