PočetnaSoftverMust HaveiOS ili Android? Koji je bolji odabir za Vas?

iOS ili Android? Koji je bolji odabir za Vas?


Stvari koje treba imati na umu prije kupovine uređaja s iOS ili Android operacijskim sustavom!

Bez obzira kupujete li prvi puta u svome životu pametni telefon ili samo ”nadograđujete” stari, ono što se vjerujem velik broj kupaca i korisnika pitao je pitanje svih pitanja: iOS ili Android? Odgovor na ovo pitanje nije lagano za ponuditi (premda se može činiti drugačije). Oba sustava nude korisniku gomilu izvrsnih mogućnosti, svaki od njih ima svoje prednosti, ali i nedostatke.

No, kako bismo barem donekle otkrili koji je od ova dva sustava ”bolji” (odnosno koji od njih bolje odgovara kojem korisniku), potrebno je malo dublje zaroniti u problematiku. Ako i vas zanima koji operacijski sustav bi bolje odgovarao vašim potrebama i zahtjevima, nastavite čitati ovaj članak, jer ćemo u nastavku nešto više reći o plusevima i minusima iOS-a, odnosno Androida!

Huawei Mate 20X 5G kamerat

  1. Hardverski ukusi: pitanje izbora nasuprot istančanosti

Segment hardvera je prva stvar gdje se Android i iOS uređaji razlikuju kao nebo i zemlja. S obzirom na to da iPhone pametne telefone osmišljava i izrađuje samo Apple, tvrtka ima vrlo ”čvrstu” kontrolu po pitanju rada hardvera i softvera. To znači da ćete za svaki iPhone pametni telefon dobiti sve najnovije nadogradnje i zakrpe odmah kada oni postanu dostupni, čak i ako posjedujete iPhone koji je stariji od dvije godine.

S druge strane, Google idejni tvorac Android sustava, svoj je sustav ponudio mnogim drugim proizvođačima pametnih telefona. Iz tog razloga danas na tržištu imamo čitav spektar proizvođača pametnih telefona, koji proizvode gomilu uređaja. Bilo da se radi o Samsungu, HTC-u, Motoroli, Xiaomiju, Oppo-u, Nokiji i mnogim drugima, izbora ima koliko vam srce želi. Svaki od tih uređaja razlikuje se uvelike po specifikacijama, mogućnostima i naravno cijeni.

Flagshipi iz Android svijeta su po kvaliteti i performansama rame uz rame (i po pitanju nekih obilježja iznad) iPhone uređaja. Ipak, kada govorimo o uređajima srednjeg i nižeg razreda, tu vidimo da je razlika između iPhonea i Androida ogromna.

iPhone-11-Pro-Max-EKRAN

Ta razlika se ponajviše ogleda u raznoraznim problemima, koji zahvaćaju Androide srednjeg i pogotovo niskog razreda. Istina, i iPhone telefoni mogu imati kojekakve probleme, no u osnovi su puno bolje kvalitete od ”mid-range” i ”entry” razine Androida, ali i od mnogih Androida visokog razreda (pogotovo u pogledu fluidnosti). Ako kupujete iPhone, samo trebate odabrati model, no kada kupujete Android telefon, trebate više istraživati, jer trebate odabrati i model i brand, veličinu zaslona, radnu memoriju, itd., itd..

Za neke korisnike (pogotovo za početnike), ovo zna biti dosta zbunjujuće. Sve u svemu, ako vam nije problem dublje zaroniti u svoj novčanik i ne želite se baktati svim tim specifikacijama, a opet želite brz i kvalitetan uređaj, odaberite iPhone. Ako ste pak ”tech-freak” i ako uživate u razmatranju specifikacija uređaja (a i ne želite baš izdvajati 11.000 kuna za uređaj koji ni po čemu nije najbolji na tržištu), odaberite Android.

Rezultat: izjednačeno.

 

iphone-11-pro
iphone-11-pro
  1. Operacijski sustav: kada će vaš telefon dobiti nadogradnju?

Ako ste jedan od onih korisnika kojima novac nije problem, a između ostaloga želite da je vaš uređaj uvijek ”up-to-date”, odnosno da je nadograđen na najnoviju verziju sustava, onda je iPhone definitivno izbor za vas. Apple nadogradnje za svoje iPhone uređaje izbacuje redovito. Ono što je još bolje jest to što ćete i sa starijim iPhoneom moći skinuti poprilično nove nadogradnje. Na primjer, iPhone 7 iz 2016. može na sebi imati trenutno najnoviji iOS 13.2.

Kod Androida je situacija drugačija. Budući da je Android toliko ”raširen” između mnogih proizvođača, nadogradnje za uređaje često ne dolaze redovito ili ne dolaze uopće. Android ”pati” od problema koji se zove ”fragmentiranost” sustava, što je normalno budući da danas imate više od trideset proizvođača Android telefona u svijetu i svaki od njih radi svoje pod-verzije iste glavne verzije operacijskog sustava.

Zato se događa da recimo Huawei P30 Pro i OnePlus 7 imaju Android 9.0 Pie, koji se razlikuje na ova dva uređaja. Bolja usklađenost zasigurno ovdje daju više bodova iOS-u, zbog čega je iOS ovdje bolji.

Rezultat: iOS pobjednik.

GOOGLE TRGOVINA SAVJETI

  1. Aplikacije: pitanje odabira i bolje kontrole

Kada se promatra aplikacije, onda ovdje treba stvari gledati sa različitih kuteva. Jedan od njih je njihova brojnost. Prema podacima iz ove godine, Google Play Trgovina u sebi sadrži oko 2.5 milijuna aplikacija, dok Appleova Trgovina sadrži oko 1.8 milijuna. No je li u brojevima sve?

Tu dolazimo do drugog kuta gledanja. Kada govorimo o samim aplikacijama, onda treba reći kako je Apple ovdje jako strog. Da bi neka aplikacija mogla biti objavljena u Apple Storeu, ona treba proći rigoroznu kontrolu. Google, iako kontrolira ono što se na njegove stranice objavljuje, je ipak daleko manje rigorozan po ovom pitanju. Nadalje, neki od developera aplikacija navodno imaju problema prilikom razvoja aplikacija za toliki broj Android uređaja (zbog spomenutog problema fragmentiranosti).

Ovo dodatno poskupljuje izradu i prilagodbu pojedinih aplikacija. Kod iPhonea je situacija takva da postoji samo jedna platforma, samo jedna ”vrsta” iPhonea te je samim time izrada aplikacija jednostavnija. No ako u obzir uzmemo činjenicu da aplikaciju za Android može napraviti svaki korisnik koji posjeduje barem malo znanja u programiranju, ovo dodatno otvara Googleovu Trgovinu, što može biti i dobro i loše.

Rezultat: izjednačeno.

Huawei Mate 20X 5G performanse

  1. Volite igrati igre na svom pametnom telefonu?

Gaming segment se, u posljednih nekoliko godina, jako brzo proširio i na ”pametne” platforme. Dok smo prije desetak godina mogli samo sanjati da će igranje igara biti nešto što ćemo često raditi na svojim pametnim telefonima, danas je to uobičajeno. Ovdje ne govorim samo o jednostavnim 2D igrama ili ”ružnim” 3D igrama u kojima možete doslovno prebrojati poligone. Govorim o kvalitetnim naslovima poput novog Call of Dutyja ili Mortal Kombata 11. A to su samo dva naslova, ima ih cijelo mnoštvo.

Budući da Appleova Trgovina u sebi ima manji broj aplikacija, pa onda samim time i igara, izgleda da Google Play Store ima malenu prednost. No, kada govorimo o svim popularnim naslovima koji su izašli na mobilne platforme u proteklih nekoliko godina (kao što su na primjer Pokemon Go, Mortal Kombat 11, CoD, Fortnite, PUBG), tu su jednako podržane obje platforme.

Koji su uređaji tehnološki superiorniji i bolji za mobilno ”gejmanje”? Android ili iPhone? Ovdje prednost odlazi u Androidov tabor. Iako je iPhone sam po sebi snažan, ultrabrz te zahvaljujući povećim ekranima kakve vidimo na iPhoneima 11 i vrlo prikladan za igranje igara, Android je ovdje ipak pobjednik.

Razloga za to ima puno: veći broj igara dostupan u Googleovoj Trgovini, posebni Android pametni telefoni koji su orijentirani prema gamingu i veći zasloni uređaja koji će zasigurno olakšati igranje PUBG-a ili novog Call of Dutyja (jer budimo realni, igranje igara na zaslonu od 6 inča i 4.7 inča nije ni približno slično).

Rezultat: Android pobjednik.

 

Google Assistant

  1. Pametna pomoć i pametni asistenti: Googleov Pomoćnik uvjerljivo ”šije” Appleovu Siri.

Još jedan segment koji se, danas i u posljednjih nekoliko godina, munjevito širi ”pametnim” platformama, ali i platformama uopće je umjetna inteligencija (uz glasovno sučelje). Ovdje odmah treba reći kako je Android uvjerljivi pobjednik.

Googleov Pomoćnik ili Google Assistant je danas vrlo moćan i ”pametan” alat u svijetu umjetne inteligencije. Jedan od razloga za to jest taj što će Googleov Pomoćnik na vrlo vješte načine upotrijebiti sve ono što je Google naučio o svojim korisnicima i uz pomoć tih informacija će korisnicima dodatno olakšati korištenje i snalaženje.

Na primjer, ako ste u Google kalendar zabilježili da imate sastanak s poslovnim partnerom u 16 sati, a promet je u to vrijeme gust i ceste su zakrčene, Googleov Pomoćnik će vam pomoći tako što će vam poslati obavijest u kojoj će vas obavijestiti da ranije krenete na taj sastanak kako biste izbjegli gužvu.

Apple je na Googleov Pomoćnik odgovorio svojom virtualnom pomoćnicom pod nazivom Siri. Iako se Siri poprilično popravila i postala puno pametnijom u odnosu na onu Siri iz njezinih početaka, ona je ipak puno ograničenija u odnosu na Googleov Assistant (kojeg možete imati i na svom iPhoneu). Iz ovog razloga, Google u ovom segmentu očigledno odnosi pobjedu.

Rezultat: Android pobjednik.

 

SASMUNG GALAXY S10E zaslon

  1. Korisničko iskustvo: elegancija nasuprot mogućnostima prilagođavanja

Ako želite u potpunosti imati kontrolu nad svime onime što radite, instalirate, pokrećete, brišete, deinstalirate i mičete sa svog telefona, onda će vam svakako trebati neki Android. Apple ne voli mogućnosti prilagodbe. Umjesto da korisnicima dopusti da sami svoj uređaj prilagode sebi na način na koji to oni žele, Apple je ovdje rekao ”ne, mi znamo što je za vas najbolje i mi ćemo odrediti ono što vam je potrebno”.

Takva strogost i zatvorenost jedan je od najvećih minusa iOS platforme i jedan od najvećih uzroka zbog kojeg korisnici Androida ”prodišu” nakon što prijeđu sa iOS na Android. S druge strane, iOS je dosta jednostavniji za korištenje od Androida. Stvari su postale još jednostavnije (ili možda ne?) micanjem ”Home” tipke, nakon čega se sve na iPhoneu radi putem gesti.

Sve u svemu, iOS je u odnosu na Android jednostavniji za korištenje. O fluidnosti se da raspraviti, s time da je čak i iPhone 6 iz 2014. neograničeno fluidniji od Android flagshipa iz iste godine. Ipak, ograničenost sustava je nešto što se mnogima neće svidjeti i nešto zbog čega će mnogi prijeći sa jabuke na zelenog robota.

Rezultat: Android pobjednik.

 

XIAOMI CC9 Pro
XIAOMI CC9 Pro
  1. Cijena? Bez komentara.

Cijena je možda najveći kamen spoticanja kada se razmatra ove dvije plaforme. U slučaju da je i vama cijena problem, nećete ni gledati iPhone. No ako nije, barem ćete malo zastati prije nego što se odlučite.

Apple od stoljeća sedmog (ili  od 2007. godine) svoje iPhone uređaje prodaje po znatno višim cijenama u odnosu na Android perjanice. Zahvaljujući tomu Apple je s vremenom razvio brand i tržištu rekao: „Ne može svatko imati iPhone i nama je to OK“. Ovo je donekle imalo smisla do prije godinu-dvije kada smo mogli čitati o ”najbržim, najljepšim i najboljim iPhone uređajima sa zaslonima manjima od 5 inča”.

No u posljednje vrijeme ovo baš i ne drži vodu. Uzmite kao primjer samo ovogodišnje iPhone 11 uređaje (od ”obične” jedanaestice pa do iPhonea 11 Pro Max). Vrijedi li ijedan pametni telefon 14.500 kuna? Što za taj novac trebamo dobiti? Sve najbolje.

Ima li iPhone 11 Pro Max ”sve najbolje”, uključujući i kamere, dizajn, bateriju, fluidnost, izdržljivost (ispit pada između iPhonea 11 Pro Max i Samsung Galaxy Notea 10+ pokazao je da je Note 10+ ipak pobjednik)? Nema. Ali ima cijenu i ”zubinu” koja je i ove godine ogromna. Apple je stvari pokušao ublažiti kroz niže cijene svojih najprije iPhone 8, pa iPhone XR i sada iPhone 11 uređaja, no i dalje se jednostavno radi o precjenjenosti.

Rezultat: Android pobjednik.

 

Nisam nikakav pobornik Androida, svjestan sam mana i  nedostataka koje ova platforma ima, dao sam nekoliko ”poluprilika” iPhoneu, no ove godine stigla je kap koja je prelika čašu u vezi nekih stvari. To ne znači da je iOS ”loša”, a Android ”dobra” platforma. Svaki korisnik ima pravo svoj novac potrošiti onako kako on to odluči.

No prije nego što se bacite na trošenje, dobro bi bilo malo zastati i razmisliti. Svaki od ova dva sustava ima svoje pluseve i minuse. Jesam li ih nabrojao sve? Naravno da ne. No, bez obzira na to koji sustav i uređaj odaberete trebate znati da niti jedan nije idealan.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular