PočetnaOstaloPoslovne vijestiARM otkazao suradnju: Može li Huawei krenuti u proizvodnju vlastitih čipova?

ARM otkazao suradnju: Može li Huawei krenuti u proizvodnju vlastitih čipova?


Lista kompanija koje ne žele surađivati s brendom Huawei iz dana u dan je sve veća. Podsjetimo se, nakon što je američki predsjednik zabranio suradnju između američkih i kineskih tehnoloških kompanija – stvari su krenule nizbrdo za Huawei. Najprije je suradnju otkazao veliki Google, koji je iznimno bitan faktor u cijeloj priči enormnog rasta Huaweija jer pametni telefoni ove kineske kompanije rade na operativnom sustavu Android (koji je u vlasništvu Google-a). Nakon Google-a, suradnju stu također prekinuli i drugi veliki brendovi među kojima vrijedi istaknuti velikane kao što su: Intel, Qualcomm, Broadcom, itd. No, novi veliki udarac stiže iz Velike Britanije, gdje je suradnju s Huaweijem otkazao ARM – jako važan brend za Huawei uređaje.

Poznavatelji tehnologije svjesni su koliki značaj tvrtka ARM ima na tržištu čipova za pametne telefone. Naime, veliki broj pametnih telefona tvrtke Huawei u sebi ima Kirin čipove čija tehnologija je zasnovana na ARM arhitekturi. E sad, spomenuta ARM arhitektura vezana je nekim patentima uz američko tržite pa je britanska tvrtka bila primorana na ovakav potez. Iako je dopis prvo bio poslan prema zaposlenicima tvrtke, nagađanja o prekidu suradnje s kompanijom Huawei ubrzo su potvrđena službenim dopisom za medije. ARM je objasnio kako je ovakav potez bio nužan jer žele ispoštovati odluke američkih vlasti i kompanija.

Iako će Huawei ovim potezom vrlo vjerojatno biti jako pogođen, ponovno je bila zanimljiva njihova reakcija. Naime, Huawei se obratio javnosti prilično pomirljivim tonom u kojem je objavio kako su svjesni pritiska koji politika radi na kompanije i kako se nadaju da će uskoro naći rješenje za sve naveden probleme. Zabrani li ARM zaista korištenje svoje tehnologije u Huawei uređajima, mogao bi to biti trenutak u kojem će Kirin čipovi u potpunosti nestali – što bi bio veliki gubitak za napredak tehnologije.

Za kraj se ponovno vrijedi zapitati tko će na koncu te igre biti najveći gubitnik. Stekli smo prošlih dana dojam da se Huawei pripremao na ovakve scenarije, no ima li uz vlastita softverska rješenja i neko rješenje za hardverski dio? Razdor između Kine i SAD-a je sve veći, a zainate li se Kinezi mogli bi svojim velikim kapitalom razviti vlastita softverska i hardverska rješenja – što bi moglo ‘pokopati’ američko i europsko tehnološko gospodarstvo. Naime, većina korisnika je iznimno zadovoljna kineskim telefonima, posebno onima koji dolaze iz kompanije Huawei – što znači da će i u budućnosti (vrlo vjerojatno) biti skloni kupnji Huawei uređaja.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular