PočetnaSoftverKorisniKoji programski jezici su korisni za hakiranje

Koji programski jezici su korisni za hakiranje


Važni programski jezici za hakere

Kada spominjemo riječ haker većina pomisli na negativne konotacije ove riječi iako ona nemora biti nužno loša. Kroz medije se najčešće provlači da su hakeri ljudi koji vam žele provaliti u vaše računalo i uzeti vaše lozinke, novac i slično. Međutim postoji i drugo značenje riječi haker a to je napredni programer.

Mnoge velike kompanije poput google-a, microsofta itd redovno zapošljavaju takozvane hakere koji im pomažu u pronalaženju rupa i loših kodova u njihovim softverima i operativnim sustavima i na taj način podižu razinu zaštite za svakodnevnog korisnika.

Danas je programiranje toliko rašireno da nismo niti svjesni da svaka aplikacija, igra ili web stranica koju koristite je programirana u određenom računalnom jeziku. Morate znati da hakiranje nije posao koji se zazniva na običnom klikanju miša nego na ozbiljnom pozivu koji koristi različite programske jezike za različite namjene.

Većina web stranica će vam dati popis najpopularnijih programskih jezika u svijetu. Hakiranje obično ima za cilj da se razbije kod. Postoje tri osnovne vrste hakiranja – web hakiranje, exploit hakiranje i “Reverse Engineering” (obrnuti inženjering) i svaki od njih zahtijeva drugačiji programski jezik.

1. Web hakiranje

Budući da je većina tehnologije bazirana na world wide webu, važno je naučiti web hakiranje da biste bili dobar haker. Recimo da ste zainteresirani za hakiranje web-aplikacija i/ili web stranica, onda ćete morati naučiti web kodiranje. Web stranice koristi uglavnom HTML, PHP i JavaScript, stoga je važno naučiti ova tri programska jezika.

HTML:

Jedan od najjednostavnijih i naširoko korištenih statičkih markup web jezika koji je prisutan na svakoj web stranici koju vidite u pregledniku. Preporučeno je naučiti HTML, jer pomaže razumijevanje web logike programiranja. Ako želite naučiti HTML jezik pročitajte našu školu ovdje.

JavaScript:

Java Script je jezik za web programiranje koji se najčešće koristi na webu zbog boljeg korisničkog sučelja. Ako ste zainteresirani za hakersku karijeru morate naučiti JavaScript jer to pomaže da shvatite mehanizam na strani klijenta koji je ključan za pronalaženje nedostataka klijenta.

PHP:

Dinamični serverski jezik koji je odgovoran za upravljanje web aplikacijama i bazama podataka. PHP se smatra jednim od najbitnijih jezika jer kontrolira sve na sajtu i serveru, poput kapetana broda. Preporučljivo je kvalitetno naučiti PHP.

SQL:

SQL je odgovoran za baze podataka, pohranu i upravljanje osjetljivim i povjerljivim podacima kao što su, korisnički podaci, bankovni i osobni podaci o posjetiteljima web stranica. Black hat hakeri uglavnom ciljaju SQL baze podataka i kradu podatke koji se kasnije prodaju tajnim podzemnim web forumima. Ako želite biti dobar sigurnosni istraživač, trebali biste naučiti SQL, tako da možete pronaći nedostatke u web stranicama i prijaviti ih.

2. Exploit hakiranje

Nakon web hakiranja, druga najvažnija značajka hakiranja su exploit-i. Možete krekati određeni softver pisanjem exploit-a. Ali da biste napisali exploit trebate naučiti Python ili Ruby programski jezik.

Python:

Kaže se da sigurnosni istraživač ili haker treba znati Python jer je to suštinski jezik za kreiranje exploita-a i alata. Sigurnosni stručnjaci, pa čak i profesionalni hakeri ukazuju na to da je svladavanje Python-a najbolji način kako bi naučili hakiranje. Python nudi širu fleksibilnost i možete kreirati exploit-e samo ako ste dobri u Python-u.

Ruby:

Ruby je jednostavan ali ipak kompliciran jezik baziran na objekte. Ruby je vrlo koristan kada je u pitanju pisanje exploit-a. To se koristi za meterpreter skriptiranje od strane hakera. Najpoznatiji alat za hakere, Metasploit framework je programiran u Ruby. Iako Ruby ne može biti svestran kao Python, poznavanje Ruby je obavezno u razumijevanju exploit-a.

3. Obrnuti inženjering

Obrnuti inženjering (Reverse engineering), proces uzimanja binarnog koda softverskog programa i ponovnog kreiranja, kako bi ga se pratilo natrag do izvornog koda. Ako znate obrnuti inženjering, lako možete pronaći mane i greške. Ako želite saznati obrnuti inženjering morate znati C, C++ i Java. Proces pretvaranja koda napisanog u jeziku visoke razine na jezik niske razine bez mijenjanja izvornog programa je poznat kao obrnuti inženjering.

Primjer “Reverse engineering-a” na djelu…

Piše: A.M.


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular