PočetnaOstaloTechŠto je to Quick Charge i kako ova Qualcommova tehnologija funkcionira?

Što je to Quick Charge i kako ova Qualcommova tehnologija funkcionira?


Uz povećanje kapaciteta baterije pametnog telefona uz uvođenje hardvera koji troše više energije, brzo punjenje na modernim pametnim telefonima postalo je značajka koju većina nas uzima zdravo za gotovo.

Mnogi Android uređaji ovih dana mogu se u potpunosti napuniti u roku od sat vremena ili manje. I dok danas imamo nekoliko konkurentskih protokola za brzo punjenje u industriji, Quick Charge je bio i još uvijek je među najčešće korištenim protokolima. U kontekstu modernih, pametnih telefona, Quick Charge se odnosi na tehnologiju upravljanja napajanjem koju je razvio Qualcomm.

Podržavaju ga svi Snapdragon SoC-ovi iz 2013., iako je na proizvođačima uređaja hoće li implementirati tu tehnologiju ili ne. Međutim, tijekom godina Quick Charge je doživio brojne promjene i revizije. Neke su bile upečatljivije od drugih.

 

Zbog čega je točno Qualcommova Quick Charge tehnologija posebna?

Ukratko, Quick Charge omogućuje vam punjenje svog pametnog telefona ili tableta znatno brže od standardnih, USB punjača. Nekada je to bila dominantna tehnologija brzog punjenja u Android ekosustavu. Proizvođači mogu relativno jednostavno dodati podršku za tehnologiju, jer je mogućnost već ugrađena u Snapdragon SoC.

Iako mnogi proizvođači telefona ovih dana nude svoje vlastite protokole punjenja, mnogi uređaji uključuju podršku za brzo punjenje kao sekundarnu opciju brzog punjenja. Sa svoje strane, Qualcomm tvrdi da njegova tehnologija još uvijek ima prednosti u smislu upravljanja toplinom, učinkovitosti i dugovječnosti same baterije.

Ako se pitate zašto su industriji pametnih telefona ikada bile potrebne namjenske tehnologije brzog punjenja, to je zato što je Quick Charge ušao u igru godinama prije standarda brzog punjenja u cijeloj industriji kao što je USB Power Delivery (PD). Originalna USB specifikacija dostigla je samo 5 volti i 500 miliampera (0,5 A). Noviji USB 3.0 priključci mogu podnijeti 0,9 A, ali ni to nije ništa za pisati. Za kontekst, trebali bi sati da se moderni pametni telefon potpuno napuni tom brzinom.

Prije brzog punjenja, to jest ”Quick Charge”, većina ranih Android uređaja usvojila je standard punjenja USB baterije (BC) koji je uređajima i punjačima omogućio punjenje brzinom do 1,5 A struje pri istih 5 V. To je omogućilo telefonima crpljenje 7,5 vata.

 

Začeci tehnologije brzog punjenja pametnih telefona

Prva verzija Quick Charge ponudila je samo malo povećanje u odnosu na USB BC specifikaciju, do 10 W. Međutim, veća prednost je bila to što je svaki pametni telefon koji koristi Snapdragon 600 SoC podržavao tu značajku. To je omogućilo brzo punjenje da se probije na čak 70 uređaja, uključujući brojne pametne telefone visokog profila poput Nexusa 4 i legendarne, Nokia Lumije 920.

Qualcomm je sredinom 2010-ih uživao prednost u ranoj fazi s brzim punjenjem i brzo je postao de facto standard za brzo punjenje na Androidu. Posljedično, većina brzih punjača u paketu s pametnim telefonima tijekom tog vremena podržavala je neku verziju Quick Charge.

Postoji jednostavan način da provjerite podržava li vaš punjač Quick Charge: jednostavno potražite logotip. Nije važno je li punjač proizveo Samsung, Motorola ili manja tvrtka treće strane; Quick Charge je univerzalan i ne ovisi o marki. Sve dok vaš uređaj ima potrebne strujne krugove, podržavat će bilo koji punjač kompatibilan sa standardom.

 

Što se promijenili u Quick Charge načinu punjenja tijekom godina?

Standardni Quick Charge 1.0 ponudio je novi dizajn integriranog kruga za upravljanje napajanjem koji je uređajima omogućio punjenje do 10 W. Međutim, većina podržanih uređaja kao što su Nexus 4 i Galaxy S3 i dalje se isporučuju s punjačima s konzervativnijim podacima o snazi. Sve u svemu, ovo izdanje 1.0 jednostavno je utrlo put budućim iteracijama tehnologije. Od tada smo imali još četiri revizije standarda.

Quick Charge 2.0 bio je mnogo radikalniji u svom pristupu od prve verzije. Uveo je koncept punjenja uređaja na višim naponima od preporuke 5V standarda USB.

Budući da je snaga funkcija napona i struje, možete povećati bilo koju da biste brže napunili bateriju. Međutim, guranje veće struje kroz žicu ima svoje nedostatke. Kao prvo, povećanje struje rezultira i povećanim toplinskim učinkom, zbog efekta zagrijavanja. Odabirom povećanja razine napona to se može spriječiti. Tu je i još jedna prednost: padovi napona na dužim žicama postaju manje problematični.

U tu svrhu, Quick Charge 2.0 nudio je do 18 W snage pružajući dodatne razine napona od 9 V i 12 V. Međutim, poput prve generacije standarda, implementacije su se razlikovale od uređaja do uređaja. Na kraju se većina punjača odlučila na jednu od dvije kombinacije kako bi dosegla 18W: 9V i 2A ili, rjeđa alternativa, 12V i 1,5A.

Quick-Charge-3.0

Godinu dana kasnije, Quick Charge 3.0 uveo je promjenjive razine napona. To je značilo da su uređaj i punjači mogli puniti između 3,6 V i 20 V, u koracima od 200 mV. Postizanje fine ravnoteže između napona i struje omogućilo je Qualcommu da ponudi još bolju učinkovitost i smanji rasipanje topline.

Quick Charge 4.0, objavljen 2017., bio je još jedan radikalan odmak od prethodnog standarda. Njegova glavna značajka bila je kompatibilnost s USB-PD standardom. Nova specifikacija nudila je još više snage, do 27 W preko USB-C priključaka. Dok radi u ovom USB PD načinu rada, Quick Charge 4 isporučuje svoju snagu putem fiksnih 5V ili 9V do 3A. Manja revizija, nazvana 4+, također je poboljšala sposobnosti upravljanja toplinom protokola i kompatibilnost unatrag.

Konačno, Quick Charge 5 je nedavno donio podršku za punjenje od 100 W i USB PD PPS ili programabilno napajanje. Implementira sličnu tehnologiju promjenjivog napona kao i Qualcommov Quick Charge 3.0, ali je daleko univerzalniji i široko podržan. Naše vlastito testiranje pokazalo je da najnoviji standard može biti brži od PPS-a, ovisno o implementaciji.

Brzi pregled Qualcomm Quick Charge verzija

Voltages Max Current Max Power
Quick Charge 1.0 5V 2A 10W
Quick Charge 2.0 5 / 9 / 12V 3A 18W
Quick Charge 3.0 3.6 – 20V (200mV increments 2.5 / 4.6A 18W
Quick Charge 4+ 3.6 – 20V (200mV increments) QC Mode
5 / 9V USB-PD Mode
2.5 / 4.6A QC Mode
3A USB-PD Mode
18W QC Mode
27W USB-PD Mode
Quick Charge 5 3.3 – 20V 3A, 5A, >5A modes 100W

 

Je li tehnologija Quick Charge neophodna u pametnom telefonu?

Quick Charge je nekoć bio dominantan protokol brzog punjenja u Android ekosustavu. Međutim, to više nije slučaj za nove uređaje. Uz sve veću konkurenciju, proizvođači sada koriste veće brzine punjenja kao ključnu razliku za svoje vodeće pametne telefone. Kineski brendovi, kao što su OnePlus i Oppo, nude vlasničke standarde kao što je Warp Charge. U međuvremenu, Apple, Google i Samsung usvojili su univerzalniji standard USB napajanja.

Ukratko, Qualcomm Quick Charge je značajka koja više nije vitalna, ali je ipak poželjna za imati na pametnom telefonu. To je osobito istinito ako ste tijekom godina skupili malu kolekciju adaptera ili baterija za napajanje drugih proizvođača, koji podržavaju Quick Charge.

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular