PočetnaSoftverMust HaveŠto se događa s Windowsima 11? Uočen je novi bug koji pogađa...

Što se događa s Windowsima 11? Uočen je novi bug koji pogađa File Explorer


Windowsi 11 polako postaju sve popularniji i mnogi korisnici čekaju dolazak 2022. godine kad bi se prelasci na novi operativni sustav polako trebali intenzivirati, a također se željno iščekuje početak korištenja Android aplikacija.

Iako sve vezano uz Winowse 11 zaista zvuči sjajno, pokazuju se istinitima tvrdnje kako bi s prelaskom na novi operativni sustav ipak trebalo pričekati. Slično stajalište često se može pročitati na raznim web platformama gdje iskusniji korisnici i stručnjaci preporučaju da se s prelaskom ili nadogradnjom na Windows 11 pričeka neki povoljniji trenutak. S pravom su dani takvi savjeti jer vidimo da se od 5. listopada, kada su Windowsi 11 postali dostupni na tržištu, pa do danas pojavilo dosta informacija o greškama i bugovima.

Najnoviji bug vezan je uz File Explorer čije izrazite promjene u dizajnu i funkcionalnosti ipak nisu dobro prihvaćene kod dijela korisnika. Radi se o središnjem alatu za upravljanje datotekama i mapama u Windowsima 11, a Microsoft se odlučio na primjenu njegove drugačije strukture. Upravo se spomenuti bug događa zbog nastalih promjena u File Exploreru i vezan je uz tzv. kontekstualni izbornik (context menu).

windows 11 tražilica
Windows 11 tražilica

O čemu se ovdje radi?

Kontekstualni izbornik pojavljuje se kada s desnom tipkom miša kliknemo na određenu datoteku ili mapu i na Windowsima 11 izgleda poprilično drugačije u odnosu na onaj stari unutar Windowsa 10.

Bug koji je prisutan prilikom otvaranja ovog izbornika usporava rad računala te je sam Microsoft to potvrdio. U većini slučajeva bug se manifestira kao zastoj od sekundu ili dvije prilikom odabira pojedine opcije. Također je primijećeno kako nakon klika s desnom tipkom miša Windowsima treba vrlo kratko vrijeme za prilagodbu veličine izbornika koji se otvara te ponekad dio dostupnih gumbova zapne na učitavanju od nekoliko sekundi.

Problemi ove vrste možda nisu toliko očiti na snažnijim računalima, no na računalima sa skromnijim performansama zastoji unutar File Explorera ili na radnoj površini mogu trajati i duže.

Dobre su vijesti kako Microsoft već sprema zakrpu za problem s File Explorerom u obliku ažuriranja pod nazivom Build 22478 koje je još u fazi testiranja. Ažuriranje će isto tako donijeti još neke promjene kod File Explorera koje bi trebale utjecati na njegove performanse te spriječiti buduća rušenja prilikom izvršavanja kompleksnijih zadataka na računalu.

Očito se pokazalo kako su odluke o redukciji gumbova, davanju prioriteta opcijama koje se najčešće koriste te smještanju ostalih opcija pod izbornik „Show more options“ kod kontekstualnog izbornika uzrokovale više problema nego koristi.

Potrebno je čitatelje podsjetiti na činjenicu kako su odmah nakon izlaska Windowsa 11 već bili uočeni problemi s File Explorerom. Radilo se o tzv. „curenju memorije“ kod File Explorera gdje je u svom radu koristio previše radne memorije za izvršenje zadataka. To se događalo nakon  njegovog zatvaranja jer bi se u tom trenutku iskorištavanje RAM-a nastavilo i jedini način za prekid ovog procesa bilo je ponovno pokretanje File Explorera iz Task Managera (Upravitelj zadataka) ili ponovno pokretanje računala.

Windows-11-Start

Mnogi su korisnici izvijestili kako se kod ovog problema količina korištenih RAM-a znala povećati čak do 1 GB i potrebne su stalne provjere u Task Manageru kako bi se mogla pratiti i otkloniti poteškoća.

Korisnicima koji koriste Windows 11 operativni sustav može se savjetovati da otvore Task Manager (tipkovni prečac Alt+Ctrl+Delete). Unutar njega naći će File Explorer na popisu otvorenih aplikacija. Potrebno je desnom tipkom miša kliknuti na File Explorer i iz novootvorenog izbornika kliknuti na „Restart“. Na taj način se ručno može osloboditi memorija ako ste utvrdili da imate navedeni problem.

Ručno otklanjanje problema nije trajno rješenje i potrebno je pričekati novo ažuriranje za Windowse 11 koje bi, nadajmo se, trebalo poboljšati rad File Explorera.

Windowsi 11 su, osim problema s File Explorerom, imali utvrđene probleme s AMD Ryzen procesorima. Izdana je bila obavijest kako zbog novog operativnog sustava performanse navedenih procesora padaju u nekim slučajevima i do 15 posto. Ažuriranje koje je bilo izdano sredinom listopada još je dodatno pogoršalo situaciju i uzrokovalo produženje latencije i lošiju izvedbu u radu procesora, no kasnije ažuriranje od 21. listopada uspjelo je riješiti sve probleme.

Microsoft je također potvrdio probleme s radom pisača u Windowsima 11. Greška se pojavljuje u dvije varijante koje sprječavaju instalaciju. U prvoj varijanti nije moguće instalirati pisač ako se uređaj spaja s njime putem HTTP veze. U drugoj varijanti problemi su s instalacijom pisača kad se ona pokušava putem Internet Printing Protocola.

Navedene problemi i bugovi koji su prisutni na Windowsima 11 nisu jedini. U službenom popisu problema koji je izdan na Microsoftovoj web stranici vidljivo je da novi operativni sustav ima određeni broj poteškoća i grešaka. One su većinom otklonjene, ali svima je jasno kako se ipak radi o većem broju unutar vrlo kratkog vremena od izlaska Windowsa 11 na tržište.

To nije ništa zabrinjavajuće i tako kompleksni sustavi kao što su Windowsi 11 odmah nakon izlaska imaju određeni period prilagodbe u kojem se utvrđuju poteškoće te se obrađuju prijave problema od strane korisnika.

Windowse 11 dugo smo čekali i s pravom se pokazalo da se radi o operativnom sustavu koji donosi mnogo noviteta i drugačije korisničko iskustvo, no u ovom trenutku svima koji planiraju napraviti prelazak ili nadogradnju savjetuje se da pričekaju prolazak ove inicijalne faze gdje se još mnoge stvari testiraju i popravljaju.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular