PočetnaSoftverMust HaveJoš uvijek koristite Windows 7? U tom slučaju obratite pozornost na neke...

Još uvijek koristite Windows 7? U tom slučaju obratite pozornost na neke od sigurnosnih postavki!


Siječanj prošle godine označio je kraj Microsoftove podrške za Windows 7. Windows 10 nametnuo se kao novi operacijski sustav i korisnici su bili prisiljeni napraviti prelazak. Iako proces prelaska na novi proizvod traje nekoliko godina jer je Windows 10 pušten u slobodnu prodaju u srpnju 2015. godine, podaci s kraja 2020. godine su pokazali kako se još nešto manje od 10 posto korisnika i dalje služi sa sustavom Windows 7. Potrebno je reći kako je prestala podrška i za Windows 8, dok je verzija Windows 8.1 još uvijek aktualna i podrška za nju traje do siječnja 2023. godine.

Prelazak na Windows 10 se svakako preporuča jer gubitak Microsoftove tehničke podrške znači i gubitak daljnjih dostupnih ažuriranja, a to uključuje i sva sigurnosna ažuriranja i zakrpe. Ostankom na starom operativnom sustavu povećava se mogućnost malware i hakerskih napada i veliki broj njih je upravo usmjeren na računala koja nemaju potrebnu razinu zaštite.

Postoji određeni broj korisnika koji možda ne želi raditi dodatne troškove i nema problem s radom u sustavu Windows 7, ali u tom slučaju moraju biti svjesni mogućih posljedica. Izostanak Microsoftove podrške je svakako veliki hendikep, ali postoje neke radnje koje se takvim korisnicima preporučuju i koje mogu biti korisne kao alternativni pristup sigurnosti računala.

Windows 7 ima ugrađenu sigurnosnu zaštitu, ali preporuča se instalacija dodatnog antivirusnog programa. Bezobzira na popularnost sustava Windows 10, mnoge tvrtke koje proizvode antivirusni softver još uvijek pružaju podršku za Windows 7.

Svakom aktualnom korisniku sustava Windows 7 preporučuje se čišćenje starih i nepotrebnih aplikacija i datoteka s računala. Time se može značajno smanjiti i limitirati mogućnost napada. Istodobno je korisno označiti aplikacije i programe koji se smatraju sigurnima, a blokirati ostale prema potrebi.

Posebno se preporučuje podesiti koje se aplikacije i programi mogu koristiti na javnoj, a koje na privatnoj mreži. Dodatni korak može biti i otvaranje zasebne virtualne privatne mreže (VPN) gdje je pristup mreži ograničen samo na određene korisnike i daje veću razinu privatnosti.

Kod instalacije novih softvera treba obratiti pozornost ako još uvijek koriste ili imaju podršku za Windows 7. One koji nemaju svakako treba izbjegavati.

windows 7 računala

Dobro je spomenuti kako Office 2007 nema više Microsoftovu podršku. To se odnosi i na Office 2010 gdje podrška postoji samo unutar paketa Office 365.

Korisnici sustava Windows 7 bi trebali ažurirati lozinke. Pomoć u izradi jakih i jedinstvenih lozinki mogu pružiti alati poznati i kao „password manageri“.

Na sustavu Windows 7 ne bi se smjelo koristiti preglednik Internet Explorer. Microsoftova podrška prestala je i za njega pa bi zbog sigurnosti od virusa i malwarea trebalo koristiti druge web preglednike koji i dalje imaju podršku i prilagođeni su radu za Windows 7.

Posljednji savjet je da se u radu na sustavu Windows 7 koriste obje vrste korisničkih računa: standardni i administratorski. Standardni korisnički račun je bolje koristiti za svakodnevnu upotrebu i rad na računalu jer se s njime ima pristup samo osnovnim postavkama računala. Administratorski korisnički račun ima pristup svim postavkama računala i njime bi se trebalo služiti samo kod instalacije novih programa i aplikacija ili važnijih podešavanja sustava.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular