PočetnaOstaloZanimljivostiHrvati iznad prosjeka po broju beskontaktnih novčanih transakcija?!

Hrvati iznad prosjeka po broju beskontaktnih novčanih transakcija?!


I dok smo prije još samo 10ak godina skoro svi sve plaćali fizičkim novcem, danas je situacija znatno drugačija. Čini se kako je nepovjerenje građana u kartično plaćanje s godinama izmaglilo i sada se sve manje ljudi odlučuje sobom nositi keš u novčaniku (vjerojatno mnogi ni ne nose novčanik). Beskontaktno plaćanje novi je veliki trend u svijetu, u Europi je itekako prihvaćeno i bilježi značajan rast. No, gdje je u cijeloj priči Hrvatska?

Prema istraživanju koje je provela kompanija MasterCard ustanovljeno je kako je u Europi beskontaktno plaćanje u velikom zamahu i Europa predvodi rast takvog načina plaćanja. Statistika pokazuje kako je čak 50 posto transakcija u Europi napravljeno beskontaktnim plaćanjem, a u Hrvatskoj je taj način plaćanja u kolovozu bio čak i nešto iznad prosjeka.

U kolovozu je u Hrvatskoj čak 54 posto transakcija bilo obavljeno beskontaktno, a ukupni rast u prvih osam mjeseci ove godine iznosi 90 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ukupno 15 zemalja iz Europe koristi beskontaktno plaćanje u više od 50 posto slučajeva, a među tim zemljama su: Nizozemska, Poljska, Danska, Grčka, itd. Poljska je prema dobivenim podacima predvodnik trenda beskontaktnog plaćanja jer tamo ono čini čak 80 posto svih novčanih transakcija.

Beskontaktno plaćanje iznimno je popularno zbog svoje jednostavnosti. Naime, dovoljno je samo imati pametni telefon ili odgovarajuću karticu, koja se zatim prisloni na uređaj za beskontaktno plaćanje i transakcija se sama obavlja. Mnogo je godina vladao strah od takvog i sličnih načina plaćanja, no čini se kako Europa, ali i svijet prihvaćaju bezgotovinsko plaćanje sve više.

Pitanje je da li će ikada nestati potrebe za nošenjem keša u novčaniku i standardnih blagajni? Teško da će se to dogoditi, no brojke beskontaktnog plaćanja izrazito su velike već sada, a ako se rast nastavi mogli bismo stići do nekih 80 posto koji su aktualni u Poljskoj. Kako je Hrvatska na tragu tog trenda, čini se da su se i Hrvati riješili straha do takve vrste plaćanja.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular