PočetnaSoftverMust HaveNove, ''sočne'' vijesti vezane za nadolazeći Android ''Q'' 10!

Nove, ”sočne” vijesti vezane za nadolazeći Android ”Q” 10!


Sretni vlasnici Google Pixel pametnih telefona već imaju mogućnost isprobati prve dvije beta verzije najnovije iteracije Android operacijskog sustava koja je već neko vrijeme poznata pod slovom ”Q”. No to nije sve. Google je prije nekoliko dana svojim korisnicima dao mogućnost skidanja i korištenja i treće beta verzija Androida 10!

Treća beta bit će dostupna za puno više pametnih telefona (neke računice govore o broju od dvadeset i tri uređaja), odnosno više od dvostruko više nego što je to bio slučaj prošle godine kada je Google tržište i korisnike upoznavao sa Androidom ”P”.

O kojim sretnim dobitnicima se radi?

  • Asus Zenfone 5z
  • Essential PH-1
  • HMD Global Nokia 8.1
  • Huawei Mate 20 Pro
  • LG G8
  • OnePlus 6T
  • Oppo Reno
  • Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL
  • Realme 3 Pro
  • Sony Xperia XZ3
  • Tecno Spark 3 Pro
  • Vivo X27, NEX S, NEX A
  • Xiaomi Mi Mix 3 5G, Mi 9

android q tips

Inovacije na Androidu ”Q”

Svaki idući Android operacijski sustav logično u sebi ima neke nove mogućnosti i opcije koje starije verzije nisu imale. Iako se ne radi uvijek o grandioznim nadogradnjama (primjer toga je recimo prijelaz sa Androida Nougat 7.1 na Android Oreo 8.0) svaka novija nadogradnja ipak donosi barem nešto novo. Isto je i sa Androidom ”Q”, što se moglo i vidjeti iz dosada postojećih beta verzija.

Novine i inovacije su nešto što obilježava Android od njegovog nastanka. Nove stvari, bez obzira o kako se naizgled sitnim i neznatnim nadogradnjama radilo, su nešto što će korisnike uvijek privući. Google je toga itekako svjestan te je svoje novo predstavljanje Androida ”Q” počeo sa ekosustavom. U svijetu postoji više od 180 proizvođača Android uređaja.

Velik broj novih tehnologija koje su dosad primjenjivane na pametne uređaje širom svijeta u tome su uspijevale zahvaljujući Android pametnim telefonima. Drugim riječima, Android pametni uređaji (telefoni, tableti, pametni satovi) su na neki način veleposlanici i tehnnologije u svijetu. Ova godina bi po predstavljanju tehnologije Android uređaja trebala biti još više upečatljiva.

Proizvođači bi korisnike trebali zapanjiti i oduševiti novim tehnologijama, a korisnici bi na to trebali uzvratiti povećanom stopom kupnje uređaja (i naravno zadovoljstvom nakon kupnje, na obostrano zadovoljstvo Googlea i proizvođača).

Ova godina trebala bi, barem prema predviđanjima koje je dao Google, biti godina-začetnik u savitljivim, pametnim telefonima. Huawei i Samsung su svijetu već predstavili svoje Huawei Mate X, odnosno Samsung Galaxy Fold ”savitljivce”. Istina, njima se baš i nisu najbolje proslavili, barem ne zasad, no na greškama se uči.

Toga je opet svjestan i Google koji je spreman pružiti maksimalnu podršku proizvođačima. Ovo bi značilo da će novi, savitljivi telefoni u sebi automatski imati Android ”Q” i podršku za 5G mrežnu povezivost koja je ”po defaultu” integrirana u Android ”Q” OS.

 

Jedna od najzanimljivijih mogućnosti bit će ”wide” prilagodba YouTube Livea

Kada govorimo o novitetima koje nam Google sprema sa svojim ”Q”-om, onda svakako ne smijemo zaboraviti spomenuti novinu u pogledu funkcija podnaslova za YouTube Live. Naime Android ”Q” bi u sebi trebao imati prilagodbu za nove YouTube funkcije za prijenos uživo. O čemu se zapravo radi? Radi se o tome da će nova mogućnost dopuštati korisnicima prepisivanje i stvaranje podnaslova u stvarnom vremenu na bilo koju vrstu zvuka koji dolazi za vrijeme ”streaminga” videa, bez obzira na to radi li se o osobnim videozapisima ili videozapisima koji se odvijaju ”offline”.

Ovo u stvari znači da ćemo s novim Androidom ”Q” imati podnaslove za prijenose uživo, što će biti ostvarivo zahvaljujući arhivi od samo 80 MB. Osim toga, Google obećaje da iz korisnikovog pametnog telefona neće izaći niti jedan zvukovni ”streaming”.

 

Novine u vezi Smart Reply funkcije

Još jedna mogućnost koju je Google dosad poboljšao je i Smart Reply ili mogućnost ”pametnog” odgovora. Sve aplikacije koje se koriste za slanje i primanje poruka sada mogu korisniku predložiti odgovore za koje aplikacija smatra da se radi o najprikladnijim, ovisno o situaciji, nego će imati dodatnu funkciju: aplikacija će korisniku predložiti određen broj dodatnih mogućnosti koje korisnik može odabrati, a koje se odnose na poruku koju je korisnik upravo dobio.

Najbolje kako se ovo može objasniti je na primjeru. Recimo da korisnik dobije poziv za poslovni sastanak na nekoj lokaciji u gradu. Nakon što je to dobio u poruci, osim brojnih drugih ”pametnih” odgovora koji će biti prikazani u obavijesti korisnik će vidjeti tipku koja će ga voditi izravno u Google Kartu na kojoj će biti izravno prikazana adresa te lokacije. Sve ovo bi se trebalo moći odvijati brzo i trebalo bi biti maksimalno jednostavno za korisnika, bez obzira na njegovo poznavanje tehnologije. Uz to, nove ”Smart Reply” mogućnosti trebale bi biti dostupne u izvanmrežnom načinu rada.

android 10

Mračna tema dolazi na Android ”Q”

Nakon puno špekulacija i kalkulacija određeno je da će Android ”Q” dobiti i dugoočekivanu tamnu temu. No nismo imali prilike vidjeti nikakve fotografije te ne možemo zasad reći kako tamna tema izgleda.

 

Nova poboljšanja u vezi sigurnosti i privatnosti korisnika

Trenutno su sigurnosne mjere koje Android uređaji imaju u sebi vrlo brojne, raznolike i neke od njih su rezervirane samo za Android OS. Ipak, Android ”Q”, prema onome što govori Google, bi trebao mjere sigurnosti i zaštite privatnosti korisnika odvesti na novu razinu. Najveća pozornost bit će posvećena lokalizaciji uređaja i mogućnostima aplikacija. Osim toga Google obećaje brže i ujednačenije nadogradnje za svoje uređaje. Navodno će od Androida ”Q” uređaji imati mogućnost nadograđivanja ”u pozadini”, putem ”On The Go” nadogradnji.

 

”Voice Focus” način rada

Još jedna od novosti koje će ”Q” imati u sebi bit će nova glasovna mogućnost ili ”Focus Mode”. Radit će se o mogućnosti uz pomoć koje će korisnik moći onemogućiti one aplikacije koje bi mogle utjecati na korisnikovu pažnju (otud i naziv) i time uzrokovati na ”fokus” korisnika.

Vrijeme kada će Android ”Q”, odnosno njegova ”puna” i službena verzija biti dostupna polako se bliži. Nova beta verzija operacijskog sustava donosi nove stvari i još veći uvid u ono što bi konačna verzija OS trebala sadržavati. Možemo sa sigurnošću zaključiti kako će i ova jesen biti jako zanimljiva.

I na kraju možda i najvažnije pitanje, kako đe se Android Q zvati? Nema puno kolača i deserta sa početnim slovom Q. Za sada možemo samo nagađati, al evo nekoliko ideja:

Queen of Puddings
Quiche
Quesito
Quindim
Queijadas

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular