PočetnaOstaloPoslovne vijestiEuropa želi veći porez za digitalne kompanije: Francuska uskoro kreće s uvođenjem?!

Europa želi veći porez za digitalne kompanije: Francuska uskoro kreće s uvođenjem?!


Velike tehnološke kompanije često su na meti čelnika država i gotovo uvijek izvuku deblji kraj – te moraju platiti neke kazne. Europska Unija već je u nekoliko navrata kažnjavala velike tehnološke tvrtke (npr. Google, Facebook) zbog nepoštivanja određenih pravila, a čini se kako Europa uskoro planira stati na kraj iskorištavanju privilegija digitalnog poslovanja – od strane tih velikih tvrtki.

Otkako se pojavio široj upotrebi, internet je oduvijek bio besplatan alat za krajnje korisnike. Od masovnog širenja pa do danas mnoge su kompanije narasle do nevjerojatnih razmjera i danas pogone ekonomiju – uglavnom SAD-a. Zanimljivo je da su gotovo sve velike tehnološke kompanije utemeljen u SAD-u, a mi u Europi često smo samo korisnici usluga (ili proizvoda) tih velikih digitalnih kompanija. Razlog bržeg napredovanja SAD-a u digitalnom svijetu vrlo vjerojatno se krije u otvorenosti prema ekonomiji i novim idejama, dok su u Europi zakoni nešto stroži – što mnoge kreativce sputava u poslovanju.

Poslovanje budućnosti kreativnih genijalaca moglo bi zakomplicirati i uvođenje digitalnog poreza. Naime, Europska Unija već duže vremena pregovara o tome kako oporezovati digitalne tvrtke koje ostvaruju poprilično velik profit na teritoriju Europe. Iako se takvi zakoni kroje prema velikim kompanijama, činjenica je da u končanici obuhvaćaju sve sudionike tržišta.

Nakon što je prvotno Francuska početkom godine najavila kako ne planira ove godine uvesti tzv digitalni porez, čini se kako je situacija s koronavirusom promijenila mišljenje čelnika Francuske. Sve je izglednije kako će Francuska u narednim mjesecima uvesti digitalni porez kako bi se djelomično nadoknadili gubici u proračunu, a najavljuje se kako će ovaj dodatni porez iznositi 3 posto. S druge strane, Češka je najavila kako bez obzira na probleme neće uvesti digitalni porez ove godine, koji bi u toj zemlji trebao iznosili 5 ili 7 posto.

Uvođenjem digitalnog poreza europske zemlje žele prisiliti velike digitalne kompanije da porez plaćaju isključivo u državi u kojoj posluju. Trenutno mnoge digitalne kompanije iskorištavaju priliku na tržištu pa porez plaćaju tamo gdje je to najpovoljnije – u tzv. poreznim oazama. Iako izjednačavanje standarda ima smisla, činjenica je da će se ovime nametnuti još jedno dodatno davanje tehnološkim tvrtkama – čime će se vjerojatno smanjiti ulaganja tih tvrtki u inovacije, a neke bi čak i mogle odustati od rada na europskom tlu.

Piše: M.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular