PočetnaOstaloTechŠto je to HTTP3 i po čemu se razlikuje od HTTP2?

Što je to HTTP3 i po čemu se razlikuje od HTTP2?


U prošlosti je javnost primarno koristila web preglednike za ulazak u chatove i za posjećivanje blogova. Danas je pregledavanje interneta postalo znatno opsežnije i sveobuhvatnije iskustvo; danas na internetu možemo gledati 4K videozapise, uređivati fotografije, možemo igrati različite igre, možemo koristiti internet za kupnju, bankarstvo, posao i još mnogo toga. Kako nove web aplikacije postaju sve složenije, potražnja za sigurnim i učinkovitijim internetskim protokolom potaknula je razvoj HTTP/3 protokola.

Dakle, što je točno HTTP/3? Po čemu je bolji od prethodnih verzija i kako utječe na vaše iskustvo pregledavanja internetskog sadržaja? Nešto više o tome reći ćemo u nastavku ovog članka.

 

Što je HTTP/3?

HTTP/3 je treća (i najnovija) generacija HTTP-a (Hypertext Transfer Protocol). Ovaj internetski protokol koristi se u aplikacijskom sloju, gdje se korisnicima daje mogućnost interakcije s webom i njegovim resursima. HTTP/3 ima za cilj pružiti brže i učinkovitije internetsko iskustvo, bez ugrožavanja sigurnosti.

Uz prethodni HTTP/2, korisnici i programeri imali su samo TCP/IP za pouzdan prijenos podataka. Problem s TCP-om je u tome što klijent i poslužitelj moraju izvršiti niz SYN-ACK veza kako bi se pravilno inicijalizirali. Tek nakon rukovanja i TLS veze klijent i poslužitelj mogu slati podatke jedan drugome.

Budući da proces traje oko četiri “kružna putovanja” od klijenta do poslužitelja, korisnici imaju sporije vrijeme učitavanja prilikom pristupa internetu. HTTP/3 će riješiti ovaj problem sa svojim novijim značajkama.

Neke ključne značajke HTTP/3 uključuju:

  • HTTP/3 dolazi s ugrađenom TLS 1.3 enkripcijom za sigurnost
  • QPACK sažima zahtjeve i zaglavlja umjesto HPACK-a
  • Omogućuje brze i pouzdane jednostruke veze putem QUIC-a
  • Sva zaglavlja okvira i korisni učinci (podaci) su pod kontrolom protoka za glatkiji prijenos podataka

HTTP-1.1_vs._HTTP-2_vs._HTTP-3_Protocol_Stack

Kako HTTP/3 pruža brze, pouzdane i sigurne veze?

Jedna od prednosti HTTP/3 je njegova podrška za novi internetski protokol koji treba zamijeniti TCP veze, poznat kao QUIC protokol. Korištenjem QUIC-a, klijent i poslužitelj šalju i primaju podatke nakon jednog rukovanja. Ovo jedno rukovanje pruža pouzdanu vezu s obje strane i automatski šifrira podatke budući da je HTTP/3 ugrađen s TLS 1.3 enkripcijom. Studija Request Metrics pokazuje da oslanjanje na QUIC umjesto TCP-a pruža brži i učinkovitiji način za pokretanje veze i šifriranje podataka. Test pokazuje koliko je QUIC-ovo jedno rukovanje učinkovito u usporedbi s TCP-ovim trosmjernim rukovanjem plus enkripcijom.

Dakle, kako je moguće imati brzu, pouzdanu i sigurnu vezu samo kroz jedno rukovanje? Prvo usporedimo kako HTTP/2 i HTTP/3 prenose podatke da bismo odgovorili na pitanje.

HTTP/3 koristi brzu, ali nepouzdanu UDP vezu. Za one koji ne znaju, UDP žrtvuje pouzdanost za uspostavljanje brze veze kroz jedno rukovanje ili jedno povratno putovanje.Za borbu protiv problema s UDP-om, QUIC pruža izvorno multipleksiranje i implementira protokole za provjeru paketa i oporavak za pouzdanu vezu. U isto vrijeme, HTTP/3 automatski TLS protokol pruža besprijekornu enkripciju bez dodavanja drugog naprijed-natrag između klijenta i poslužitelja.

S UDP-ovom ”single-handshake” vezom, QUIC-ovim izvornim multipleksiranjem i HTTP/3 automatskom TLS vezom, dobivamo brzu, pouzdanu i sigurnu vezu, koja u konačnici pruža bolje korisničko iskustvo.

 

Koliki će utjecaj imati HTTP/3?

Utvrdili smo da će HTTP/3 poboljšati vaše iskustvo pružanjem brže i učinkovitije internetske veze. Pitanje je koliko? Ista studija metrike zahtjeva također je pokazala koliko su učinkovito web-stranice koje se učitavaju pri korištenju HTTP/2 i HTTP/3 gledale koliko se brzo podaci prenose na tri web-mjesta različite veličine, uključujući malo web-mjesto, web-mjesto sa sadržajem i jednu stranicu mjesto.

Rezultati pokazuju da je HTTP/3 bio mnogo brži od HTTP/2 na svim testnim mjestima. Na primjer, na malom web-mjestu HTTP/3 bio je brži od HTTP/2 za 200 ms, 325 ms na web-mjestu sa sadržajem i 300 ms na jednoj internetskoj stranici.

Korištenjem HTTP/3, korisnici mogu očekivati značajno smanjenje ukupnih kašnjenja, čineći vaše iskustvo pregledavanja bržim i pouzdanijim, bez ugrožavanja sigurnosti.

 

HTTP/3 je spreman za zamjenu HTTP/2

Općenito, HTTP/3 je trenutačni standard koji se danas primjenjuje. Stoga krajnji korisnici ne moraju ništa učiniti kako bi uživali u njegovim prednostima budući da ga vjerojatno već koristite. Zapravo, možda također koristite QUIC protokol jer ga je Google već implementirao na većini, ako ne i na svim svojim web-aplikacijama i uslugama.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular