PočetnaSoftverSigurnostIzrada sigurnosne kopije

Izrada sigurnosne kopije


Izrada sigurnosne kopije podataka nikada nije bila lakša, pogotovo što je Microsoft u svoj operativni sustav ugradio alat koji vam može pomoći. Backup and restore alat je vrlo jednostavan i vrlo brzo će vam napraviti one osnovne funkcije. Kako ga koristiti i što podesiti, pročitajte u nastavku.

Vjerojatno smo se svi u životu našli u situaciji da nam računalo zakaže upravo onda kada ne bi trebalo i pri tome izgubimo neku važnu datoteku. To se događa i studentima koji pišu seminarske radove, ljudima koji posao nose doma i danonoćno nešto pišu i istražuju, ljudima koji se bave znanstvenim radom… Zato je vrlo važno da računalo redovito servisiramo i da pazimo na naše podatke. Ovo potonje se odnosi na izradu sigurnosne kopije podataka koju bismo trebali raditi što češće, no u praksi često zakažemo. Uvijek se nađe nešto zanimljivije za raditi, pa dođemo u situaciju koju smo maloprije spomenuli. Stoga smo se mi danas odlučili pozabaviti izradom sigurnosne kopije u Windowsima, pokazati vam kako možete napraviti sigurnosnu kopiju, što podesiti, kakve vrste kopija postoje i slično. Iako se na prvi pogled ovo može činiti kao trivijalna tema, nije tako. No, više o tome u nastavku.

Piše: Boris Plavljanić

Što možemo koristiti za izradu sigurnosne kopije?

Postoji nekoliko načina na koji možemo napraviti sigurnosnu kopiju, a Windowsi čak imaju i ugrađenu funkciju za to. Nije previše bitno koji alat koristite, no bitno je da taj isti alat dobro odradi posao i da su podaci sigurni, a ne da nakon izrađene kopije imate oštećene ili nepotpune podatke.

1) Lokalni backup – Kao što samo ime govori, riječ je o lokalnoj izradi sigurnosne kopije, odnosno izradi kopije na eksterni disk ili drugo računalo, tako da biste podatke mogli brzo povratiti u slučaju bilo kakve nezgode. Ovo je najčešća vrsta sigurnosne kopije i mi ju preporučamo. Ako imate puno podataka, onda je najbolje kupiti eksterni disk samo za ovu namjenu, a ako i nemate jako puno podataka, tada možete koristiti i malo veće USB stickove za istu (32/64 GB). Nikako nemojte raditi sigurnosnu kopiju na isti disk koji želite kopirati jer u slučaju fizičkog oštećenja ili malo jačeg virusa, svi podaci nestaju i niste ništa napravili.

2) Online backup – Na Internetu postoji mnogo besplatnih i komercijalnih servisa za izradu sigurnosne kopije putem globalne mreže, no neka vam to ne bude prva opcija.
Zašto? Zato jer se podaci spremaju na udaljene serverske farme, a vi ne znate što se s tim podacima radi i koliko su dobro zaštićeni. Naravno da volimo cloud servise, no za neke manje stvari i pohranu manje važnih dokumenata. Velike sigurnosne kopije je ipak bolje raditi na spomenuti eksterni disk ili USB stick. Ako ipak želite probati online izradu sigurnosne kopije, preporučamo servise poput Mozy, Carbonite, Spideroak i Jungledisk.

3) Slika cijelog sustava – Postoji još jedan način izrade sigurnosne kopije, a to je izrada slike cijelog sustava. Na taj način možete vrlo brzo povratiti cijeli sistem u slučaju bilo kakve nezgodne, no slika cijelog sustava može zauzimati puno mjesta – zapravo, identična je svim vašim podacima na računalu. Po nama se slika isplati raditi samo onda ukoliko prelazite na neki novi operativni sustav, pa želite imati sliku sustava ukoliko se poželite vratiti na isti. Ako imate mali sustav, odnosno mali tvrdi disk sa malo podataka, zanemarite napisano. Tada je izrada slike sustava opravdana.

Koje podatke treba spremiti?

U prijašnjem paragrafu, spomenuli smo cloud servise. Danas sve više korisnika razne datoteke sa računala prebacuje „u oblake“ kako bi im uvijek bili dostupni i to je sasvim u redu. Lakše je prebaciti podatke preko Dropboxa ili SkyDrivea, nego nositi USB stick sa sobom, no ako nemate Internet pristup, tada ste u problemima. To je jedan od razloga zašto je ponekad ipak koristiti „stare metode“ za prijenos podataka. No, pokušajmo odgovoriti na pitanje koje podatke treba spremiti na sigurnu lokaciju? Iako će odgovor varirati od korisnika do korisnika, postoje neke općenite smjernice na što pripaziti i obratiti pozornost.

Dokumenti – Bez previše razmišljanja, dokumenti su prvo što ćete spremiti na još jednu lokaciju iz razloga što su vam oni najvažniji. Bez obzira da li se tu radi o dokumentima za fakultet, posao, vašim osobnim bilješkama itd.
Glazba – Mnogi korisnici računala imaju ogromnu količinu glazbe koju godinama skupljaju pa je važno da ne zaborave tu istu glazbu uključiti u sigurnosnu kopiju. Da, svi znamo da se glazba ne bi smjela skidati sa Interneta, no mnogi to ipak rade. Kada budemo imali servise poput Spotifyja, tada možemo pričati o tome koliko je moralno skidati glazbu sa Interneta.

Slike i video – Kako je rasla popularnost društvenih mreža, tako je rasla i količina slika koje ljudi slikaju. Uz to, pridodajte dobre mobitele sa odličnim kamerama i sve će vam biti jasno. Ako imate slike i videe na računalu, ne zaboravite na njih.

Mailovi – Iako danas većina korisnika pregledava email sandučiće preko web preglednika ili mobilnih aplikacija, postoje i oni koji koriste Outlook ili neki drugi email klijent. Ako ste među njima, pripazite na datoteke sa email porukama i sve one dodatke koje ste skinuli, a više ne postoje na serverima (jer ste naravno uključili opciju da se poruke brišu sa servera nakon X dana).
Postavke aplikacija – Unutar Windowsa, na lokaciji C:Korisniciime_korisnikaAppData možete naći vaše lokalne postavke aplikacija. Ta mapa većini neće biti važna, no ukoliko ste podesili određene aplikacije i ne želite to opet raditi, svakako kopirajte ovu mapu na sigurno.

Ostalo – U sigurnosnu kopiju treba još uključiti sve one podatke koji su vama važni, a mi ih nismo spomenuli. To mogu biti virtualne mašine, bookmarksi i ostale datoteke ili mape sa vama važnim podacima. Ne zaboravite na njih.

Windows „Backup and Restore“ alat

Microsoft nikad nije bio poznat po svojem softveru za izradu sigurnosnih kopija. Dapače, imali su iza sebe nekoliko loših pokušaja, no onda su nas iznenadili. U Windowse 7 su ugradili alat koji omogućuje brzu i laku izradu istog i oduševili nas. Više vam ne treba nikakav dodatni softver nego vam je sve već instalirano i možete ga početi koristiti iste sekunde. Mi ćemo vam pokazati koliko ga je zapravo lako koristiti i kako da ga podesite. Ako koristite neku stariju verziju Windowsa (XP i starije), tada za vas ovo ne vrijedi. No, pošto je MS dignuo ruke od XP-a, možda je vrijeme da razmislite o sedmici ili osmici.

Korak 1: Nađite alat
Backup and Restore alat možete naći unutar Control Panela, no najlakše vam je pritisnuti tipku Start, te u search bar upisati „Backup“ – ponuditi će vam se samo jedan alat i to upravo ovaj koji trebate. Također, moguće ga je pokrenuti i tako da pokrenete (My) Computer, odaberete jednu od particija (pretpostavljamo da ih imate više), pritisnite desni klik – Properties – odaberete tab Tools, te pritisnite gumbić „Backup now“. Bolja je prva varijanta jer ćete onda moći sve sami odabrati, dok će vas druga varijanta odmah prebaciti na izradu sigurnosne kopije te iste particije.

Korak 2: Odaberite što trebate
Slijedi odabiranje akcije koju želite. Kada vam se otvori prozor, s lijeve strane ćete vidjeti tri opcije: Control Panel Home (vraćanje u Control Panel), Create a System image, te Create System Repair disk. Unutar glavnog prozora će biti ono što nama trenutačno treba, a to su opcije za izradu sigurnosne kopije (Backup) i vraćanje podataka (Restore). Unutar „Backup“ sekcije, pritisnite tipku „Set up backup“. Vrlo vjerojatno niste još niti jednom napravili sigurnosnu kopiju preko ovog alata, pa vam tu neće pisati nikakve dodatne informacije.

Korak 3: Lokacija na koju želimo pohraniti sigurnosnu kopiju
Možda će vam se činiti čudno što vas se prvo pita na koju lokaciju želite spremiti vašu sigurnosnu kopiju, a ne što želite pohraniti, no ne dajte da vas to zbuni. Microsoft će vam preporučiti da ta kopija ide na eksterni tvrdi disk, no dopustiti će vam da ju pohranite gdje god vi želite. Možete odabrati eksterni disk, bilo koju drugu particiju osim C:, te napraviti sigurnosnu kopiju na nekom mrežnom uređaju (drugom računalu, NAS-u…). Pritisnite „next“.

Korak 4: Što želite spremiti?
Najvažnije pitanje je što želite duplirati, odnosno koje podatke želite pohraniti na novu lokaciju. Postoje vam dvije opcije: Let Windows choose (to vam je preporučeno) i Let me choose. Prva opcija je Windowsi sami odrede što je važno i što treba spremiti – to su podaci na desktopu i u defaultnim Windows mapama (My Pictures, My documents…). Također, Windowsi će napraviti sliku sustava koju je moguće kasnije iskoristiti i vratiti sustav na tu točku ukoliko se nešto dogodi (restore point). Druga opcija je ipak po nama bolja i omogućuje vam da si sami odaberete koje podatke želite pohraniti. Nakon što odaberete opciju „Let me choose“, otvara vam se prozor u kojem odabirete točno podatke i mape koje želite pohraniti. Možete označiti cijele particije ili filtrirati sadržaj – ovisno o vašim potrebama. Također, posebno su izdvojene još 3 dodatne opcije: Backup data for newly created users, User’s libraries, te UpdatusUser’s Libraries. To su vam defaultne mape i podaci sa operativnog sustava, tako da to slobodno ostavite označeno.

Korak 5: Pregledajte i odobrite
Nakon što odaberete sve podatke, Windowsi će vas tražiti da još jednom pregledate sve označene podatke (dobiti ćete listu sa odabranim datotekama i mapama), pogledate da li je dobra lokacija na koju će se spremiti sigurnosna kopija i na kraju pritisnete tipku „Save settings and run backup“. Ako je sve u redu, proces izrade sigurnosne kopije će početi, a vi pri tome nemojte ništa dirati – nemojte brisati podatke, dodavati nove ili isključiti eksterni disk ukoliko na njega stavljate sigurnosnu kopiju.

Uz to, prije nego pokrenete proces, moguće je i odrediti da se sigurnosna kopija radi automatski određeni dan u tjednu ili mjesecu. Pa čak i dnevno. Ispod liste podataka koje vas Windowsi traže da još jednom provjerite, imate opciju „Change schedule“. Tu možete odrediti da li želite automatsko spremanje podataka svaki dan, tjedno (koji dan u tjednu i u koje vrijeme) ili mjesečno (koji datum u mjesecu i koje vrijeme). Preporučamo da koristite tu opciju, zna biti korisna, a i automatski će odraditi sve za vas. Tako možete biti sigurni da recimo svaki tjedan imate „svježu“ kopiju podataka. Pripazite samo da taj dan imate ukopčan eksterni disk u računalo jer ako vam je to lokacija na koju spremate, a u trenutku izrade kopije nije dostupna, proces se neće pokrenuti. Valjda ne moramo spominjati da i računalo mora biti uključeno inače opet ništa od procesa.

Korak 6: Provjera da li su svi podaci spremljeni
Proces izrade sigurnosne kopije je počeo i može potrajati jedno duže vrijeme. Sve ovisi o tome koliku količinu podataka spremate. Mi smo napravili kopiju cijelog računala (cca. 180 GB) i trebalo nam je oko 3 sata. To će ovisiti i o tome kakvo računalo imate. Naše računalo nije skroz novo, pa je i to jedan od razloga zašto nije brže bilo gotovo. Nadalje, na brzinu utječe i to da li sigurnosnu kopiju radite na vanjski ili unutarnji tvrdi disk, da li imate USB 2.0 ili 3.0 itd.

Dodatna opcija 1: Izrada sigurnosne kopije na mrežni uređaj
Rekli smo da kopiju podataka možete napraviti i na neki mrežni uređaj. Nebitno da li je to drugo računalo, NAS ili slično. Kada birate lokaciju na koju želite spremiti sigurnosnu kopiju, odaberite opciju „Save on a network“. Nakon toga vam se otvara prozor u kojem morate ispuniti određene podatke. Kao prvo, to je lokacija mrežnog uređaja. Mrežni uređaji najčešće imaju statičnu IP adresu, dok drugi uređaji imaju najčešće dinamičku. Zašto mrežni uređaji imaju statičku adresu? Zato da bi ostali uređaji u svakom trenutku znali na kojoj adresi se taj uređaj nalazi. Stoga, u lokaciju možete upisati IP adresu uređaja (op.a. vjerojatno će izgledati 192.168.1.X/24) ili ime uređaja tipa: serverackuppodaci-20-5-2013.Također, morati ćete unijeti korisničko ime i šifru za taj uređaj (ukoliko su postavljeni) i pritisnuti tipku „Next“. Tada se vraćate ekran koji smo već spomenuli – morate odabrati kakav backup želite i odabrati sve ostae opcije.

Dodatna opcija 2: Izrada slike (engl. Image) cijelog sustava
Neki korisnici će željeti napraviti sliku sustava, odnosno na brzi način spremiti sve relevantne podatke na disk. To mogu putem opcije „Create System Image“, a taj isti image, odnosno sliku mogu koristiti ukoliko dođe do nekih neželjenih akcija. Recimo da napravite sliku cijelog sustava, a par dana kasnije vam se računalo zarazi virusom ili trojancem kojeg ne možete ukloniti. Tada napravljenu sliku sustava možete iskoristiti i vratiti računalo na to stanje (Restore opcija). Vrlo korisna opcija koju biste trebali povremeno koristiti.
I to je to što se tiče izrade sigurnosne kopije na Windowsima. Alat „Backup and restore“ je odličan za brzo korištenje, no ako biste ipak željeli nešto više, odnosno neke specifične opcije, tada ćete morati koristiti neki drugi softver. Na tržištu ima jako puno tih paketa, no velika većina vam daje praktički iste alate, samo imaju drugačije sučelje i logiku rada. Mi ćemo u nastavku još dva imena koja se koriste, a u potpunosti su besplatna.

Ostali softver za izradu sigurnosne kopije podataka
Toucan – Softver za koji vrlo vjerojatno niste čuli, a trebali biste. Riječ je o besplatnom softveru kojeg ne morate instalirati da biste koristili, što znači da ga možete imati i na USB sticku i pokretati onda kada vam treba (portable verzija). Radi samo na Windowsima, uključujući sedmicu i osmicu, i nudi pregršt opcija.
Kada ga pokrenete, naći ćete se u jednostavnom sučelju – pri vrhu ekrana imate opcije za sinkroniziranje, izradu sigurnosne kopije, kriptiranje podataka i slično, a u ostatku ekrana ostale opcije i mogućnosti. Ako odaberete „Backup“ tab, otvara vam se prozor za izradu sigurnosne kopije. Sve što morate napraviti je odabrati Funkciju (Copy, Mirror, Equalise, Move, Clean), odabrati kakve podatke želite (možete filtrirati po određenim kriterijima, no najbolje je to ne označiti, nego imati na izbor sve podatke u računalu), odabrati neke od dodatnih opcija i to je to. U podnožju ekrana će vam se pojaviti još 2 prozora. S lijeve strane „Source“ podaci (odnosno podaci koji se nalaze na računalu), a s desne strane „Destination“ (mjesto na koje želite napraviti sigurnosnu kopiju).

Nakon što odaberete podatke koje želite kopirati, samo pritisnite tipku „Run“. Pričekajte da program obavi svoje i to je to. Vrlo jednostavno ste napravili sigurnosnu kopiju podataka.
Od ostalih mogućnosti moramo izdvojiti mogućnost kriptiranja sigurnosne kopije, izradu sigurnosne kopije koja će odmah po završetku biti kompresirana kako bi zauzimala manje mjesta (zip, 7zip, gzip…), mogućnost korištenja „Pravila“ (engl. Rules) kako biste mogli izbaciti određene datoteke ili mape iz sigurnosne kopije (kriterij mogu biti ekstenzija, ime datoteke i slično), mogućnost korištenja naprednog skriptnog jezika Lua-e za automatiziranje radnji…

FBackup – Drugo ime koje svakako moramo spomenuti je FBackup. Također vrlo jednostavan i besplatan program s kojim možete vrlo brzo napraviti kopiju svojih podataka, no i mnogo više od toga.
Sučelje mu je vrlo slično spomenutom Toucanu, no opet nekako drugačije. Kada ga pokrenete, vidjeti ćete nekoliko ikonica (New, Open, Backup, Restore…) i samo je pitanje što vam treba. Nakon što odaberete određenu opciju, pokreće vam se odgovarajući čarobnjak koji će vas voditi kroz sve procese. Kod izrade sigurnosne kopije (ili klona) diska, pitati će vas se standardna pitanja – što želite pohraniti na novu lokaciju, gdje želite pohraniti te podatke, kakvu sigurnosnu kopiju želite i da li ju želite odmah napraviti ili u neko drugo vrijeme. Čak možete napraviti i da vam se kopija izrađuje periodički, s time da ćete morati jasno definirati mape ili particije koje želite konstantno kopirati. Naravno, i ovdje možete podatke prebaciti u „originalnom“ izdanju ili ih kompresirati u jedan od poznatih formata.

Kada smo rekli da ovaj program nudi i više od same izrade sigurnosne kopije, mislili smo na neke dodatne opcije. Jedna od njih je izrada klona diska – možete jedan disk doslovno klonirati na drugi i tako dobiti novi funkcionalan disk, a da pri tome ne morate ponovno reinstalirati Windowse i sve programe. Nadalje, tu je mogućnost izrade sigurnosne kopije na više lokacija istodobno što znači da možete raditi kopiju podataka lokalno i na neki mrežni uređaj ako to želite. FBackup ima ugrađen i mehanizam za automatsko ažuriranje, mogućnost instaliranja različitih pluginova (dostupni su na službenim stranicama, pa pogledajte koji vam odgovaraju – http://www.fbackup.com), pregledavanje izrađenih sigurnosnih kopija (popis podataka koji su ušli u sigurnosnu kopiju i dobro ga je prekontrolirati nakon završenog procesa)…

Toucan i FBackup bi vam trebali biti jedni od prvih alata koje ćete izabrati za izradu sigurnosne kopije, ako vam se ne sviđa ono što vam je Microsoft ponudio. Oba alata su brza, lako ih je za koristiti zahvaljujući jednostavnim grafičkim sučeljima, te nude pregršt opcija koje će korisnicima biti dovoljne u 90 posto slučajeva. Naravno da na tržištu ima i mnogo kompliciranijih alata, no oni traže malo bolje poznavanje Windowsa, a da ne govorimo da su mnogi alati komercijalni


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular