PočetnaOstaloZanimljivostiKina kao vodeći dobavljač rijetkih ruda za proizvodnju visokih tehnologija mogla bi...

Kina kao vodeći dobavljač rijetkih ruda za proizvodnju visokih tehnologija mogla bi iskoristiti kao tajno oružje u trgovinskom ratu sa SAD-om


Kina ima svoj adut u rukavu. Kina bi mogla iskoristiti tajno oružje u tehnološkom hladnom ratu sa SAD-om. Kina kao vodeći dobavljač rijetkih ruda koje su ključne za proizvodnju visokih tehnologija moglo bi postati presudno za trgovinski rat sa SAD-om.

Urednik jednog kineskog portala na svom tweeteru naglašava kako Kina može iskoristiti svoj položaj vodećeg dobavljača rijetkih ruda na zemlji, ako se trgovinski rat sa SAD-om nastavi. Podsjetimo da je jučer predsjednik Donald Trump ponovio da SAD nisu spremne postići dogovor.

 

“Na temelju onoga što ja znam, Kina ozbiljno razmišlja o ograničavanju izvoza rijetkih ruda u SAD”, objavio je Hu Xijin, glavni i odgovorni urednik Global Timesa. “Kina u budućnosti može poduzeti i druge protumjere.”

Važnost kineske ponude rijetkih zemaljskih ruda postala je u središtu pozornosti, budući da rješenje trgovinskih neprijateljstava između SAD-a i Kine i dalje nije na vidiku. Rijetke rude predstavljaju kritičnu komponentu za proizvodnju i razvoj proizvoda visoke tehnologije kao što su pametni telefoni i električna vozila.

Kina je vodeći dobavljač rijetkih ruda i čini 78% svjetske proizvodnje, navodi se u izvješću iz Bank of America Merrill Lynch. Ako napetosti oko trgovinskog rata eskaliraju, kontrola Kine nad elementima mogla bi predstavljati ključni izvor poluge u pregovorima, priopćila je banka.

Tako nije slučajno što je prolog tjedna, kineski predsjednik Xi Jinping, posjetio tvornicu magnetnih čestica, tvrdi Business insider. Primjerice, Xi je bio u pratnji potpredsjednika Liu He-a, koji je i vodio trgovinske pregovore sa SAD-om.

Rijetke rude kao što su holmij i erbij su vrlo tražene na svjetskom tržištu razvijenih zemalja, a obično se nalaze u zemljinoj kori, a komercijalna uporaba je u minimalnim količinama. “Rijetke rude su kritični elementi koji se koriste u mnogim razvijenim oružanim sustavima, na koje se oslanja i SAD, a uključuje lasere, radare, sonare, sustave za noćni vid, navođenje projektila, mlazne motore, pa čak i legure za oklopna vozila”, navodi se u izvješću. ,

U izvješću je također istaknuta spremnost Kine da iskoristi resurse samo u svoju korist, pa tako je svojedobno Newyork Times opisao situaciju o prestanku izvoza kineskih rijetkih ruda u Japan, tijekom pomorskog spora 2010. godine. Kina je kasnije ipak prekinula takvu politiku i odobrila izvor ruda u Japan.

Prema BAML-ovom izvješću, Kina je došla do dominacije nad opskrbom rijetkih ruda na svjetskom nivou. To uključuje dugoročni fokus na vađenje rijetkih sirovina iz Kine, koja je klasificirala takve rude kao strateški resurs.

“Veća globalna potražnja za ovakvim sirovinama popraćena je sve većom zabrinutošću oko sigurnosti opskrbe, djelomično zbog toga što Kina dominira ovom globalnom proizvodnjom i može je prekinuti kada želi”, zaključio je BAML-ov izvještaj.

Piše: A.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular