PočetnaOstaloTechMože li se reći da je Blu-ray zadnji format optičkih diskova koji...

Može li se reći da je Blu-ray zadnji format optičkih diskova koji ćemo koristiti? Što nas čeka dalje?


Uzlet digitalnih gejming platformi i streaming servisa danas je u tolikom zamahu da smo ga prihvatili kao dio svakodnevice i ponekad se teško sjetiti da i dalje postoje optički diskovi na tržištu. Blu-ray se od svih formata nekako i dalje drži, no koliko to još može potrajati?

Napredak tehnike je nemilosrdan i zaista se možemo pitati ako je Blu-ray posljednji format optičkih diskova koji ćemo koristiti? Hoće li ga neki drugi format nadomjestiti i zamijeniti?

Možemo napraviti kratki pregled aktualnog statusa Blu-ray diskova u dvije domene: gejming i filmovi.

blu-ray i dvd playeri

Gejming bez Blu-ray diskova?

Samsung je 2019. godine prekinuo proizvodnju svojih Blu-ray playera. Ovo je bilo snažno odjeknulo na tržištu i može se reći da je prekid označio dolazak nove digitalne ere u kojoj se za Blu-ray diskove nalazi sve manje mjesta.

Dovoljno je vidjeti nove modele računala kod kojih se rijetko mogu naći ona koja imaju optički drive pa ako slučajno imate kolekciju igara na Blu-ray diskovima, danas imate sve manje mogućnosti da ih igrate na novim uređajima.

blu-ray

Jedinu razliku čine Xbox i PlayStation konzole kod kojih su Blu-ray diskovi standardni format za videoigre, no njihova prijašnja te pogotovo nova generacija idu u smjeru napuštanja utora za Blu-ray diskove. Može se reći da će Blu-ray diskovi kod gejming konzola biti relevantni i u opticaju toliko dugo koliko bude postojao interes za modelima konzola koje ih još koriste.

BluRay Playeri

Blu-ray kod filmova još nije mrtav

Iako su u gejmingu promjene vidljive i polako se stvara odmak od Blu-ray diskova, njihova se produkcija kod filmova i dalje nastavila. Oni su kod ljubitelja filmova ostali jedini način za stvaranje kolekcije filmova i dobivanje svoje kopije za gledanje kod kuće bez straha da će ona nestati preko noći.

Dok većinu mainstream filmova možete naći na mnogima od vodećih streaming servisa, rijetke i manje poznate filmove možete nabaviti jedino putem kupnje digitalne inačice ili Blu-ray diska. Kupnje digitalnih inačica filmova nisu prikladne za držanje kolekcije pošto njihovi serveri mogu doći u offline status u nekom trenutku ili se mogu pojaviti problemi druge vrste. Primjer za to je tvrtka Sony koja je ovog srpnja najavila kako će dio filmova koji su se mogli kupiti na PlayStation Storeu biti maknut zbog problema s licencama.

XIAOMI-MI-Q1-TV-4K-120HZ-QLED

Također se često zaboravlja da je Blu-ray tehnologija dobila svojevrsno ažuriranje 2015. godine s predstavljanjem UHD 4K Blu-ray diskova. Trenutno je najveći kapacitet Blu-ray diska 128 GB, no većina njih se za videoigre i filmove plasiraju na tržište u formatu od 100 GB.

U tom pogledu su vrlo zanimljive statistike za prvi dio ove godine prema kojima su 4K Blu-ray diskovi imali svoj najuspješniji kvartal prodaje u svojoj povijesti. Ono što je negativna strana navedene statistike je činjenica kako je ukupna prodaja Blu-ray diskova bila niska, a to se odnosi na sve dostupne formate na tržištu pa je jasno da se dobri rezultati isključivo odnose na 4K Blu-ray diskove koji su najbolja moguća verzija.

Potrebno je spomenuti i još neke elemente upotrebe Blu-ray diskova.

Oni su zapravo jedna od najjeftinijih opcija za pohranu pošto su po kapacitetu vrlo bliski najpovoljnijim tvrdim diskovima na tržištu. Kod Blu-ray diskova, u usporedbi s tvrdim diskovima, razliku čine izostanak mehaničke kompleksnosti izrade te znatno manja mogućnost oštećenja. Još jedna važna komponenta Blu-ray diskova kod pohrane podataka je njihova dugovječnost. Često se znaju koristiti u arhivske svrhe jer teoretski mogu trajati više od jednog stoljeća, a neki su znanstvenici čak razvili optički disk od 10 TB čije je trajanje procijenjeno na 600 godina.

Brzine interneta neprestano rastu, no Blu-ray diskovi imaju i dalje brže prijenose podataka od većine kućnih priključaka za internet. Uobičajeni 4K prijenos koristi do 40 Mbps te čak i kod tih razina ima u većoj mjeri komprimiran video na nižim vrijednostima transferirarnih video podataka (bitrate) od Blu-ray diska.

Zaključak je da Blu-ray diskoti dok god SSD diskovi na tržištu budu imali male kapacitete i visoke cijene, a brzine internet veze i dalje značajno zaostaju i mnogo su sporije od postupka instalacije sadržaja s diska.

Holographic Versatile Disc

Postoje i veći diskovi

Mnogima nije poznata činjenica kako je nasljednik Blu-ray diskova nekad bio u razvoju. Format je bio poznat pod nazivom HVD (Holographic Versatile Disc) i trebao je ponuditi kapacitete do 6 TB. U postupku izrade je bio još od 2010. godine, no uvjeti na tržištu i manjak financijskih sredstava doveli su tvrtku koja ga je razvijala do bankrota i prekida rada.

Iako je ovaj razvoj na kraju ostao neuspješan, to ne znači kako se prestalo raditi na naprednim formatima optičkih diskova. Sony je 2020. godine objavio svoju treću generaciju optičkih sustava za pohranu. Ovi optički uređaji temeljeni na serverima koriste diskovne spremnike od kojih svaki pohranjuje 5.5 TB, a imaju brzine čitanja od 3 Gbps i brzine pisanja od 1.5 Gbps. Ovaj primjer pokazuje da kod Blu-ray diskova itekako ima još prostora za stvaranje većih i bržih primjeraka koji se mogu plasirati na tržište.

QLED 8K TV

Dolaze nam 8K filmovi i sve veće videoigre

Dok Blu-ray diskovi sa svojim brzinama u potpunosti prate suvremene trendove, veličina medija također nije fiksirana te neprestano raste. U budućnosti možemo očekivati 8K filmove koji će u smislu veličine i prijenosa biti vrlo zahtjevni. Pitanje je kako će izgledati streaming ovih sadržaja, kako će teći njihovo spremanje na lokalni disk i gdje će u ovom kontekstu Blu-ray diskovi naći svoje mjesto.

Videoigre također prate filmove i one su sve više kompleksnije po pitanju svoje veličine. Ovdje ne možemo sa sigurnošću reći što će se događati. Moglo bi se koristiti više Blu-ray diskova za njihovu instalaciju ili će se pojaviti neki novi standard za optičke medije. Naravno, zanimljivo će biti vidjeti kako će se odvijati streaming ovakvih igara ako idemo prema smjeru digitalizacije.

 

Hoće li biti drugih optičkih diskova?

Ovo pitanje ovisi o nekoliko faktora.

Netko će morati osmisliti novi format optičkog diska koji će ponuditi jasnu alternativu u usporedbi sa sadašnjim proizvodima i morat će sa svojom inovacijom privući investicije.

Ono što se još mora dogoditi je promjena sadašnje perspektive koja u cijelosti zagovara digitalni sadržaj. Trebala bi se dogoditi neka promjena i ovaj trend bi morao „splasnuti“ jer je vjera u digitalno trenutno na vrhuncima, a nastavak fokusa na razvoj Blu-ray diskova u ovom trenutku nije poželjna opcija.

Treći faktor su svakako SSD diskovi. Kao što smo ranije spomenuli, mnoge stvari će se nepovoljno reflektirati na Blu-ray diskove ako dođe do povećanja kapaciteta SSD-ova i ako njihova cijena postane pristupačnija. U suprotnom Blu-ray ima još nade.

Možemo zaključiti da u svijetu sve boljih internet veza, sve kvalitetnijih streaming servisa i sve širih digitalnih tržišta fizički mediji kao što je Blu-ray gube na važnosti i sada se već radi o pitanju njihovog opstanka. 4K Blu-ray format daje još nade kako diskovi neće zamrijeti, no opasno se približavamo trenutku u kojem će DVD-i i Blu-ray diskovi postati kao VHS kasete ili gramofonske ploče.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular