PočetnaSoftverKorisniTrebaju li se u Windowsima 10 odrađivati ažuriranja drivera koja nisu obavezna?

Trebaju li se u Windowsima 10 odrađivati ažuriranja drivera koja nisu obavezna?


Upravljački programi tj. driveri važan su softverski dio koji omogućuje komunikaciju između operacijskog sustava i pojedine hardverske komponente. Njihova se ažuriranja moraju stalno provoditi, ali početkom 2020. godine na Windowsima 10 je došlo do velike promjene. Od tada postoje dvije vrste ažuriranja za drivere: automatske i neobavezne.

Stvari su vrlo jednostavne – Windows 10 više ne radi instalacije svih verzija drivera koje se nude, već ima u dodatnoj ponudi popis potencijalnih ažuriranja drivera koja nisu obavezna.

Treba li onda iskoristiti priliku i jednostavno provesti sva moguća ažuriranja drivera? To se svakako ne preporučuje!

Automatska ažuriranja drivera upravo služe tome da računalo zajedno s cijelim hardverom radi ispravno. Izvornu odluku o automatskom ili neobaveznom statusu određene verzije drivera zapravo donosi sam proizvođač pojedinog hardverskog dijela ili uređaja.

U većini slučajeva automatska ažuriranja drivera će raditi i neće biti potrebna instalacija dodatnih paketa. Ovdje su jedina iznimka gejmeri koji pomnije moraju pratiti dolaske novih verzija drivera kako bi bili u toku s novim mogućnostima unaprjeđenja igračkog iskustva.

Većini korisnika automatska ažuriranja drivera su dovoljna, ali uvijek će se pojaviti situacije kada će biti problemi s, na primjer, pisačem ili zvučnicima pa će instalacija drivera koji su u dodatnoj ponudi biti nova opcija za rješenje nastalih problema.

Kako bi se našlo popis neobaveznih ažuriranja drivera koja su u ponudi, potrebno je unutar izbornika „Settings“ odabrati „Update & Security“ i u padajućem izborniku s lijeve strane kliknuti na „Windows Update“. U novootvorenom prozoru odmah će biti vidljiva opcija  „View all optional updates“. S njenim odabirom pojavljuje se sekcija „Driver updates“. Klikom na nju izlistavaju se dostupna i neobavezna ažuriranja drivera. Svako ažuriranje u nazivu ima informaciju o proizvođaču, vrsti uređaja tj. hardvera, datumu i verziji koja je dostupna za instalaciju.

Za provođenje instalacije dovoljno je samo označiti željeno ažuriranje i kliknuti na gumb „Download and install“.

Važno je reći da ažuriranja drivera koja su samo dana kao moguća opcija mogu biti pomoć kod situacija kada pojedini dio hardvera ne radi ispravno.

Microsoftov savjet za korisnike Windowsa 10 je da neka od dodatnih ažuriranja za drivere mogu pomoći kod specifičnih problema, ali automatska ažuriranja su ona koja će donositi najnovije verzije drivera.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular