PočetnaOstaloTechKako funkcionira i što je Intel Turbo Boost?

Kako funkcionira i što je Intel Turbo Boost?


Procesor na vašem prijenosnom ili stolnom računalu ima standardnu brzinu takta. Brzina takta procesora određuje koliko će on brzo izvoditi određene radnje. Procesor će periodično smanjivati brzinu takta za uštedu energije, posebno na prijenosnim računalima. Ali, jeste li znali da vaš procesor može povremeno aktivirati i Turbo Boost način kako bi vam isporučio dodatnu brzinu obrade podataka?

Intel Turbo Boost i AMD Turbo Core tehnologije mogu povećati brzinu procesora ovisno o dostupnim termalnim specifikacijama. Kapacitet povećanja je ponekad gotovo 1 GHz dodatne brzine takta procesora. Kako funkcionira Intel Turbo Boost i koliko se razlikuje od AMD Turbo Core tehnologije?

Princip rada Intel Turbo Boost tehnologije

Intel Turbo Boost prati upotrebu Intel Core procesora kako bi utvrdio koliko je procesor u blizini maksimalne toplinske snage. Maksimalna toplinska snaga procesora je najveća snaga koju procesor treba iskoristiti. Ako Intel Turbo Boost tehnologija vidi da procesor radi dobro unutar granica, Turbo Boost se može aktivirati.

Intel Turbo Boost je dinamična značajka koja je dostupna za Core i3, Core i5, Core i7 i Xeon procesore. Ne sadrže svi Intel procesori Turbo Boost značajku, iako je to zajednička značajka za većinu procesora proizvedenih od 2008. godine.

Ne postoji postavljena brzina koju će procesor postići u Turbo Boost načinu. Međutim, postoji maksimalna Turbo frekvencija koja određuje apsolutnu granicu koju će procesor dostići. Na primjer, Intel Core i5-9600K ima baznu frekvenciju procesora od 3.70 GHz, a maksimalnu Turbo frekvenciju od 4.60 GHz. Turbo Boost može pružiti do 1 GHz dodatne brzine takta. Nadalje, Turbo Boost ne povećava brzinu takta vašeg procesora s 3.70 GHz na 4.60 GHz naglo u jednom koraku nego on postepeno i u malim koracima povećava brzinu takta procesora.

Stariji modeli Intel Core procesora, koristeći Nehalem i Westmere mikroarhitekture (kao što su Intel Core i5-750 i Core i7-950), povećavaju frekvenciju u koracima od 133 MHz. Intel je promijenio korake povećanja frekvencija na 100 MHz u Sandy Bridge mikroarhitekturama. Porast frekvencije od 100 MHz se pojavljuje u svakoj Intel mikroarhitekturi od tada.

Međutim, Intel i dalje oglašava svoje procesore po baznoj brzini takta. Razlog tome je zato što Intel ne jamči da će procesor ikada postići svoju maksimalnu Turbo Boost brzinu. Još nismo čuli za Intel procesor koji ne može postići najveću Turbo Boost brzinu. Ali, postizanje maksimalne Turbo Boost brzine ovisi o radnom opterećenju, što znači da se neće uvijek postizati maksimalna brzina.

intel turbo boost

Što je Turbo Boost Max tehnologija?

Turbo Boost Max tehnologija 3.0 (TBMT) je Intelova tehnologija za procesore koja povećava performanse vaših najbržih jezgara procesora. Nijedna dva procesora nisu ista. Možda imaju identične specifikacije, izgledaju isto i vjerojatno isto mirišu, ali proces proizvodnje procesora znači da dva procesora imaju svoje razlike. Ove mikroskopske razlike znače da jezgre procesora imaju različite snage koje mogu postići.

Turbo Boost Max tehnologija koristi te male razlike u pruža dodatno pojačanje frekvencije procesora. Pojačanje frekvencije uz pomoć Turbo Boost Max tehnologije je i do 200 MHz veće od uobičajenog povećanja Turbo Boost frekvencije.

Turbo Boost Max tehnologija ne zamjenjuje Turbo Boost. Umjesto toga, za određene Intelove procesore imate samo Turbo Boost. U tom smislu, Turbo Boost Max tehnologija nije dostupna za sve Intelove procesore. U vrijeme pisanja, Turbo Boost Max tehnologija je dostupna samo za procesore Intel Core i7 i Core i9 Extreme Edition, odnosno najviši nivo Intelovih procesora.

Zašto Turbo Boost pomaže pri visokim performansama?

Turbo Boost je glavna značajka Intelovih procesora. Rad Turbo Boost-a se može činiti nepredvidljivim. Međutim, pruža izvrsno povećanje snage obrade podataka što je od vitalne važnosti za sve razrede procesora. U danima prije Turbo Boost-a izbor kupnje dvojezgrenog ili četverojezgrenog procesora je bio kompromis. Mnogi dvojezgreni procesori su dolazili s većom brzinom takta od četverojezgrenih procesora samo zato što više jezgara povećava zagrijavanje i potrošnju energije.

Neki programi, kao što su igre, bolje rade na dvojezgrenim procesorima, dok drugi programi, poput 3D softvera za modeliranje bolje rade na četverojezgrenim procesorima. Ako ste koristili obje vrste programa, morali ste odlučiti koji vam je važniji prilikom odabira procesora. Ne biste mogli ostvariti maksimalne performanse u oba programa s istim procesorom. Uvođenjem Turbo Boost-a se uklonio ovaj kompromis.

Moderni Intelovi procesori s Turbo Boost tehnologijom imaju različite slabosti i dobre strane, iako iz različitih razloga. Intel procesor možete koristiti za pokretanje 3D softvera za modeliranje, igranje igre visokih performansi, uređivanje videa i još mnogo toga znajući da će Turbo Boost pružiti dodatnu moć obrade tamo gdje je to moguće.

procesor
Procesor – Turbo Boost opcija

Utječe li Turbo Boost na životni vijek baterije i zagrijavanje prijenosnog računala?

Uz dodatnu moć obrade podataka dolazi i do dodatnog izvlačenja snage. Na stolnom računalo dodatni zahtjevi za energijom Intel Turbo Boost tehnologije nisu problem. Dok, ako koristite prijenosno računalo s ograničenom baterijom, Turbo Boost će utjecati na potrošnju vaše baterije.

Međutim, teško je odrediti kakav je točno utjecaj Turbo Boost-a na bateriju prijenosnog računala. To je prije svega zato što postoji jako puno kombinacija procesora i baterija. Postoje neke korisne studije koje ilustriraju to pitanje. Na primjer, pogledajte Turbo Boost test koji je napravio Marco Armenta sa 16-inčnim MacBook Pro i Intel Core i9 procesorom s brzinom od 2.4 GHz.

Otkrio je da je MacBook Pro nakon isključivanja Turbo Boost-a potrošio 62% manje energije i radio na oko 35° C manjoj temperaturi što je sjajno za produljenje vijeka trajanja baterije. Dobra stvar je ta što je MacBook Pro povećao performanse za 29%.

Postoje dvije mogućnosti za isključivanje Turbo Boost-a na vašem prijenosnom računalu. Prvo biste trebali provjeriti postoji li specifični Turbo Boost prekidač u BIOS-u sustava. Odavde možete uključiti ili isključiti Turbo Boost, ovisno o razini izvedbe koja vam je potrebna. Ako to nije opcija trebali biste se konzultirati s vodičima koji su postavljeni na mreži.

Ryzen 9 3950X

Imaju li AMD procesori Turbo Boost?

AMD procesori imaju svoju verziju Turbo Boost tehnologije, poznatu i kao AMD Turbo Core. AMD Turbo Core, poznat i kao AMD Core Performance Boost, dinamički prilagođava frekvenciju procesora ovisno o prostoru između radne i maksimalne dozvoljene temperature.

AMD Ryzen procesori dolaze s prilično lijepim tehnologijama za povećanje frekvencije takta procesora. Na primjer, AMD Ryzen procesori imaju korake povećanja frekvencije od 25 MHz, u usporedbi s Intelovih 100 MHz. To znači da možete održavati veću brzinu takta tijekom dužeg razdoblja. Ostale značajke djeluju usporedno s tim povećanjima:

  • Precision Boost: Provodi povećanje frekvencije po principu „two-core boost“ ili „all-core boost“. Dvojezgreni način pojačavanja daje veće pojačanje za dvije jezgre, dok se u drugom načinu pojačavaju frekvencije svih jezgara.
  • Precision Boost 2: Druga iteracija omogućuje svim jezgrama da rade na maksimalnoj frekvenciji do gornje granice frekvencije, potrošnje energije ili temperature.
  • Precision Boost Overdrive: Iako nosi ime kao i prethodna dva načina, Precision Boost Overdrive (PBO) je više sličan Intelovoj Turbo Boost Max tehnologiji. Precision Boost Overdrive mijenja napon jezgara procesora, omogućavajući postizanje viših performansi.
  • Extended Frequency Range 2: Extended Frequency Range 2 (XFR2) radi s Precision Boost 2 kako bi kontinuirano procjenjivao koliko se frekvencija procesora može povećati u odnosu na kapacitet hlađenja sustava. Što je bolje hlađenje, to će procesor više moći podnijeti.

U određenom trenutku AMD-ov Turbo Core nije bio toliko koristan ili napredan kao Intelov Turbo Boost. Sada AMD-ove Turbo Core i Precision Boost tehnologije stavljaju AMD uz Intel, ako ne i ispred.

Kako omogućiti Intel Turbo Boost?

Ako ste sve ovo pročitali i pitali se kako uključiti Intel Turbo Boost, ne morate brinuti. Vaše računalo će automatski koristiti Turbo Boost. Neki BIOS sustava vam omogućuje uključivanje ili isključivanje Turbo Boost-a, dok drugi ne. Vjerojatnost je da Intel Turbo Boost koristite cijelo vrijeme a da niste ni znali, jer je to način na koji on treba raditi.

Kao što je spomenuto u odjeljku o prijenosnim računalima i Intel Turbo Boost-u, postoje razlozi zbog kojih biste mogli razmotriti isključivanje Turbo Boost-a. No, to biste trebali napraviti samo ako je temperatura procesora značajno povećana i ako se baterija previše troši.

Intel Turbo Boost će povećati performanse vašeg procesora

Turbo Boost je sjajna značajka Intel procesora. To je jedan od razloga zašto su Intelovi procesori bili superiorniji od AMD-ovih procesora. Sad kad AMD-ovi procesori imaju identičnu tehnologiju s nekoliko dodataka, tog bonusa više nema.

Ipak, Intel Turbo Boost pruža dodatnu procesorsku snagu kada vam zatreba. Dodatna frekvencija procesora je savršena za gamere, uređivače videozapisa, programere i sve one koji svoje procesore guraju do krajnjih granica.

Čini se da su dani podešavanja brzine takta procesora prošli. Budućnost će se odnositi na promjenu performansi procesora u hodu kako bi se ispunili zahtjevi korisnika.

Piše: A. M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular