PočetnaOstaloZanimljivosti3 velike internetske prijevare na koje treba obratiti pozornost u 2023. godini!

3 velike internetske prijevare na koje treba obratiti pozornost u 2023. godini!


Bilo da se radi o društvenim medijima ili umjetnoj inteligenciji, kriminalci mogu pronaći jako puno načina, kako upotrijebiti internet za krađu vaših osobnih ili financijskih podataka. Prevaranti uvijek smišljaju nove tehnike kako bi natjerali korisnike na slanje novca ili na predaju svojih osobnih podataka, koje onda ti isti prevaranti iskorištavaju za svoje pokvarene planove.

Najbolji način za izbjegavanje ovih trikova i načina kako prevaranti djeluju jest da naučite što više toga možete o samim prijevarama, o tome koji su ciljevi napadača, kao i o njihovim trikovima. Na koje prijevare trebate paziti? Za kakve vrste prijevara se očekuje porast u nastavku ove godine? Nešto više o tome pročitajte u nastavku ovog članka.

Hacker-Phishing-Data

Prijevare vezane uz ”phishing”

Prema  radnoj skupini Anti-Phishing, samo u prvom kvartalu 2022. bilo je više od 10 milijuna phishing napada, a između srpnja i listopada 2022. taj se broj povećao za oko 1.3 puta. Očekuje se da će pokušaji krađe identiteta još više rasti u nastavku ove godine. Phishing prijevare mogu biti jednostavne, poput slanja neželjene e-pošte ili suptilne poput lažnog predstavljanja navodne internetske stranice neke fiktivne tvrtke. Mogu se dogoditi bilo kome bilo kada, jer prevaranti imaju za cilj prikupiti mnogo osobnih ili poslovnih podataka, kao što su korisnička imena, lozinke, brojevi socijalnog osiguranja i druge osjetljive podatke.

Prevaranti koriste pametno napisane poruke, koje vrlo često izgledaju vrlo autentično, kako bi namamili ljude na predaju vlastitih privatnih podataka ili kako bi korisnici sami unijeli vlastite osobne podatke na lažnu internetsku stranicu, koju su sami osmislili. Na primjer, prevarant vam može poslati e-poruku pretvarajući se da je banka ili vlasnik kreditne kartice te vas može preusmjeriti na lažnu web stranicu, koja bi mogla sličiti stvarnoj. Nakon što date podatke o svojoj kreditnoj kartici, oni će koristiti te podatke za podizanje sredstava s vašeg bankovnog računa.

Uz krađu od vas, prevaranti također mogu dobiti zajam, kreditnu karticu, vozačku dozvolu, pa čak i podnijeti lažnu poreznu prijavu na vaše ime.

phishing

Kako izbjeći phishing prijevare?

Kao prvo, ne biste trebali odgovoriti na neželjeni zahtjev za informacijama, bez obzira na to je li zahtjev upućen od vašeg poslodavca ili financijske institucije. Ako primite e-poruku u kojoj se tvrdi da ste osvojili nekakvu karticu na dar ili druge nagrade, a da se zauzvrat traže vaši osobni podaci, najvjerojatnije se radi o prijevari.

Možete koristiti usluge e-pošte kao što je ProtonMail, koji ima učinkovito filtriranje neželjene pošte, kako biste se zaštitili od krađe identiteta.

 

Koji su razlozi nestabilnosti tržišta kriptovaluta?

Prijevare vezane uz kriptovalute

FTC Consumer Protection Data Spotlight objavio je 2021. godine da su korisnici izgubili oko milijardu dolara kroz prijevare vezane uz kriptovalute, gotovo 60 puta više od iznosa zabilježenog 2018. godine. Budući da je trgovanje kriptovalutama anonimno i nepovratno, tj. ne možete dobiti natrag svoj novac nakon što ste poslali kripto transakciju, ovakve prijevare postaju sve popularnije među prevarantima.

Trenutno su investicijske i takozvane ”ljubavne” prijevare dvije glavne strategije koje prevaranti koriste u industriji kriptovaluta. Prevaranti se služe raznim pametnim trikovima kako bi uvjerili ljude da ulože svoj novac u njihove lažne platforme za kriptovalute, od prikupljanja naknade unaprijed do lažiranja preporuka, koje su navodno došle od slavnih osoba.

Investicijska prijevara počinje neočekivanim SMS-om, e-poštom ili telefonskim pozivom, kojom se korisnika želi uvjeriti da treba preuzeti lažnu aplikaciju ili da treba uložiti u lažni projekt koji se odnosi na kriptovalute. Prevaranti uglavnom privlače ulagače obećanjima o velikom povratu, nakon čega im ukradu novac i nestanu, ostavljajući korisnike s novčićima koji ne vrijede ništa.

S druge strane, takozvana ”ljubavna prijevara” uključuje prevarante koji grade odnose na daljinu sa svojim žrtvama, ali sve se to događa online. Prevarant na kraju predlaže pokretanje kripto ulaganja i nudi pomoć s razmjenama. Kradljivac će od korisnika najprije tražiti neka uloži mali iznos novca na lažnu internetsku stranicu, koju su kradljivci postavili. Postoji mogućnost da ćete ovdje dobiti neke povrate, što korisnika može potaknuti na velika ulaganja.

Kada se na to korisnik odluči i kada uloži veliku svotu novca, prevaranti pokazuju svoje pravo lice: fasada koju su izrađivali, a kojom su korisnika željeli prevariti da se radi o nekakvoj Aniki iz Švedske ili ono što je sada popularno, Svetlani iz Ukrajine nestaje. Prevaranti gase svoju stranicu i nestaju, zajedno s vašim novcem.

kriptovalute na androidu

Kako izbjeći kripto prijevare?

Provjerite jesu li internetske stranice, gdje ulažete novac, pouzdane i dobro provjerite komu dajete svoj novac. Transparentnost, kao i osnovne informacije o ključnim članovima tima uvijek je nešto što ćete pronaći kod renomiranih mjenjačnica kriptovaluta. Ako ne možete pronaći nikakve informacije, vjerojatno je da je internetska stranica lažna.

Nadalje, nemojte ulagati novac sna temelju savjeta nekoga koga ste upravo upoznali na internetu, pogotovo ako se čini da je savjet predobar da bi bio istinit. Osim toga, nikada nikome ne otkrivajte svoje privatne ključeve ili lozinke.

 

ZAPOŠLJAVANJE U IT SEKTORU

Prijevare u vezi zapošljavanja

Od prošle godine tehnološki sektor posebno je snažno pogođen otpuštanjima. Inflacija je također natjerala ljude na potragu za boljim prilikama za posao, što je prevarantima dalo nove prilike za pokušaje prijevara. Prema izvješću ZeroFox Intelligence, prijevare oko poslova porasle su za 30 posto između trećeg i četvrtog kvartala 2022. Lako je stvoriti lažne opise poslova koji bi mogli proći kao pravi; zahvaljujući tehnologijama umjetne inteligencije, kao što su Chat GPT i Jasper, prijevare pri zapošljavanju navodno će se dodatno povećati u nastavku ove godine.

Prijevare se mogu izvesti putem e-pošte s ponudama za posao ili čak putem renomiranih stranica, poput LinkedIna. U takvim slučajevima, potencijalni poslodavac vam je dao ponudu iako se nikada niste prijavili za posao. Posao je obično dobro plaćen, a obaveze izgledaju vrlo jednostavno. Sve izgleda izvrsno, na prvi pogled.

Prevaranti također mogu izraditi lažne internetske stranice tvrtki ili mogu kopirati postojeće, kao i lažnu papirologiju, podatke o bankovnom računu i obrasce za zapošljavanje. Kako bi dobili osjetljive informacije, objavljuju svoje lažne ponude za posao na mnogim pouzdanim stranicama trećih strana za traženje posla.

zapošljavanje žena

Kako izbjeći prijevare koje se odnose na zapošljavanje?

Jedan od najboljih načina zaštite jest ne prijavljivati se za posao ako je opis posla nejasan ili ako ne možete pronaći detalje o tvrtki na internetu. Internetske stranice poput Companies House i Crunchbase dobra su mjesta za traženje informacija o tvrtki i njezinim zaposlenicima.

Ako navodni menadžer za zapošljavanje zatraži plaćanje unaprijed za bilo što, odmah možete znati da se ne radi ni o kakvom poslu nego da se radi o prijevari. Nikada ne dajte broj svoje kreditne kartice i nemojte omogućavati prijenos novca nikome, u koga nemate potpuno povjerenje.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular