PočetnaSoftverMust Have7 stvari koje Ubuntu radi bolje od Windows sustava

7 stvari koje Ubuntu radi bolje od Windows sustava


Windows 10 je izvrstan operacijski sustav. Kao najnovija inačica Microsoftovog vodećeg proizvoda je najpopularniji operacijski sustav na globalnoj razini, kod kuće i poslovnih korisnika. Ipak, to ne znači da je on za vas najbolja opcija. Možda ste čuli za Linux operacijski sustav, Ubuntu distribuciju. Ako ju niste isprobali možda ste propustili neke izvrsne značajke.

U nastavku ćemo vam ukazati na stvari koje Ubuntu radi bolje od Windowsa.

  1. Ažuriranja

Tek što sjednete na svoje Windows računalo pojavljuje se skočni prozor sa zahtjevom da ažurirate Windows sustav. Nakon što upravitelj ažuriranja preuzme potrebne datoteke, morate ponovno pokrenuti računalo. U prethodnim izdanjima ste mogli odabrati kada ćete pokrenuti računalo.

Međutim, Microsoft je odlučio da će vam Windows 10 odrediti nasumično ponovno pokretanje vašeg računala kad to najmanje budete očekivali. Tek što ponovno pokrenete sustav, otvorite svoj omiljeni softver, pojavit će se drugi skočni prozor koji traži da ažurirate softver prije nego što ga možete koristiti.

Ubuntu ažuriranje

Do ove situacije dolazi zbog toga što Windows i macOS zasebno obrađuju ažuriranja operacijskog sustava i aplikacija. Windows Update se fokusira prvenstveno na kritična ažuriranja infrastrukture, a po aplikacijama je potrebno zahtijevati ručna ažuriranja po potrebi.

Ubuntu pristupa na malo drugačiji način. Instalacijama i ažuriranjima se upravlja putem repozitorija. Umjesto da preuzmete aplikaciju s web lokacije razvojnog programera, repozitoriji sadrže softver zapakiran za vaše Ubuntu izdanje. Uporabom ovih repozitorija Software Updater vas može obavijestiti o nadolazećim ažuriranjima.

Nisu samo ažuriranja aplikacija tako odrađena, ažuriranja operacijskog sustava se također isporučuju uz Software Updater. To ga čini jedinstvenim odredištem za upravljanje svim vašim ažuriranjima, što je daleko jednostavnije od ažuriranja po svakoj aplikaciji posebno koja se nalaze u sustavu Windows 10.

 

  1. Sigurnost računala

Ako ste ikad koristili Windows računalo znat ćete da vam treba antivirusni softver. Windows je već dugo meta zlonamjernog softvera, prevare i virusa. Dio toga je zbog sveprisutnosti jer je mnogo lakše pisati zlonamjerni softver za najpopularniji operacijski sustav.

Međutim, to se događa i zbog načina na koji Windows 10 obrađuje sigurnost računala. Nema činjenice da je Ubuntu sigurniji od Windows sustava. Korisnički računi u Ubuntu imaju puno manje dozvola na razini cijelog sustava nego u Windows okruženju.

To znači da ako želite izvršiti promjenu u sustavu, poput instaliranja aplikacije, morate to unijeti zaporku. U Windows sustavu toga nema. Ovo čini izvršavanje zlonamjernog softvera izazovnijim u Ubuntu sustavu. Microsoft je uveo kontrolu korisničkih računa (User Account Control) koja obavlja sličnu funkciju. Unatoč tim kritičnim razlikama Linux nije imun na viruse, samo su manje vjerojatnosti da će se sustav zaraziti. Svejedno biste trebali paziti i sigurno pregledavati web, posjećivati samo provjerene web stranice i biti oprezni.

 

  1. Personalizacija

Microsoft ograničava količinu personalizacije koju možete učiniti u njegovom operacijskom sustavu. Iako je Windows 10 najprilagodljivije izdanje do sada, još uvijek nije nigdje ni blizu Ubuntu operacijskog sustava.

Ako ste koristili ili barem vidjeli starije verzije Ubuntu sustava, možda će vas odbiti trenutna inačica. Srećom, nedavna izdanja su dovela sustav do suvremenih standarda.

 

  1. Sistemski resursi

Ubuntu je jedna od najboljih opcija za oživljavanje starijeg hardvera. Ako se vaše računalo sporo pokreće i ne želite kupiti novi hardver, rješenje može biti instaliranje Linux sustava. Windows 10 predstavlja operacijski sustav s puno značajki, ali vam vjerojatno ne trebaju ili ne koristite sve funkcije koje su ugrađene u softver. Međutim, sposobnost je i dalje tu i crpi resurse iz vaših primarnih zadataka.

dijeljena ram memorije

Ubuntu nije jedina „lightweight“ distribucija Linuxa koja vašem starom računalu može udahnuti novi život, ali je među najpopularnijim i stabilnijim. Tijekom instalacije možete odabrati standardne ili minimalne postavke dodatno smanjujući veličinu i zahtijevanje resursa. Također se u Windows sustavu pokreće mnogo pozadinskih procesa, a nije lak zadatak preuzeti kontrolu nad njima. Suprotno tome, kod Ubuntu sustava cijeli je operacijski sustav dizajniran za vaš unos. To podupire Linuxov mentalitet da je vaše računalo i da bi rješenje trebalo biti na vama.

 

  1. Živo okruženje

Ako prije niste koristili Windows sustav pa se odlučite da ga želite isprobati, morate se obvezati da ćete ga prethodno instalirati na svoje računalo. To bi moglo dovesti do problema poput gubitka podataka ako kasnije odlučite da ne volite Windows sustav. To nije slučaj kod Ubuntu. U Ubuntu sustavu možete snimiti instalacijske datoteke na CD ili ih upisati na USB stick i pokrenuti izravno s tog medija. Ovo je u potpunosti ispravna verzija operacijskog sustava, što znači da možete isprobati svaki aspekt Ubuntu sustava bez da se obvezujete na njegovu instalaciju na vaš tvrdi disk.

Ne sviđa vam se? Nema problema, samo ponovno pokrenite svoje računalo i vratit ćete se na svoj prijašnji operacijski sustav kao da se ništa nije dogodilo. Ova značajka nije jedinstvena samo za Ubuntu, postoji još Linux distribucija koje možete pokrenuti preko USB sticka.

 

  1. Softver

Jedan od glavnih razloga koji ljudi navode zbog držanja uz Windows sustav je njegov softver. Zapravo, većina Windows programa koje redovito koristite nisu lako dostupni na Ubuntu ili bilo kojoj drugoj Linux distribuciji. Dakle, kako je Ubuntu softver bolji od softvera Windows 10 sustava? Jednostavan odgovor je da je većina Linux softvera otvorenog kôda. Prelaskom na Ubuntu otvarate svijet besplatnog i otvorenog softvera (FOSS). Kada prvi put pokrenete sustav nećete pronaći Microsoft Office, ali će vam umjesto toga biti dostupan Libre Office.

linux softver

Isto se odnosi i na većinu omiljenog softvera. Dok su neke aplikacije dostupne putem Snap Store ili kao „DEB“ paketi za preuzimanje, moći ćete potražiti alternativne programe. Sam Ubuntu je čak predinstaliran zalihama izdanja svakodnevnih aplikacija.

Hoćete li smatrati da je to vrlo pozitivno ovisi o vašem ukupnom dojmu o tome. Međutim, ako razmišljate o prelasku na Ubuntu vjerojatno vas već zanima FOSS i također bi bili otvoreni za prelazak na alternativne programe.

  1. Besplatan je

Za razliku od Microsoft Windows operacijskog sustava, Ubuntu je potpuno besplatan. Ovo ne samo da vam štedi novac na licenci za Windows sustav nego i znači da možete uštedjeti novac i na novom hardveru odustajući od predinstalacije sustava Windows. Dok je Microsoft u početku ponudio besplatna preuzimanja Windows 10 operacijskog sustava, mogućnost je bila ograničena i sada je istekla. Da, po stoje neki načini da Windows 10 dobijete besplatno ili jeftino, ali oni su ograničeni. Ubuntu je uvijek bio i uvijek će biti besplatan.

windows cijene

Dosta novca se daje za Windows operacijski sustav, pogotovo ako tražite operacijski sustav za oživljavanje starog hardvera. Ubuntu je najbolji izbor za vaš proračun. Ako cijenite softver i imate nešto novca sa strane, uvijek biste mogli razmotriti donaciju za Ubuntu.

 

Windows vs. Ubuntu: Koji vam se više sviđa?

Sve u svemu, Windows 10 i Ubuntu su fantastični operacijski sustavi, svaki sa svojim prednostima i manama. Sjajno je što imamo takav izbor. Windows je uvijek bio zadani operacijski sustav, ali postoji puno razloga za razmatranje prelaska na Ubuntu.

Ako ste napravili sigurnosnu kopiju i spremni ste za promjenu, vrijeme je da instalirate Ubuntu na vaše računalo putem USB pogona.

Piše: A. M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular