PočetnaOstaloTechIntel Kaby Lake procesori: dobre i loše strane

Intel Kaby Lake procesori: dobre i loše strane


Kaby Lake procesori se već ugrađuju u nove laptope, a za desktop liniju, morat ćemo još malo pričekati. Iako se još uvijek neznaju pouzdano sve pojedinosti o Kaby Lake desktop liniji, po webu i forumima se već naveliko priča i špekulira o tome.

Generalno gledajući sa jedne strane, malo toga se promijenilo od predhodne Skylake linije. Ali isto tako, on također donosi i radikalne promjene koje se neće dopasti mnogima. Dakle, što to čini Kaby Lake drugačijim od starije braće? Trebate li razmisliti o nadogradnji? Ovisi.

Navin Shenoy, Intel corporate vice president and general manager for its Client Computing Group, discusses the benefits of the 7th Gen Intel Core processor. 7th Gen Intel Core processors deliver richer experiences, incredible performance and responsiveness, and true ultra HD 4K entertainment in stunning new devices. (Credit: Intel Corporation)
Foto: Intel, Navin Shenoy, Intelov korporativni potpredsjednik i generalni menadžer govori o prednostima 7. generacija Intel Core procesora, koji nude bolje performanse i brzinu, i nudi pravi doživljaj za UHD 4K zabavu.

 

Kaby Lake neće podržavati Windows 7

Windows 7 i dalje ima potencijal da bude još jedan Microsoftov proizvod koji je toliko omiljen da korisnici jednostavno ne žele da ga napuste. On i dalje ima vjerne korisnike koji odbijaju da nadograde sustav, unatoč tome što im Microsoft nudi besplatnu nadogradnju na Windows 10.

Nije riječ samo o kućnim korisnicima. Poslovni korisnici ovise o Windows 7 i nerado ga napuštaju, pogotovo što se mnoge poslovno orijentirane i osobne aplikacije ne mogu pokrenuti na novijim inačicama sustava Windows.

Windows XP je konačno ukinut 2014. godine, dugo nakon što je prvi put predstavljen i to nakon ponovljenih pokušaja Microsofta da ga ukine. Ironično, Microsoft je u biti žrtva vlastitog uspjeha. Oni su napravili proizvod koji je bio toliko omiljen da su ljudi odbijali nadogradnju. Pogotovo nadogradnju na Vistu koja se nije pokazala uspješnom.

Što je još gore, korisnici su očekivali od Microsofta da ga i dalje podržava zakrpama, servisnim paketima i ažuriranjima, dugo nakon što je prestao donositi novac Microsoftu.

Umjesto da dopusti da se ponovi povijest, Microsoft je malo ubrzao stvari. Već su prekinuli prodaju Windows 7, prekinuli podršku za Windows 7 i Windows 8.1 na trenutnoj generaciji hardvera, a sljedeća generacija Intelovih procesora će potpuno odbiti da se na njemu pokrene i instalira.

Do 2017. godine, Microsoft će prestati izdavati ažuriranja za Windows 7 i Windows 8.1 na Skylake-u, a to je dosta prije nego što Microsoft službeno ukine Windows 7 u 2020 godini. Kaby Lake ide korak dalje od Skylake-a i on će odbiti da se starije verzije sustava Windows pokrenu na njemu.

Ako, nekim čudom, uspijete instalirati Windows 7 na računala sa Kaby Lake procesorom, možete biti sigurni da neće dobivati sigurnosna ažuriranja, ostavljajući ga otvorenim za sve vrste zlonamjernih programa i hakiranja.

To će nesumnjivo biti izuzetno omražen potez. Ali prije nego što Intelu pošaljete ljuti e-mail, vjerojatno biste trebali znati da nije Intel onaj koji gura promjene. Microsoft je taj. Također, Qualcomm-ov novi Snapdragon 8996 SOC i AMD-ov nadolazeći Bristol Ridge APU također neće raditi sa sustavom Windows 7.

amd Bristol Ridge APU
AMD Bristol Ridge APU

 

Ima neke potpuno nove značajke

Kaby Lake je nešto više od postepenog poboljšanja na postojećem dizajnu. On dolazi sa puno više mogućnosti nego što je trenutno dostupno. Dakle, što se promijenilo?

Za početak, dolazi sa prirodnom podrškom za USB 3.1, što je znatno brže od prethodne inačice USB standarda. Prije, ako ste htjeli koristiti USB 3.1, morali ste imati instaliran dodatni čip.

Također dolazi sa podrškom za HDCP 2.2 (High-Bandwidth Digital Copy Protection). To je DRM paket koji osigurava da digitalni sadržaj nebude ometan između izvora i zaslona. Iako je DRM i dalje iznimno nepopularan, HDCP je potreban za rentanje filmova sa iTunes-a i Amazon Instant Vide-a, između ostalih.

Kaby Lake će također podržavati Intelovu novu i uzbudljivu Optane tehnologiju pohrane, koja je spremna da značajno ubrza svijet SSD diskova. Iako ne nudi puno u smislu povećanog kapaciteta, SSD-ovi su i dalje mnogo manjeg kapaciteta od klasičnih hard diskova, ali zato dolazi sa značajno poboljšanim performansama.

Također obećava da će SSD-ovi biti mnogo izdržljiviji. To je velika vijest s obzirom da su oni poznati po trošenju i slabljenju tijekom vremena, te da su osjetljivi na povremene strujne pikove.

Treba nešto reći i o neizbježnom poboljšanju performansa i povećanju energetske učinkovitosti. Ovo će se najbolje osjetiti kod zahtjevnijih grafičkih aplikacija. Od vremena prvih Intel Core 2 procesora, Intel posvećuje sve više i više prostora na njihovim čipovima za obradu grafike. Kaby Lake svakako neće biti iznimka.

Sve u svemu, možemo očekivati da se novi čipovi pokažu kada Ultra HD 4K postane standard. Već 2014. godine Intel je obećao da će ovi čipovi doći sa prirprodnom podrškom za dekodiranje HVEC sadržaja, što je posebno uzbudljivo kada znate da Kaby Lake također podržava Thunderbolt 3, koji može istovremeno napajati čak dva 4K zaslona.

intel-kaby lake
Vrste Kaby Lake procesora

 

Manji je, brži i energetski učinkovit

Postoji ona izreka koju smo svi nekako prihvatili i koja kaže da je veće uvijek bolje. Kod tehnologije procesora to ne važi. Ako pogledamo u unutrašnjost procesora, svaki od njih sadrži nešto što se zove “pločica”, koja je u biti veliki komad silicija koji sadrži stotine milijuna tranzistora. Često ovaj broj prelazi u milijarde. Intelov 18 jezgreni Xeon Haswell procesor ima čak 5,5 milijardi tranzistora.

Svaki tranzistor je u biti mali prekidač koji se uključuje i isključuje kada električna struja prolazi kroz njega. Iako zvuči jednostavno, ovo je sama srž onoga što čini procesor u računalima. Tijekom vremena, veličina tranzistora se smanjila. Tranzistori na Intel 8008 su bili veliki oko 10 mikrona ili mikrometara. To je otprilike pola promjera jedne vlasi ljudske kose. Tranzistori na Intelov Kaby Lake procesoru su veliki 14 nanometara. To je manje od ribosoma, jednog od dijelova ljudske stanice.

I to je dobra stvar. Čipovi sa manjim tranzistorima su obično brži jer može stati više njih na svaki komad silicija. Oni su također i energetski učinkovitiji. Činjenica da Intelovi Broadwell, Skylake i Kaby Lake procesori koriste 14-nanometarske tranzistore nije ništa drugo nego veliki inženjerski poduhvat sa početka 21 stoljeća. Nevjerojatno trajanje baterije kod Skylake-a i poboljšane performanse, a sa Kaby Lake procesorom još bolje, je nesumnjiv dokaz svega toga.

intel_procesori za 2017
Foto: Intel, Intelovi planovi proizvodnje procesora za 2016/2017/2018 godinu

 

No, nova generacija čipova, pod nazivom Cannonlake, koja bi trebala biti predstavljena 2017. godine, će biti još bolja i koristiti će 10-nanometarski proizvodni proces. Intel ima plan da prijeđe na 7-nanometarski proizvodni proces, a poslije toga će vjerojatno morati prijeći na neki drugi osnovni materijal i zamijeniti silicij.

Loša vijest (za Intel) je da oni neće biti prvi proizvođač čipova koji će dostići 10 nanometara. Tajvanski TSMC očekuje da će predstaviti 10-nanometarske čipsete početkom iduće godine, što je neobično, jer je Intel rijetko bivao prestignut kada je u pitanju napredak u procesorskoj tehnologiji.

To je anomalija u Intelovoj strategiji

Intel je 2006. godine predstavio svoju prvu generaciju Core i Pentium Dual Core procesora. Tada su usvojili model kako će razvijati nove čipove, koji je poznat kao njihova “Tick-Tock” strategija.

Povijest je pokazala da je otprilike svakih osamnaest mjeseci, Intel predstavljao nove procesore. On može biti kategorizirati kao tick, kada se proces izrade smanjuje, ili tock, kada se predstavlja nova mikroarhitektura.

Broadwell, koja je predstavljen 2014. godine, bio je “tick” jer se veličina tranzistora smanjila sa 22 nanometara na 14 nanometara. Skylake je “tock” jer je uveo potpuno novu mikroarhitekturu. Jednostavno, zar ne?

Kaby Lake nije nijedno. On je osvježavanje Skylake i djeluje kao zadrška dok se ne predstavi Cannonlake 2017. godine. Zato bi smo Kaby Lake mogli nazvati ukratko, anomalija.

Da li prijeći na Kaby Lake?

Sada kada znate cijelu priču, došli smo do dijela koji vas najviše zanima: je li Kaby Lake dovoljno uvjerljiv da biste trebali kupiti novi procesor ili računalo?

Ne mislimo tako. Nema velike razlike između Skylake i Kaby Lake. Proizvodni proces je isti, kao što je i mikroarhitektura. Plus, ozbiljno ograničava vašu mogućnost da odaberete pravu verziju sustava Windows za vas, barem u ovom trenutku.

Poboljšane grafičke performanse su dobrodošle, kao i sposobnost da se bolje nosi sa 4K videom. Njegova prirodna podrška za USB 3.1 je veliki bonus, kao i podrška za Intel Optane SSD kada napokon dođe na tržište. No je li to dovoljno razloga za nadogradnju? Nismo sigurni. Vjerojatno ne.

Piše: V.Č.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular