PočetnaOstaloTechKina, SAD i Europa vodeće su u patentiranju tehnoloških izuma, svaka sudjeluje...

Kina, SAD i Europa vodeće su u patentiranju tehnoloških izuma, svaka sudjeluje s oko četvrtinom


Kina, SAD i Europa vodeće su u patentiranju izuma, svaka predstavlja oko četvrtinu svih patenata podnesenih Europskom uredu za patente u području tehnologije. Kina izdvaja značajna sredstva za domaće inovacije, uključujući ulaganje od milijardu dolara u ključne tehnologije. U proteklih nekoliko godina Kina je ubrzala napore na siguravanju neovisnosti u proizvodnji čipova.

Najveće su kompanije Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), najveći kineski proizvođač čipova, Yangtze Memory Technologies, vodećeg proizvođača 3D flash memorije i NAND. U te kompanije se dodatno ulaže, primjerice ranije ove godine dva su kineska fonda najavila ulaganje u SMIC u iznosu od 2,5 milijarde dolara, dok je kinesko državno vijeće početkom ovog mjeseca pokrenulo smanjenje poreza za proizvođače poluvodiča.

Ove godine obilježava se 20 godina od osnivanja prvog istraživačkog centra Huaweija u Europi, u Göteborgu u Švedskoj, a danas Huawei, samo u Europi, zapošljava preko 13.000 stručnjaka. Kompanija je proširila mrežu istraživačkih centara na još 22 nove lokacije, a tom velikom uspjehu pridonijele su i, kako sami kažu, certificirane tehnologije uglavnom europskog podrijetla. “Mnoge naše patentirane 5G tehnologije zapravo su razvili europski istraživači i znanstvenici”, rekao je Tomáš Kolder iz Huaweija.

Huawei, Samsung i LG najbolji vlasnici 5G patenata, tvrdi nova studija

Prema istraživanjima SEP obitelji Huawei se nalazi na liderskoj poziciji po broju patenata i core patenata vezanih za 5G mrežu. Ova liderska pozicija nije posljedica isključivo kvantitativne dominacije. Naime, istraživači su ocijenili 34% analiziranih Huaweijevih patenata kao core patente, što je najveći postotak među šest kompanija koje zajedno drže više od 80% obitelji patenata vezanih za 5G.

Na listi najvećih uz Huawei nalaze se Samsung, LG, Nokia, Qualcomm te Ericsson. Ako se zadrži tako visok omjer core patenata, Huaweijeva kvantitativna prednost u kontekstu ključnih, esencijalnih 5G patenata mogla bi dodatno rasti.

5G tehnologija implementira se u raznim industrijama, a već je korištena u područjima rudarstva, lučke logistike ili tehnologije u telemedicini, pokazali su iz Huaweija na online konferenciji u Mađarskoj. Árpád Rab, istraživač i izvanredni profesor na Sveučilištu Corvinus u Budimpešti, rekao je da tehnologija mobilne mreže pete generacije nije samo prilika već i ekonomska potreba, osnovna infrastruktura za razvoj našeg životnog standarda.

P.R.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular