PočetnaSoftverMust Have6 Android 10 mogućnosti koje je Google ''posudio'' od Applea

6 Android 10 mogućnosti koje je Google ”posudio” od Applea


Google je, kao što znamo, prije nekoliko dana i službeno izbacio u korištenje najnoviju verziju svog operacijskog sustava; Android 10. Zasad pravo na najnoviji Android imaju samo pametni telefoni koji su pod Googleovom ”kapom”, što je i tradicija već nekoliko godina. Ako imate i sami neki od Google Pixel pametnih telefona vjerojatno ste i sami instalirali Android 10 i iskušali neke od novih mogućnosti.

Noćni način rada, ”Focus Mode”, pojačivač zvuka, ”Live Caption”, ovo su samo neke od novih stvari koje je Google stavio u Android 10. Iako ove mogućnosti na Androidu izgledaju novo i osvježavajuće, postoje neke sličnosti između Androida 10 i Appleovog operacijskog sustava iOS 12. Točnije, postoji šest sličnosti. U nastavku članka ćemo reći nešto više o stvarima koje je Google implementirao u Android 10, ali ih je usput i malo ”posudio” od iOS-a.

 

Dopuštenje za pristup lokaciji

Android je kod svake nove verzije sve sigurniji i bolji. Sigurnost je velika i važna stvar kod Googlea i s obzirom na to svaka nova verzija Androida dobiva neke nove mogućnosti i fore koje protekle verzije nisu imale, a koje služe poboljšavanju razine sigurnosti. Slično je i kod Androida 10.

Privatnost, odnosno zaštita korisnika jedna je od stvari u vezi koje je Google, prije izlaska Androida 10, izjavljivao kako će biti ključna točka razvoja samog Androida 10. Novi Android sada ima mogućnosti dopuštanja pristup lokacijama korisnika pojedinačno i ovisno o aplikaciji.

Ovo znači da jednoj aplikaciji možete dopustiti pristup lokaciji, dok drugoj ne morate. Radi se o definitivno i svakako dobroj stvari, za koju se nadam da će se nastavljati primjenjivati i u novijim verzijama Androida, budući da zahvaljujući ovoj mogućnosti korisnik ima pravo onemogućiti pristup lokaciji aplikaciji te na taj način može dodatno uštedjeti na podatkovnom prometu.

Iako je ova mogućnost svakako dobrodošla, nije baš nova. Točnije, Apple je u svom iOS-u već imao ovakvu mogućnost u prošlosti, što znači da ju je Google malo posudio i ispolirao.

Gesture Navigation

Navigacija pokretima iliti ”Gesture Navigation”

”Gesture Navigation” je još jedna od novosti koje donosi nova verzija Androida. Google se u prošlosti već susretao s mnoštvom kritika na račun navigacijskog sustava pokreta. Android 9.0 Pie donio je neka poboljšanja. Ipak, mnogi problemi su ostali. Deseta iteracija Androida trebala je sve te (ili barem dobar dio) problema riješiti. Je li u tome uspjela? Zasad je teško reći. Vrijeme će pokazati, ne samo koliko je Android 10 ”bolji” od Androida 9.0, već i koliko je Google zaista ispunio svoja obećanja i riješio probleme za koje je rekao da će ih riješiti.

Kontrole pokretima ili ”Gesture Navigation” na Androidu 10 rade na poprilično sličan način kao kod najnovijih iPhone pametnih telefona. Jedan primjer: korisnik sada može listati uzduž donjeg dijela ekrana i na taj način može se prebacivati s jedne aplikacije na drugu. Osim toga, povlačenjem prema desno ili lijevo odvest će vas natrag na ”Home” ekran, što je nešto što je također već prije bilo viđeno na iPhoneu. Jedna od baš, baš dobrih i korisnih stvari, koju nudi kontrola pokretima unutar Androida 10, jest navigacija uz pomoć dvije ili tri tipke.

 

Poboljšana kontrola zvuka

Ako ste korisnik iPhonea i ako otvorite iPhoneovu stranicu pristupnosti ili ”Accessibility”, ondje ćete između ostaloga pronaći jednu vrlo korisnu mogućnost: kontrolu razine zvuka, ovisno o desnom i lijevom audio kanalu. Ista stvar je od Androida 10 sada dostupna (i bit će dostupna) za Android pametne telefone.

Sama mogućnost prilagodbe razine zvuka u nekim situacijama može biti od velike pomoći, pogotovo ako lošije čujete na jedno uho. Jednostavno namjestite razinu zvuka na način da možete čuti jednak zvučni ”output” na obje strane i na taj način možete uživati u jednakoj razini zvuka.

Sound Amplifier

Pojačivač zvuka

Ovo je jedna od meni osobno najneobičnijih mogućnosti iOS 12 operacijskog sustava. Radi se o mogućnosti zahvaljujući kojoj možete svoj iPhone koristiti kao uređaj za prisluškivanje. Najprije trebate ući u kontrolni centar i ondje omogućiti mogućnost pod nazivom ”Live Listen”. Nakon što ju omogućite, moći ćete koristiti svoje AirPod slušalice kako biste preko njih slušali zvukove koje vaš iPhone (ili iPad) ”hvata” u stvarnome vremenu.

Google je na Android 10 stavio nešto slično. Radi se o Sound Amplifier mogućnosti, koja radi manje-više isti posao. Jedina razlika između Googleove i Appleove mogućnosti leži u tome što Sound Amplifier funkcionira samo kod onih slušalica koje koriste 3.5-milimetarski utor, koji se uključuje u USB-C utor. Nadalje, Google je u svoj Sound Amplifier stavio neke mogućnosti kojih nema u Live Listen mogućnosti, što onda znači da je Google u biti nadogradio Appleovu mogućnost (što i nije nužno nešto loše).

 

Dijeljenje Wi-Fi lozinki

Dijeljenje Wi-Fi lozinki s drugima nije nešto što baš svatko od nas jedva čeka učiniti. Toga je itekako bio svjestan i Apple te je na svoj iOS stavio mogućnost dijeljenja Wi-Fi mreže, ali bez potrebe dijeljenje lozinke.

Google je vidio da je ova mogućnost ugodna i poželjna za korištenje te ju je odlučio implementirati na svoju novu iteraciju Androida. Android 10 isto tako koristi mogućnost dijeljenja Wi-Fi mreže, ali na malo drugačiji način. Umjesto dijeljenja lozinke na ”klasičan” način, korisnici mogu među sobom razmjenjivati QR kodove i tako dijeliti lozinke. Opet, najbolje što je Google ovdje napravio jest to što je uzeo nešto što je već postojalo i to nadogradio. Jer tko voli izravno dijeliti lozinke svoje Wi-Fi mreže? Nitko. A dijeljenje preko QR koda? Zašto ne.

Podrška za eSIM

Još jedna od cool stvari koje iOS ima jest postavljanje uređaja sa eSIM podrškom. Google je eSIM mogućnost stavljao na svoje uređaje još tamo od Google Pixela 2 (odnosno prije iPhonea XS), no eSIM je tada bio u vrlo ograničenom stadiju. Sada, sa Androidom 10, korisnici konačno imaju mogućnost u potpunosti iskoristiti eSIM mogućnosti.

Google i Apple su trenutno dva jedina (i samim time najveća) lidera na području operacijskih sustava za pametne telefone. Android i iOS su sustavi od kojih svaki ima svoje prednosti, ali i nedostatke, što je normalno i prirodno. Iako je ovaj članak bio usmjeren na stvari i mogućnosti koje je Google ”posudio” od Applea, nemojte misliti da je Apple Googleu ”ostao dužan”. No, o tome što je sve Apple preuzeo od svog androidskog konkurenta nekom drugom prilkom. Android 10 je vani i u idućih nekoliko mjeseci bit će dostupan velikom broju Android uređaja. Koliko je originalan ili nije, možda i nije toliko važno.

Piše: N.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular